4x VÁNOČNÍ NE – Na Vánoce chce každý dopřát sobě i svým čtyřnohým miláčkům. Pod heslem „Když už jsou ty svátky, tak našemu Mazlíkovi taky dáme dobrůtku…“ vrší mnozí do misek svých čtyřnohých přátel hory jídla, navíc mnohdy ne zrovna ideálního. Nechcete-li nejkrásnější svátky v roce strávit na veterinární klinice, radši si připomeňte alespoň hlavní čtyři pravidla, jak správně krmit o Vánocích a snažte se je doma dodržovat.

1. NE LIDSKÉMU JÍDLU!

Naše krmě bývá kořeněná, solená, o Vánocích i notně přeslazená… Když už nutně chcete svým miláčkům podstrojovat, kupte jim aspoň pamlsky pro ně určené. Tak třeba obyčejný piškot – mohlo by se zdát, že jsou si tolik podobné, ale nenechte se mýlit. Psí piškot se od dětského dost liší! Především obsahuje mnohem méně cukru, a proto je pro vašeho psa vhodnější variantou. Vyzkoušet můžete třeba naše piškoty s kuřecím nebo suchary s krůtím masem Tloustnutí ale není jediné riziko – z lidského jídla můžou mít psi především dost vážné zažívací potíže, které se projeví zvracením nebo průjmy. Takové příznaky nikdy nepodceňujte a radši je hned řešte s veterinářem. A úplně nejlepší je jim rovnou předcházet tím, že nebudete psy krmit ze svého talíře. Nejlépe samozřejmě celoročně. Každopádně – nejjistější bude, když zůstanete u stejného krmení, jaké běžně psovi dáváte. Opatrní buďte zejména tehdy, když vaše zvíře trpí nějakými alergiemi nebo musí dodržovat speciální dietu, např. v případě nemoci ledvin apod. Porušením diety byste mohli zvířeti opravdu závažně uškodit! Je-li zvíře zdravé, můžete mu dopřát něco navíc – ale jen s mírou a uvážlivě. Chce to prostě rozumný kompromis – aby si i pejsek trochu užil, ale aby svátky zároveň přežil ve zdraví. Shrňme si tedy hlavní zásadu: Nic mastného, kořeněného, smaženého, mastného, ani příliš sladkého.

2. NE NADMĚRNÝM PORCÍM!

I během Vánoc se snažte dodržovat běžné dávkování krmiva. Není nutné jen proto, že zrovna slavíme nějaký svátek, přecpávat i naše psy/kočky. Oni fakt nevědí, že je Štědrý den… Pokud to vážně nejste schopni vydržet (a že psí oči bývají v tomto směru ukrutně přesvědčivé) a váš Alík prostě musí ochutnat vaše skvělé domácí cukroví, dbejte aspoň na adekvátní množství. Když dáte malinkatému pejskovi kousíček cukroví, je to stejné, jako když vy sníte půl krabice vanilkových rohlíčků… Myslete na to prosím a nepřecpávejte ho. Pro jistotu to nepřehánějte ani s množstvím pamlsků (byť jsou třeba ryze psí). Pokud krmíte granulemi Yoggies, můžete si jednoduše spočítat krmnou dávku s naší intuitivní kalkulačkou krmných dávek. A když už pejskům dopřejete něco navíc, zkuste to pak společně vyběhat/vychodit na příjemné zimní procházce. Ruku na srdce – prospěje to nejen vašim hafíkům 

3. NE ČOKOLÁDĚ, KÁVĚ A ČAJI!

Snad každý pejskař už někde četl, že psovi nesmí dát čokoládu. Přesto se kdekdo rád nechá slyšet „náš Alík žere čokoládu běžně, a nic mu není“. Je to ale vážně pravda? Skutečně jde jen o plané strašení? Pozor – nejde! Teobromin a metylxantín – to jsou ony nebezpečné toxické látky v kakau, kávě a čaji. Nejvíce jsou obsažené v hořké čokoládě, kakau a v čokoládě na vaření (čím poctivější čokoláda, tím je jich samozřejmě víc – a tím je to pro zvíře nebezpečnější!). Je logické, že malý kousek čokolády nejspíš nijak zvlášť neovlivní trávení zdravého(!) bernardýna, ale pro malinkou čivavu může být i ten pidikousek naprosto fatální. Odborníci varují, že smrtelná dávka je 300 až 500 mg čokolády na jedno kilo váhy psa. To znamená, že např. pětikilovému psíkovi ohrozí život už jeden(!) čtvereček čokolády na vaření. Pomineme-li zmíněné toxické látky, pak zde ještě číhá nebezpečí ve značném obsahu tuku, který může u psa vyvolat např. zánět slinivky břišní či jiné potíže. Proto spolu s odborníky radíme: raději čokoládu nedávejte vůbec! Dnes už hlavně seženete speciální čokoládu pro psy – takže když už, kupte jim tu „jejich“, a máte po starostech. Pesan si užije ňamku, a vy se nemusíte třást strachy, aby mu pár kousků neublížilo.

4. NE ROZINKÁM!

Též se jim říká hrozinky a na Vánoce jsou dosti oblíbené – najdeme je v cukroví, koláčích, vánočce, ale také třeba na dně hrnku s čajem nebo s tradičním svařákem… Tahle na první pohled nevinná dobrůtka je pro naše psy nesmírně nebezpečná. Pouhých 4-5 kousků rozinek může ohrozit život osmikilovému psovi (radši dávejte pozor i na kočky) – po jejich snědení dojde k akutnímu selhání ledvin už během tří dnů! Dodnes přitom není jasné, jaký toxin toto způsobuje… Už hodinu po požití můžete rozpoznat první příznaky otravy (a tedy rychle jednat), přibližně do 24 hodin pes začne zvracet, má průjem, nechce jíst, je malátný a ospalý, začne mít problémy s močením…

CO DĚLAT PŘI OTRAVĚ:

Máte-li podezření, že se váš pes/kočka něčím otrávil/a, okamžitě kontaktujte veterinárního lékaře! Pokud váš mazlík snědl třeba rostlinu, kterou neznáte, vezměte ji na pohotovost s sebou. Nehledejte babské rady na facebooku, kde je mezi 100 uživateli ihned minimálně 300 odborníků na cokoliv… Stejně se vám sejdou tak protichůdné rady, že z nich akorát nebudete vědět, čí jste. A hlavně – při závažných zažívacích potížích může jít doslova o minuty, tak je nepromarněte tlacháním na laické diskusi… Jen veterinář vám podá vhodné léky a poradí další odpovídající léčbu vašeho zvířete.

POMOC PRO ŽALUDEK: SPECIÁLNÍ JOGURT

Zdraví a imunita psů i koček, oslabených nesprávnou stravou, můžou podpořit přírodní probiotika. Jogurty Yoggies obsahují probiotika blízká zažívání psů a koček. Jogurt pro psy a kočky = zdraví ve skleničce:
  • Podporuje zdraví a imunitu
  • Potlačuje plynatost a průjmy
  • Doplňuje probiotika do střeva
  • Podporuje kůži, srst, klouby
  • Neobsahuje laktózu ani chemii
  • Vyrobeno a patentováno v ČR
Jogurty Yoggies koupíte ZDE