Přestože mají kočky pověst poměrně samotářských tvorů, kteří si bez svého člověka vystačí, nemusí to být tak úplně pravda. Navíc stejně jako u ostatních domácích mazlíčků nesmíme zapomínat, že i kočka potřebuje pravidelný přísun čerstvé vody, krmiva i zábavy. Předtím, než si kočičku pořídíte, měli byste proto dobře zvážit své možnosti. Jak dlouho vydrží kočka doma sama bez vaší přítomnosti, aniž by strádala? Pojďme se podívat blíže, jak snáší kočka samotu a na co je potřeba dát pozor.

Table of Contents

Jak snáší kočka samotu?

Většina koček sice snáší samotu lépe, než psi, přesto je potřeba myslet na to, že i ony si vytváří silné pouto ke své lidské rodině a může být na vás kočka závislá. Milují mazlení a společné hry s milovaným člověkem. Míra toho, jak na vás bude vaše kočka závislá, bude záviset na její osobnosti a na tom, jaký vztah spolu máte. Obecně se dá říci, že kočka vydrží sama doma zcela bez problémů přibližně 9-12 hodin.

Běžná pracovní doba vám tedy starost dělat nemusí. Výhodou je, že na rozdíl od psa nemusíte kočičku venčit, vystačí si s kočičím záchůdkem. Ale i ten je samozřejmě potřeba udržovat čistý. Nezapomínejte však na to, že i kočky se mohou nudit. Nabídněte proto své malé šelmičce i po dobu vaší nepřítomnosti zábavu v podobě různých hraček, hlavolamů a samozřejmě také dostatek škrabadel. A jakmile se vrátíte domů, tak si s ní kromě pořádného pomazlení také aktivně pohrajte, aby vybila přebytečnou energii.

Kočka sama doma přes víkend

Výjimečně může kočka vydržet sama doma až 24 hodin, určitě by se to ale nemělo stávat pravidlem. Častá dlouhá samota by kočku stresovala, což může vést ke zdravotním problémům i problémům s chováním. Pokud musíte kočku nechat doma samotnou přes noc, nechte jí dostatek krmiva, čisté vody a před odjezdem vyčistěte kočičí toaletu. Máte-li tu možnost, požádejte někoho, aby došel kočičku zkontrolovat a nakrmit.

Jak dlouho vydrží kočka bez jídla a bez vody?

Kdykoli odcházíte z bytu, ujistěte se, že má vaše kočička dostatek čerstvé vody a krmení. Kočky sice nepotřebují pít hodně a bez újmy zvládnou i 24 hodin bez vody, než se u nich začnou projevovat příznaky dehydratace, to ale neznamená, že je to pro ně zdravé.

Krmíte-li pouze granulemi, pak kočka samozřejmě potřebuje pít více, než když podáváte převážně mokrou stravu (kapsičky, konzervy či B.A.R.F.). Průměrná kočka přežije bez vody přibližně 3-4 dny. Přestože bez jídla umí vydržet o něco déle, nikdy nenechávejte svou kočku bez krmení více jak 24 hodin, jinak riskujete zdravotní komplikace.

Kotě a kočičí senior sami doma

Teď už víte, jak dlouho vydrží dospělá kočka sama doma. Máte-li doma malé kotě nebo naopak kočičího staříka, je potřeba myslet na to, že potřebují více péče.

Jak dlouho vydrží kotě bez jídla?

Koťata ve věku 3-7 měsíců je potřeba krmit zhruba 3-5x denně. V tomto věku navíc mají energie na rozdávání a zkoumají vše okolo, proto potřebují zvýšený dohled. O samotě je nechávejte pouze v opravdu bezpečné místnosti, kde odstraníte všechny předměty, o které by se mohla zranit nebo je zničit.

A co starší kočky?

Staré či nemocné kočičky doma nenechávejte samotné přes noc, vždy jim zajistěte spolehlivé hlídání.