Co je imunitní okno u štěňat?

Tento pojem mezi chovateli psů není moc často frekventovaným, ale v životě psa a pro jeho zdraví hraje jednu z nejdůležitějších rolí. Imunita u štěňat a imunitní okno by měl umět řešit každý chovatel.

Yoggies probiotika pro štěně

Yoggies probiotika pro štěně

Štěňata se rodí s velmi nízkou imunitou. Malou část protilátek získávají od matky přes placentu a pak především z kolostra (mleziva). Hladina protilátek v kolostru v průběhu času klesá. Nejvyšší je do dvanácti hodin od porodu. Protilátky získané z kolostra se dostávají do krve štěňat prostřednictvím propustné střevní sliznice, která se postupem času uzavírá. Protilátky pak štěně částečně chrání před patogeny z vnějšího prostředí, což mohou být i závažné choroby jako je psinka nebo parvoviróza. Tyto získané protilátky postupně vymizí, přibližně do 6. týdne věku štěněte, kdy se může začít s vakcinací. Toto období, kdy už štěně není chráněno mateřskými protilátkami, ale zároveň nemá ještě dostatečně vyvinutou vlastní imunitu nazýváme imunitní okno.

Tip: Kolostrum je mateřské mléko vylučované matkou v prvních 24 hodinách po porodu štěňat

Kvalita kolostra a protilátek v něm obsažených se liší v závislosti na plemeni, ale je rozdílná i mezi jednotlivými fenami stejné rasy. Není tedy jisté, že štěňata dostanou od matky potřebnou dávku protilátek, které je budou chránit v nejbližších šesti týdnech života. Od šesti týdnů už je možné obranyschopnost k nejčastějším závažným psím nemocem posílit očkováním. Imunita u štěňat se pak bude vyvíjet až do 6. měsíce věku, kdy by již štěňata měla mít všechny potřebné protilátky. Kvalita kolostra a předávaných protilátek přes placentu matky závisí na kvalitě stravy matky a jejím imunitním systému.

Tip: Zanedbání „imunitního okna“ je pravděpodobně jedním z důvodů vysoké mortality štěňat kolem 59. dne od narození. Podle světových klinických studií se tato mortalita pohybuje okolo 20 %.

Jak předcházet imunitnímu oknu?

Obranyschopnost štěňat lze posílit už při jejich vývinu (prvních 42 dní od zabřeznutí feny) a růstu v děloze (16 -28 dní) prostřednictvím kvalitní potravy pro feny. Strava by měla být bohatá na kvalitní přírodní bílkoviny, přírodní tuky, vápník, fosfor, doplňkové a stopové látky, vitamíny ve správném poměru a také probiotika. V době březosti je vhodné použít některý z přírodních doplňků potravy obsahující probiotika, nebo i je kombinovat. Příkladem mohou být Yoggies jogurty pro psy v kombinaci s probiotiky pro psy.

DogProBio probiotika pro psy pomáhají budovat imunitu organismu feny. Následně lze obranyschopnost organismu štěňat posílit v 3. – 4. týdnu jejich věku, kdy začínáme s příkrmem granulemi. Zde opět platí, že granule by měly obsahovat kvalitní přírodní bílkoviny, přírodní tuky, vápník, fosfor, doplňkové a stopové látky, vitamíny ve správném poměru vhodném pro štěňata a také probiotika. Po očkování do 6. měsíce věku štěněte je možné podpořit tvorbu obranyschopnosti organismu štěněte přidáváním probiotických doplňků potravy jako je DogProBio od značky Yoggies.

Zde popsaná doporučení mají informativní charakter a případné nasazení probiotických přípravků k výživě štěňat a fen v období gravidity konzultujte se svým veterinárním lékařem.

Článek byl sepsán za použití veřejně dostupných zdrojů.