Štěkání je pro psa přirozená forma komunikace. V běžném životě nám a svému okolí tak pes sděluje, co je pro něj důležité a reaguje na vnější podněty. Každý majitel psa by měl určitou „normální“ úroveň štěkotu od svého psa očekávat a tolerovat. Někdy jsou ale hlasové projevy psa příliš časté nebo štěkání vlastně téměř neustává.
Život se psem se v takovém případě stává velmi náročným jak pro majitele, tak pro jeho okolí. Pokud je to i Váš případ, určitě oceníte pár rad, jak štěkání svého čtyřnohého člena rodiny omezit na fyziologickou míru.
Obsah článku
Proč pes tak příšerně štěká?
Důvodů k intenzivnímu štěkání může být více. Všimněte si, na co váš pes nebo štěně štěká a podle konkrétní situace začněte s výcvikem. Štěkání je normální chování psa a štěňata z něj nevyrostou, ale můžete podniknout pozitivní kroky k jeho omezení a naučit svého psa alternativním způsobům komunikace.
Štěkání může být způsob, jak zjistit, co vašeho psa děsí nebo je mu nepříjemné. Pamatujte, že vaším úkolem jako „rodiče“ psího člena rodiny je chránit jeho zdraví, což znamená nevystavovat ho situacím, které ho příliš stresují. Pokud váš pes neustále štěká, snaží se vám říct, že něco potřebuje nebo se něčeho bojí.
Jak postupovat při výcviku
Ze všeho nejvíc budete potřebovat velkou porci trpělivosti. Neočekávejte výsledky přes noc a také to, co bude fungovat na jedno štěně nebo psa, nemusí fungovat na jiného. Čím déle Váš pes přehnaně štěká, tím déle bude trvat, než si najde jiné způsoby komunikace nebo otupí k podnětům, které jeho štěkání vyvolávají.
Rady a tipy
- Křičet na svého psa, aby byl zticha, jeho štěkání nesníží. Cílem je zjistit, proč váš pes štěká, a poté mu poskytnout alternativní způsob komunikace nebo odstranění podnětu, který způsobuje štěkání.
- Udržujte své tréninky pozitivní a optimistické. Štěkání je zcela běžnou součástí komunikačních nástrojů vašeho psa.
- Buďte při výcviku důslední. Snažte se, aby všichni členové domácnosti postupovali v konkrétních situacích stejně, a úspěch se dostaví dříve.
Pes štěká a dožaduje se tak venkovní procházky
Pes zvyklý na vyměšování venku se bude dožadovat procházky v případě potřeby se vyvenčit. Vycvičte ho, aby místo štěkání zacinkal zvonkem u dveří. Přiveďte ho ke zvonku, položte mu na něj packu a po zacinkání mu dejte pamlsek.
Snaží se upoutat Vaši pozornost
Takové štěkání se snažte ignorovat. Jakmile na psa zareagujete, i zlobou, bude to přesně to, co chtěl štěkáním vyvolat. Další možností je psa zabavit nebo unavit. Dlouhá procházka nebo oblíbená hračka svůj účel obvykle splní velmi dobře.
Jak odnaučit psa štěkat, když je sám doma
Opět platí, že hra, zaměstnání psí mysli a dostatek cvičení může intenzitu štěkání omezit. Především je ale důležité na samotu štěně zvykat od mala. Nejprve odejdeme na několik minut s tím, že psovi řekneme slova, která si bude v budoucnu s nadcházející samotou spojovat. Například „Já přijdu.“
Dáme mu nějakou hračku nebo třeba kost, která ho na delší dobu zaměstná. Ideální je v tomto případě Yoggies Fit kostička lisovaná za studena. Odejdeme jen na chvíli, a když při návratu bude doma ticho, pochválíme a odměníme. Postupně čas strávený mimo domov prodlužujeme.
Jak odnaučit psa štěkat na jiné psy
V tomto případě budete potřebovat pomoc přítele se psem a trochu času. Nechte ho stát mimo dohled nebo dostatečně daleko, aby váš pes na jeho psa ještě neštěkal. Jakmile se váš přítel a jeho pes objeví v dohledu, začněte krmit svého psa pamlsky.
Přestaňte krmit pamlsky, jakmile váš přítel a jeho pes zmizí z dohledu. Tento postup několikrát opakujte. Mějte trpělivost a nesnažte se postupovat příliš rychle. Může trvat mnoho dní až týdnů, než bude Váš pes věnovat pozornost Vám, aniž by na druhého psa štěkal. Při procházkách pak tento postup praktikujte i s cizími psy.
Pes štěká na přicházející návštěvu
Přikažte mu uložit se do jeho pelíšku, například povelem „Na místo!“ Když pes je v pelíšku, otevřete dveře návštěvě. Jakmile se zvedne a začne štěkat, dveře zase zavřete. Opakujte, dokud nezůstane ležet v pelíšku a nebude štěkat, i když návštěva bude uvnitř bytu. Nešetřete pochvalami a odměnami při správné reakci. Stejně tak cvičte to, aby pes zůstal v pelíšku bez štěkání, když někdo zazvoní na zvonek. Umístění psa do pelíšku si můžete usnadnit tím, že ho z počátku budete mít na vodítku.
Pes štěkající na různé podněty
Bude třeba, aby si pes na cokoli, co ho nutí reagovat štěkáním, postupně zvyknul. Snažte se odvrátit jeho pozornost v takové situaci od spouštěče tím, že ho budete krmit pamlsky a udržovat oční kontakt. Když se situace, která je obvykle důvodem intenzivního štěkání, obejde bez něj, psa pochválíme a opět odměníme.
Výcviková pomůcka – elektrický obojek
V posledních letech se zvýšila obliba používání elektrického obojku při odnaučování štěkání. Jedná se o prostředek velmi účinný, který ale patří do ruky pouze poučenému a zodpovědnému majiteli. Nesprávné používání elektrického obojku může nenapravitelně poškodit psychiku psa a narušit nezvratně jeho vztah k majiteli.
Při správném použití se pes velmi rychle odnaučí přemíře štěkání a většinou není nutné tento obojek používat dlouhodobě. Je ale třeba stále pamatovat, že štěkání je pro psa forma komunikace a trest ve formě elektrického impulzu by měl přijít pouze ve výjimečných situacích – ideálně pouze v případě, pokud by byl ohrožen život psa (např. aby nevběhl do silnice).
Pamlsky pro výcvik
Při výcviku odnaučení nadměrného štěkání budete potřebovat spoustu pamlsků. Pamatujte, že i pamlsky se počítají do denního energetického příjmu a nadměrná spotřeba pamlsků může být příčinou nadváhy psa. Proto se snažte používat malé pamlsky, například Yoggies výcvikové hovězí nebo krůtí pamlsky, které jako čistá sušená svalovina budou i při větším příjmu pro organismus psa ideální. Stejně tak bude výborně vyhovovat Yoggies mrazem sušené (lyofilizované) maso. Vyhněte se piškotům pro děti a místo nich můžete vyzkoušet Yoggies Originální piškoty pro psy.
Doporučujeme
V naší nabídce najdete spoustu druhů pamlsků, ať už jsou to pamlsky výcvikové (malé kousky masa) nebo bezlepkové pečené či lyofilizované 100% maso. Všechny naše pamlsky jsou bez cukru, soli, lepku, umělých ochucovadel a konzervantů.