Už máte jasno v tom, že chcete svůj život sdílet se psím parťákem, ale zatím nevíte, jaký pes se hodí právě pro vás či vaši rodinu? Výběr psa je zodpovědný úkol, který se nevyplatí podceňovat. S pořízením jakéhokoli zvířete totiž přichází i velká zodpovědnost, a to po celý jeho život, který u většiny pejsků trvá okolo deseti let i více. Pokud si nejste jisti, jakého psa vlastně chcete, je potřeba dobře zvážit, co vlastně od chlupáče očekáváte a co mu můžete nabídnout vy. V dnešním článku vám poradíme, jak vybrat psa tak, abyste si spolu užili co nejméně starostí a co nejvíce radosti.
Nepodceňujte výběr vhodného psa pro vás
Není pes jako pes. Dnes již můžete vybírat z přibližně 350 plemen psů různých velikostí, vzhledu a povah. Výběr psa by rozhodně neměl být jen o vzhledu. Pokud se rozhodnete pro pořízení konkrétní psí rasy, je potřeba detailně zvážit zejména povahové rysy typické pro plemeno, které se vám líbí.
Ujasněte si také, zda chcete raději psa nebo fenu. Obě pohlaví mají svá pro i proti. U nekastrovaných fen je potřeba počítat s pravideným háráním a možnými zdravotními komplikacemi v podobě falešné březosti a zánětů dělohy. U nekastrovaných psů zase může být náročnější zvládnout potkávání háravých fenek, případné útěky, a u starších jedinců občas zdravotní potíže s prostatou. Rozdíly mezi povahou fen a psů bývají individuální a nelze je příliš zobecňovat.
Jak vybrat plemeno psa, který se hodí k vaší osobnosti i životnímu stylu?
Každý z nás jsme jiný a ke každému se hodí jiný typ psa. Někdo hledá kámoše na gauč nebo na klín, někdo zase dobrého hlídače nebo aktivního sportovce. Při pátrání v psím atlasu si nejprve položte následující otázky:
Preferujete pejsky malé, střední nebo velké?
- Hledáte psa krátkosrstého nebo dlouhosrstého?
- Nevadí vám častá péče o srst – česání nebo i stříhání?
- Kolik času denně můžete psu aktivně věnovat?
- Chcete se se psem věnovat nějakým konkrétním sportům?
- Jste odhodlaní řešit případné výchovné problémy s odborníkem a věnovat čas tréninku?
- Bydlíte v bytě nebo v domě se zahradou?
- Bydlíte v rušném městě nebo na vesnici, kde lišky dávají dobrou noc?
- Máte nebo plánujete v budoucnu děti?
- Máte nějaké zdravotní indispozice?
- Je to váš první pes? Jak velké máte zkušenosti?
Vaše odpovědi pak porovnejte s informacemi dostupnými o plemeni, které vás láká. Zvažte také, jaké jsou vaše finanční možnosti. Pořizovací cena různých plemen se může výrazně lišit a možná budete muset šetřit déle. V závislosti na velikosti a nárocích budoucího pejska si také ujasníte, kolik vás zhruba budou stát měsíční náklady na krmení, pojištění, veterináře a další péči.
Při výběru toho ideálního plemene pro vás je skvělou taktikou navštívit pár výstav či dalších psích akcí, kde potkáte více jedinců dané rasy, máte možnost si popovídat s jejich majiteli a uvidíte, zda vám naživo „sedí“.
Pes s průkazem původu, bez PP nebo kříženec?
Pes s průkazem původu „papíry“
U pejsků s „papíry“, tedy s průkazem původu, máte jistotu, že znáte jeho rodiče a další předky. Aby štěňata byla s PP, jejich rodiče musí být uchovněni dle konkrétních podmínek pro dané plemeno. A vy můžete snadno dohledat výsledky různých zdravotních vyšetření, výstav, zkoušek a u některých plemen dokonce i povahových testů. Zejména u plemen, která mají sklony k různým zdravotním problémům, se rozhodně vyplatí vědět, jak na tom byli jejich rodiče a další příbuzní.
Stoprocentní zdraví u vašeho pejska v budoucnu vám to sice nezajistí, ale je to dobrý základ. Při výběru kvalitního chovatele je navíc samozřejmostí pečlivá socializace štěňátek, kontrola vrhu poradcem chovu, kvalitní chovatelský servis a kupní smlouva. V té mnoho dobrých chovatelů uvádí i předkupní právo v případě, že by se nový majitel již o psa nemohl či nechtěl starat. Díky tomu a díky vyšší prodejní ceně psi s PP končí v útulku či vyhození na ulici jen výjimečně.
Pes bez průkazu původu a kříženci
U psa bez PP nebyli rodiče uchovněni a vy nikdy nemůžete vědět, zda je to jen díky neznalosti jejich páníčka, neochoty podstoupit zdravotní testy, nebo proto, že mají nějakou zdravotní či povahovou vadu.
U kříženců, kteří nejčastěji přijdou na svět díky nepozornosti páníčků, také zpravidla nebudete mít moc informací o zdraví a povahách předků. Je to taková loterie. Bohužel to, že kříženci bývají zdravější, neplatí vždy. Stejně tak mohou podědit i předpoklady pro různé zdravotní či povahové vady. Pokud víte, že nechcete konkrétní plemeno psa, ale líbí se vám kříženci, doporučujeme vybírat si mezi pejsky, kteří čekají na svůj domov v útulku či dočasné péči. Dobrý útulek psa zná a dokáže vám poradit, jestli je pro vás vhodný či nikoliv.
I na výběru chovatele záleží
Pokud jste si však zamilovali nějaké psí plemeno pro jeho vzhled a vlastnosti, vyberte si zodpovědně dobrého chovatele a kupte si štěně či staršího psa s průkazem původu. Vyhnete se tak případnému zklamání a podpoříte toho, kdo vkládá svou péči a nemalé peníze do toho, aby vaše milované plemeno bylo tím, čím si získalo i vaše srdce.
Samozřejmě i mezi chovateli čistokrevných psů jsou velké rozdíly, proto je vaší zodpovědností vybrat si dobře. Jakmile máte jasno, které plemeno je pro vás to pravé, v ideálním případě navštivte ještě před pořízením štěněte nezávazně více chovatelů, podívejte se, v jakých podmínkách u nich psi žijí a popovídejte si s nimi. Díky tomu budete mít tu nejlepší představu, odkud váš nový člen rodiny pochází a jak skvělý start do života má.
Velkým tématem jsou v poslední době také tzv. množírny. Při koupi štěňátka z množírny riskujete, že váš budoucí člen rodiny bude mít vážné zdravotní problémy a vy finančně podpoříte někoho, kdo vydělává na úkor svých psů, kteří žijí v nevhodných podmínkách. U pejsků z množírny je navíc mnohem větší riziko problémů se socializací. Jak poznat, že jste narazili na množírnu a ne na zodpovědného chovatele?
Množitelé nejčastěji inzerují psy bez PP, tedy bez průkazu původu, ale výjimečně se najdou i mezi „chovateli“ psů s PP. Solidní chovatel nemá problém pozvat vás k sobě domů na osobní návštěvu, abyste se seznámili s prostředím, kde štěňátka budou vyrůstat, i s jeho dospělými psy. Moc rád vám také zodpoví jakékoli otázky o plemeni a svých psech. Většina aktivních chovatelských stanic má navíc v dnešní době webové stránky, kde si můžete prohlédnout i předchozí odchovy.
Chovatel vám bude umět poradit ohledně výběru štěněte povahově vhodného pro vás, protože se štěňátky tráví hodně času a věnuje se jim. Pozornost věnujte také věku pejska při odběru. Podle zákona není možné odebrat štěně od matky dříve než vě věku 50 dnů (7,5 týdne).
Samozřejmostí by při odběru měla být kupní smlouva, kde má většina zodpovědných chovatelů uvedeno i předkupní právo pro případ, že si nebudete chtít v budoucnosti pejska nechat. Také musíte obdržet mezinárodní pas zvířete v zájmovém chovu, který slouží jako očkovací a zdravotní průkaz zvířete. Štěňátko by již mělo být odčerveno a naočkováno úměrně svému věku. Do nového domova mu většina chovatelů s sebou zabalí i malou výbavičku včetně krmiva, na které je zvyklé.