Každý pes miluje pořádnou procházku po lese a válení se v trávě. Jenže sezóna klíšťat je v plném proudu a vy se musíte mít na pozoru před nezvanými hosty, které si vy i váš pes můžete snadno přinést domů. Pokud si totiž přisátého klíštěte nevšimnete, může vašemu psovi dělat společnost i několik týdnů. A to je víc než dost času na přenos nějaké nepříjemné nemoci.

Obsah článku

Proč jsou klíšťata nebezpečná pro psy?

Klíšťata není radno podceňovat. Pes je totiž po člověku druhá nejoblíbenější svačina těchto drobných parazitů. Od larválního stádia až po dospělost klíšťata sají krev řadě různých živočichů a tím zvyšují riziko přenosu nejrůznějších nemocí na vás nebo vašeho psa. Psi přitom bývají nejčastěji napadení právě dospělými jedinci (často i větším množstvím najednou), kteří již měli čas přisát se všude možně.

Jednou z dalších nemocí, které stojí za zmínku, je klíštěcí paralýza, kterou přenáší samičky. Způsobuje ochrnutí pánevních končetin a postupem času i dýchacích svalů – může tedy být smrtelná.

Jak poznat klíště u psa

Různé druhy klíšťat se liší svým tvarem, barvou i velikostí, ale obecně lze říct, že jsou oválná a plochá. Podle toho, kolik krve vypijí, mohou dosáhnout velikosti od sezamového semínka až po kávové zrno. Přesto že klíšťata nedokážou skákat ani létat, umí se velice šikovně zachytit zpětnými háčky na nožičkách. Vývojová stádia si můžete prohlédnout na obrázku níže.

Vývoj stadia klíštěte

Bílé klíště u psa

Pokud jste vytáhli ze srsti vašeho psa brouka odpovídajícího tomuto popisu, narazili jste na vzácný druh klíštěte. Piják lužní je větší než běžné klíště, má hnědočervené zbarvení s bílou kresbou a přenáší mimořádně nebezpečnou psí babeziózu – nemoc podobnou malárii. Nejvíce se vyskytuje na jihu Moravy, ale jeho teritorium se za posledních deset let výrazně rozšířilo. 

Jak se klíšťatům bránit?

Populární a spolehlivou prevencí proti klíšťatům jsou antiparazitní obojky, spreje, šampony a doplněk potravy Yoggies – ochrana proti klíšťatům. Tyto prostředky klíšťata odpuzují jako repelent, nebo je zabíjí po kontaktu s ošetřenou srstí. Ani to ale vždy nezabrání klíštěti se přisát. Nemůžete se tedy na prevenci proti klíšťatům spoléhat do té míry, že psovi po příchodu domů pořádně nepřehlédnete srst.

Spreje, šampony a spot-on preparáty mají různou dobu účinnosti a některé mohou ztrácet účinek po kontaktu s vodou. Antiparazitika doporučujeme používat po celý rok. Klíšťata jsou totiž aktivní již od teplot 7 °C, takže se může stát, že se na vašeho mazlíčka nějaké dostane i v zimě.

Proti výše zmíněné lymské borelióze lze psy očkovat již od 12 týdnů. Účinnost vakcíny je jeden rok a doporučuje se aplikovat ještě než začne sezóna klíšťat, tedy v lednu nebo únoru. 

 

Co když se klíště na psovi stejně přisálo

Žádná prevence není stoprocentní. V klíšťové sezoně po každé procházce pejska prohlédněte a případné přisáté klíště ihned vyndejte. Čím dříve se klíště vyndá, tím se snižuje šance přenosu případné nákazy. Obecně platí, že k přenosu nemocí dochází, pokud je klíště přisáté alespoň 36 hodin a déle. To ovšem neplatí u výše zmíněné psí babeziózy, u které stačí pouhé 2 hodiny. Proto je důležité včasné vytažení.

Postup – jak vytáhnout psovi klíště?

  • Při odstraňování klíštěte dbejte na bezpečnost. Nikdy neodstraňujte klíště prsty, nebo poléváním oleje či mazáním vazelínou. Zvýšíte tím totiž riziko infekce.
  • Používejte k tomu určené nástroje jako je pinzeta na vytahování klíšťat či háček na klíšťata. Postačí i pinzeta s tupými hranami.
  • Klíště uchopte pinzetou a opatrně uvolněte kýváním ze strany na stranu. Není vhodné jej násilím a silou vytáhnout ven. S klíštětem nekruťte.
  • Místo přisátí posléze pečlivě vydezinfikujte.
  • Poté si pečlivě umyjte ruce a vydesinfikujte i nástroj, kterým jste klíště vytahovali.
  • Klíště zlikvidujte spláchnutím do záchodu, polijte ho alkoholem, či ho přilepte na kousek lepící pásky a vyhoďte do koše

Někdy se stane, že v kůži zůstane část klíštěte. Tady už nehrozí riziko infekce, rána se ale může zanítit. Nepokoušejte se tento zbytek klíštěte vytahovat vrtáním se v ráně – kůže psa si s tím většinou poradí sama. Pokud ale máte obavy, neváhejte vyhledat pomoc veterináře.