HOVAWART
vše o plemenu

Toto staré pracovní plemeno pochází z Německa. Byl to původně hlídací pes, první zmínky o něm pocházejí ze 13. století. Šlechtění na dnešní podobu hovawarta se datuje na začátek 20. století. V té době příznivci tohoto plemene vyhledávali vhodné jedince na venkovských statcích a ty křížili s německým ovčákem, novofundlandským psem, leonbergrem, bernským salašnickým psem nebo landseerem. Cílem byl vyrovnaný, odolný, sebejistý a všestranně použitelný pracovní pes. Druhá světová válka znamenala pro chov hovawarta katastrofu, mnoho psů využívaných při bojích zahynulo.  Po skončení války se ale naštěstí podařilo díky odhodlání několika chovatelů plemeno zachránit.

Povaha

Je to inteligentní, vyrovnaný pes, se stále vyvinutými hlídacími a pracovními instinkty. Přesto, že si zachovali jistou nezávislost, dobře a snadno se cvičí. Mají velmi úzkou vazbu na majitele a jeho rodinu. Přesto jsou vhodní i na optimálně zařízený venkovní chov. K cizím lidem je nedůvěřivý a ostražitý, nicméně by neměl být agresivní. Pokud neproběhne časná socializace, může mít zejména samec časté konflikty s jinými psy. Hovawart má výbornou paměť. Mají také silně vyvinutý obranářský pud. Přílišná bázlivost nebo agresivita jsou vlastnosti vylučující z chovu.

Pro koho se hodí

Pro trpělivého, laskavého, důsledného majitele. Hovawart potřebuje časnou výchovu, výcvik a socializaci, majitel by tedy měl mít chuť, čas a odhodlání se mu věnovat. Toto plemeno se výborně hodí pro aktivního člověka se zálibou v psích sportech, pro něž je hovawart ideální. Výborně se může uplatnit také ve všestranném nebo záchranářském výcviku. Bavit ho bude agility, flyball, dogdancing nebo obedience. Skvělá volba to bude i pro canicross nebo dogtreking. 

Základní informace o plemeni

Hovawart je velký všestranný pracovní pes. Konstituce je pevná, ale nikoli přesmíru robustní. Elegantní hlavu s dlouhou nosní partií nese široký, středně dlouhý krk. Tělo má pravidelný obdélníkový rámec se silnými končetinami. Ocas je dlouhý a bohatě osrstěný. Tělní pokryv sestává z polodlouhé, mírně zvlněné srsti s trochou podsady. Povolené jsou černá, plavá nebo černá barva se znaky. Plavá varianta se často plete se zlatým retrívrem, jemuž se podobá. Černá varianta je zase zaměňována s flat coated retrívrem.

Fena štěně 6 měsíců
Fena dospělá
Pes štěně 6 měsíců
Pes dospělý
Výška
58 – 65 cm
64 – 70 cm
Váha
25 – 30 kg
30 – 40 kg
Věk dožití
12 – 15 let
12 – 15 let

Výchova a výcvik

Výcvik je velmi důležitý pro ideální psychický rozvoj zvířete. Výchova by měla být důsledná, bez zbytečných fyzických trestů. Hovawart se při klidném a pozitivním zacházení snadno a rychle učí novým povelům. Bývá výborný při pachových prácích, ale je možné s ním provádět i záchranářský výcvik. Při výcviku jsou pro něj vhodné větší pamlsky s malým obsahem energie, například Yoggies Sušené hovězí maso, Yoggies pečené kostičky pro psy, nebo Yoggies XXL piškoty pro velká plemena psů. Také s Yoggies mrazem sušeným masem půjde výcvik skvěle.

Nemoci hovawarta

Jsou to poměrně zdraví psi. Ve zvýšené míře mívají kožní problémy, degenerativní onemocnění kloubů, dysplazii kyčelního kloubu nebo sníženou funkci štítné žlázy.

Čím a jak hovawarta krmit

Hovawart patří mezi velká plemena, která je vhodné pro optimální vývoj krmit:

  • po odstavu mezi 2. a 5. měsícem věku 4x až 5x denně, 
  • od 5 do 8 měsíců 3x denně a 
  • od 8. měsíce věku 2x denně. 

Jedincům, u kterých se vyskytnou onemocnění kloubů, tedy DKK nebo degenerativní kloubní změny, lze pomoci doplněním krmné dávky o preparáty kloubní výživy, například Yoggies pro zdravé psí klouby s probiotiky. Dlouhodobě pak bude vhodná také syrová potrava Yoggies B.A.R.F. 100% maso s probiotiky a kloubní výživou. 

Yoggies Sušené hovězí maso pro psy (proužky) 45g


Yoggies Extrakt z mušlí pro zdravé psí klouby s probiotiky 600g
Hovězí výcvikové pamlsky

Nejoblíbenější psí jména a psí kalendář

Při pořizování nového psího člena rodiny bývá tohle jedno z nejdiskutovanějších témat. Ne kdo se o něj bude starat, krmit ho, chodit s ním ven, ale jak se bude jmenovat. Výběr psího jména nebývá jednoduchý, a protože ho tak budete oslovovat celý život, dejte

Číst dál >>

První dny se štěnětem – co dělat a nedělat?

Pokud jste důkladně zvážili všechna pro a proti, tak už víte, že pes by neměl být jen „módní“ doplněk, ani živý zvonek u dveří a už vůbec ne hračka pro malé děti… Má to být především přítel a věrný parťák. Leckde je i rovnoprávným členem

Číst dál >>