Karolína, moderní etická trenérka psů a majitelka úspěšného Instagramového profilu @psim.jazykem, pro vás připravila článek o tomto stále poměrně kontroverzním tématu. Klec má být, při správném zacházení, skvělé bezpečné místo pro odpočinek vašeho parťáka, a ne místo, kam psa zavřete za trest. Na dalších řádcích se dozvíte, jak s klecí pracovat a proč je to skvělá pomůcka.

Obsah článku

Proč klec používat?

Klec slouží jako bezpečné místo pro pejska, kam se může kdykoli schovat. Do klece by pejsek nikdy neměl být zavíraný za trest, pak by pro něj už nemusela být komfortní. Klec se dá využít pro bojácné pejsky jako útočiště, může velmi pomoci například na Silvestra. Využívat ji ale samozřejmě mohou i aktivní pejsci jako formu odpočinku. Pro psí ničitele se dá využít i na delší zavření a velmi vám pomůže při klidovém režimu. Zároveň je klec skvělá i pro bezpečnost samotného psa, pokud páníček zrovna není doma. Známe poměrně dost příkladů, kdy si pes sám v bytě ublížil, v extrémním případě třeba zapnul i plyn, proto je důležité, aby pes měl bezpečný prostor.

Jak vybrat správnou velikost klece?

V kleci by si měl být pejsek schopný pohodlně lehnout. Ideálně by se pejsek měl v kleci položit na bok a mít ještě pár centimetrů k dobru. Také by měl být schopný se v kleci posadit. Myslete na to, zda chcete klec využívat na denní bázi a zavírat pejska na delší dobu, či zda má sloužit jako takový “uzavřeny pelíšek”. Pokud máte možnost, volte větší velikost, aby se tam popřípadě pejskovi vešly i misky na vodu a pití.

Jak naučit na klec?

Způsobů, jak naučit psa na klec je více a neexistuje jeden univerzální, který bychom mohli použít na všechny psy. Každý pes je jiný, každému sedí jiný přístup. Níže popisujeme metodu, kterou máme ozkoušenou my. Pokud budete potřebovat z jakéhokoliv důvodu přístup odlišný, doporučujeme se vždy radit s etickým trenérem, který zvolí ten nejlepší postup pro vaše individuální potřeby.

Pejska je primárně potřeba naučit, že klec není nic špatného. Také omezení prostoru může být pro něj pravděpodobně nové. Je potřeba ho učit postupně, jak tedy na to?

1. Pejska s klecí seznamte. Psi nerozumí lidské řeči, je tedy pejskovi potřeba ukázat, že toto je jeho nové místo. Můžete využít jednoduché hry – připravte si pamlsky, “lepší a horší”, například granule a masové pamlsky. Masové pamlsky házejte pejskovi směrem ke kleci a granule pryč od klece. Tak se pejsek naučí, že klec je něco skvělého.

2. Můžete přenést pelíšek, který měl pejsek doteď (pokud měl) a házet pamlsky dovnitř. Postupně přidejte povel. Pejsek by měl chození do klece nabízet postupně sám.

3. Pejskovi můžete připravit lízací podložku či naplnit hračku pamlsky a dát mu ji do klece. Tím prodloužíte čas, který pejsek tráví v kleci. Sedněte si ke kleci k pejskovi.

4. Klec začnete pomalu zavírat a otevírat.

5. Prodlužujte čas v zavřené kleci a na konec spojte povel „na místo“, zavření klece a vypouštěcí povel z klece. Povely si samozřejmě můžete zvolit dle vašeho uvážení.

Přejeme,ať vám klec slouží co nejlépe a vašemu pejskovi prospěje.Karolína z Psím jazykem a Yoggies

Doporučujeme:

Pár našich tipů na pamlsky, které vám pomohou při odměně, trénování, nebo jen tak jako pochvala za vzorné poslouchání. 

Yoggies granule pro psy
lisované za studena
Yoggies pamlsky pro psy
Yoggies syrová potrava pro psy B.A.R.F.
Yoggies B.A.R.F. pro psy s probiotiky a kloubní výživou