Yorkšírský teriér, Kavalír King Charles, Papillon, jezevčík, čivava, Boloňský psík, malý knírač i Brabantík patří mezi nejoblíbenější malá plemena psů. Chcete-li svého pejska, který patří spíše k malým plemenům, krmit zdravě a našli jste si pro něj granule lisované za studena Yoggies, děláte dobře. Měli byste však vědět, jaká specifika má krmení malých plemen a jak zdravě krmit psa a navykat ho na granule lisované za studena.

Jak krmit psy malých plemen - Yoggies

Nejen chovatelé, ale i veterináři vědí, že psi malých plemen všeobecně neradi svou potravu koušou. A je jedno, jde-li  o syrovou, vařenou potravu, nebo granule. Když se psovi do žaludku dostanou extrudované (pečené) granule, lze je pro názornost přirovnat k nadýchanému chlebu. Tyto granulky jsou lehčí a v žaludečních šťávách „plavou“, než je žaludek rozmělní a posune dál do střev.

 Žaludek psa tvoří až 60 % objemu trávicího ústrojí

Oproti tomu Yoggies minigranule lisované za studena jsou vyrobeny přírodní cestou, bez jakékoliv chemie, spíše na bázi fyziky než chemie. Tedy pomalým, několikanásobným vysoušením a lisováním surovin, bez použití konzervantů, lepidel a dochucovadel. Poté, co pes granule lisované za studena pozře, tak se mu už po cestě k žaludku mírně rozmáčí. V žaludku pak klesnou „ke dnu“, a ihned se začnou rozpouštět a připravovat k dalšímu trávení.

Když se zamýšlíte nad tím jak zdravě krmit psa, mějte na mysli fakt, že trávení potravy u malých plemen se mírně liší od trávení potravy větších plemen psů. Myslet byste měli především na fakt, že malá plemena psů všeobecně nerada koušou. Proto byste měli své psy „naučit“ potravu kousat. Kousání potravy je totiž zdravé! Nejen, že vyplavuje z mozku psa endorfin (hormon štěstí), ale také psům čistí zuby. Pes tak stráví více času nad potravou, která mu tolik nezatěžuje žaludek.  

 Žaludek psů malých plemen je po vyprázdnění velký jen asi 1 cm. Je však velmi elastický a dokáže zvětšit svůj objem několikanásobně.

Co dělat, když si pejsek po krmení „ublinkne“ žaludečních šťáv?

„Ublinknutí“ může mít více příčin. Může to být způsobené nadměrným napitím se po krmení, nadměrně velkou porcí například při krmení 1x denně, nebo spěchem a zhltáním potravy se spoustou vzduchu… U nejmenších Yorkšírských teriérů jsme při testování optimální velikosti a počtu krmení minigranulemi zaznamenali po „zhltání“ denní porce minigranulek občasné „ublinknutí“ malého množství žaludeční štáv. Mysleli jsme si, že v přeplněném žaludku klesla nerozkousaná a zhltaná potrava na dno, že tam zůstala spousta vzduchu a rychle se hromadily žaludeční šťávy. Když žaludek začal dělat svou práci a mísil potravu, občas došlo k „ublinknutí“ šťáv. 

Psy malých plemen všeobecně nerady koušou. Nerozkousaná potrava zatěžuje trávení mnohem více. Proto je lepší krmit vícekrát denně, menšími granulkami, nebo je např. zvlhčit vlažnou vodou nebo omáčkou Yoggies.

První, co jsme udělali, že jsme změnili frekvenci krmení, a to z 1x denně na 2x denně. Poté jsme ještě zmenšili velikost minigranulí nalámáním na menší kousky. A bylo po problému. Ukázalo se, že odpověď na otázku jak zdravě krmit psa je jednodušší, než se zdá. Rozhoduje nejen množství pozřené potravy a jeho frekvence, ale i rychlost a kvalita jejího pozření.

Pár rad, na téma: jak zdravě krmit psa a jak navykat psy malých plemen na granule lisované za studena

 • dejte svému pejskovi dostatek času, na krmení
 • máte-li více pejsků, krmte je odděleně, budou při krmení klidnější
 • krmte je alespoň 2x za den
 • do misky nesypte „kolik pejsek chce“. Dodržujte doporučené krmné dávky, jinak hrozí přejídání a „odblinkávání“  
 • pokud jsou pro ně i minigranule velké, nalámejte je, pomůžete tím žaludku psa
 • učte psa kousat, chroupání je zdravé a psa zklidní
 • když pes hltá, pomohou vám nové Omáčky Yoggies. Potrava je díky nim nejen chutnější, ale také vlhčí a lépe připravená pro trávení v žaludku
 • Tučnější granule mohou trávicí trakt malého a málo zaměstnaného psa „zaměstnávat“ mnohem více než ty dietnější. U granulí Yoggies doporučujeme pro malá plemena vybírat raději méně tučnější granule jako např. jehněčí s bílou rybou než Yoggies Active.

Zdravý trávicí trakt je předpokladem pro delší a spokojenější „psí život“

Chcete-li krmit svého malého pejska zdravě, věnujte jeho krmení pozornost. Rychlé trávení potravy a dokonalé strávení živin po celé cestě střevem psa je předpokladem k silné imunitě psa a obranyschopnosti jeho organismu proti různým parazitům, alergiím i vážnějším onemocněním jako třeba karcinomy, průjmy, flatuence (prdíky) apod. Proto granule lisované za studena Yoggies obsahují jako jediné svého druhu probiotika posilující obranyschopnost psa. Pokud je potrava bez chemie a vyrobená z vysoce kvalitních surovin, pak si můžete být jisti, že je to skutečné Zdraví v misce®.  

 Trávení syrové potravy i granulí lisovaných za studena je rychlejších, než např. granulí průmyslových. Díky tomu nevznikají hnilobné zbytky ve střevech, ani podmínky pro usazování parazitů i různých chorob a průjmů.

Spolu s faktem, že například průchod běžných průmyslových granulí střevem psa trvá od 20. hod. až do dvou dní je syrová potrava spolu s granulemi lisovanými za studena pro psy tou nejzdravější. Její trávení a průchod trávicím traktem je pro psy nejen zdravější a geneticky jsou na ně lépe přizpůsobeni, ale je také rychlejší. To vám dává jistotu, že se váš pejsek může dožít vyššího věku ve zdraví a spokojenosti.   

 Pro malá plemena psů doporučujeme spíše méně tučné minigranule lisované za studena. Hodí se např. jehněčí s bílou rybou, nebo minigranule kuřecí s hovězím masem

Jak navyknout psa na minigranule lisované za studena?

 • Na přechod ze stávajícího krmiva na Yoggies granule lisované za studena si dejte dostatek času (cca týden).
 • Yoggies minigranule přimíchávejte postupně do stávajících granulí, aby si pejsek zvykl na jejich chuť i vůni.
 • Nechte pejskovi dostatek času na snědení krmné dávky.
 • Malá plemena bývají velmi často vybíravá, protože si je majitelé rádi hýčkají. Proto můžete střídat třeba dvě varianty minigranulí – jehněčí s rybou a kuřecí s hovězím.
 • Je-li pejsek extrémně vybíravý, pomohou vám krmení dochutit omáčky pro psy Yoggies.
 • Nelze-li pejska naučit kousání, doporučujeme mu minigranulky lámat (nebo do sáčku a párkrát „pobouchat“), abyste je udělali ještě menší.
 • Nevíte-li si s něčím rady, obraťte se na naši online poradnu, rádi vám pomůžeme.

Věříme, že vám pár našich rad a zkušeností pomůže v krmení vašeho malého mazlíčka, budete se společně těšit z jeho skvělého zdraví a on vám bude dlouho vynikajícím společníkem a nejlepším přítelem člověka. Nezapomínejte proto, že Zdraví začíná v misce®

poradna krmivo pro psy a kočky