Kočky mají pověst nezávislých a lehce přezíravých mazlíčků. To často vychází ze srovnávání se psy, kteří mají mnohem výraznější způsoby, kterými dávají najevou svou lásku k člověku. To je trošku nespravedlivé, protože kočky mají mnoho jemných způsobů, kterými nám svou náklonnost mohou dávat najevo, ale lze je snadno přehlédnout. Pojďme se blíže podívat na některé zvláštnosti v kočičím chování a jak vám vaše kočka může projevovat lásku.

Obsah článku

Pozná kočka svého pána?

Tato otázka vrtá hlavou mnoha milovníkům koček. Kočky totiž mají často problém poznat svého páníčka pouhým pohledem, což je jedna z příčin jejich označení za odměřené. Během jedné z vědeckých studií na toto téma bylo pouze zrakem schopno rozpoznat mezi lidmi svého člověka jen 54 % koček. Vzhledem k odlišnostem mezi lidským a kočičím zrakem bychom k nim měli být shovívavější, naše tváře se jim totiž jeví jako téměř identické. Kočky rozlišují mezi lidmi pomocí pachu a zvuku. Proto se naučí rozpoznávat hlas svého majitele a stejně tak jeho specifickou vůni.

Proč na mně má kočka spí?

Mnoho milovníků koček se těší na příjemné chvilky, kdy se na nich jejich kočičí parťák stulí a usne. To je potom lepší vůbec nevstávat a jen si takový okamžik užívat. Možná vás ale zajímá, proč na vás vaše kočka ráda spí. Důvodů může být víc.

Nejčastějším důvodem pro to, že si z vás kočka dělá pelíšek, je teplo. Chtějí sdílet tělesné teplo a zahřívat se o vás. Stejně jako je lákají místa ohřátá slunečními paprsky nebo topení, tak i vaše tělo je pro ně příjemným zdrojem tepla a pohodlí. Dalším důvodem bývá právě projev náklonnosti. Pokud se k vám vaše kočička ráda často tulí, důvěřuje vám a má k vám silnou vazbu. Třetí nejčastější důvod je ten, že vaše postel je jejich oblíbené místo na spaní a vy jste jim ho zabrali. Tak to vyřeší tak, že si lehnou na vás. Mají tak bezpečné místečko se skvělým výhledem k tomu.

Dívka s kočkou relaxují na pohovce

Proč kočka olizuje člověka

Kdo by nemiloval roztomile růžové ale zároveň drsné kočičí jazýčky! Kromě ochutnávání dobrot a čištění svého kožíšku je kočky mnohdy používají i k olizování svého oblíbeného člověka. Proč to dělají?

Důvodů, proč kočka olizuje člověka, může být opět hned několik. Může jít o vyjádření náklonnosti a lásky. Olizováním jiné kočky, zvířete či člověka si totiž vytváří sociální pouto. S tím souvisí i možnost, že si vás označuje jako „svého“ člověka, protože olizování slouží stejně jako třeba otírání tváří, škrabání a značkování k označení svého majetku. Dalším důvodem k olizování je péče o člena skupiny. Skupina koček si často volí jedince, kteří se starají o kožíšek ostatním členům kočičího gangu. Tím, že vás kočka olizuje, vám tedy může dávat najevo i to, že patříte do její rodiny a bude se o vás starat.

Mezi další možnosti, proč vás kočičí spolubydlící olizuje, patří snaha ochutnat něco zajímavého, co na vaší kůži cítí, snaha upoutat vaši pozornost nebo také potřeba vyrovnat se se stresem či úzkostí.

Jak kočka projevuje lásku

Kromě již zmíněného olizování nebo tulení se a spaní přímo na vás existuje mnoho dalších způsobů, kterými vám kočka říká, že vás má ráda. Patří sem například tolik příjemné předení, kterým se většinou ozývá ve chvíli, kdy je zrelaxovaná a šťastná. Určitě musíme zmínit také známé otírání hlavičky o vás nebo přímo drcání čelem a temenem hlavy do vás. To totiž kočky předvádí právě, když se jim někdo líbí. Další ukázkou láskyplného chování je přešlapování tlapičkami, tzv. „mléčný krok“. Dospělé kočky pokračují v tomto kotěcím chování ve chvílích, kdy se cítí spokojené a milované. Často je to při hlazení na klíně, vedle vás, když se na vás dívá nebo když na ni mluvíte. Pokud se vám navíc dívá do očí a přitom mrká, je to jasný projev důvěry a lásky. Pomalé kočičí mrknutí je považováno za ekvivalent polibku. Můžete jí toto gesto také opětovat.

Kočky, které cítí ke svému člověku pouto, mu často nosí dárky ve formě různých úlovků. Převalování se na zádech a ukazování bříška je projev důvěry a zájmu o vaši osobu. Ale pozor, neznamená to nutně, že chce, abyste jí bříško podrbali tak, jako je tomu často u psů. Kočky mají raději hlazení na jiných částech těla.

Možná vás překvapí, že i to, na jakém místě kočka škrábe, může souviset také s náklonností k majiteli. Schválně zkuste věnovat pozornost tomu, kde vaše kočka nejčastěji škrábe. Místa, která jsou pro ni nejdůležitější, má totiž často spojena se svým majitelem.

Jak můžete dát vaší kočce najevo lásku vy

Teď, když už víte, kolika různými způsoby vám váš kočičí mazlíček ukazuje svou lásku, možná byste rádi věděli, jak mu to můžete oplatit. Jak dát kočce najevo lásku tak, aby tomu rozuměla? Každá kočička ocení něco trochu jiného, dobře tedy tu svoji pozorujte, ať víte co má ráda. Ať už je to speciální pozornost ve formě mazlení na klíně, dělení se o polštář nebo jen tiché sdílení příjemného okamžiku.

Pokud je vaše kočičí společnice kontaktní, určitě ocení pravidelné masírování nebo kartáčování. Mlsný kočičí jazýček zase ocení různé drobné a voňavé pamlsky. Kočičky potěší hračky s catnipem nebo společná divoká hra. Můžete je zabavit také tréninkem jednoduchých triků, samozřejmě pomocí chutných odměn. To nejdůležitější je naučit se, co vám vaše kočka říká svým tělem i zvukovými projevy. Díky tomu budete moci vždy odpovědět a vaše kočka bude vědět, že ve vás má parťáka, který jí rozumí.

Kvalitní pamlsky pro kočky
Kvalitní jogurty Yoggies pro kočky a psy


Hovězí výcvikové pamlsky