Pokud jste se dostali ke čtení tohoto článku, znamená to, že chcete svého psa krmit zdravě a nejlépe, jak dovedete. Zároveň se, stejně jako my, i vy snažíte stále zlepšovat ve svých znalostech. Proto pro vás v řádcích níže shrnujeme, co znamená slovní spojení „Holistický přístup ke krmení psa“. My v Yoggies tento přístup praktikujeme od začátku existence naší firmy, protože věříme, že krmit psa přirozenou potravou, bez umělých příměsí (bez chemie), je to nejlepší, co pro něj můžeme v tomto ohledu udělat. 

Co je holistické krmivo pro psy? 

Význam holistické výživy psů je přístup ke krmení, který zdůrazňuje celkový pohled na zdraví a pohodu psa. Tento koncept zahrnuje kvalitní a vyváženou stravu, přičemž klade důraz na přirozené a čerstvé ingredience. Holistická výživa bere v úvahu nejen fyzické potřeby psa, ale také jeho duševní a sociální aspekty, a klade důraz na prevenci a podporu celkového blaha prostřednictvím stravy a životního stylu. 

 

1. Kvalitní a vyvážené složení stravy: 

Kvalitní holistická strava pro psy zahrnuje celistvé, vysoce kvalitní suroviny, jako jsou kvalitní bílkoviny, přiměřené množství tuků, sacharidů, vlákniny a potřebné vitamíny a minerály. Důležité je eliminovat přítomnost umělých látek, konzervačních látek a barviv. 

Ze studií vyplývá že, celistvé potraviny poskytují perfektní výživu pro prevenci nemocí a také poskytují podporu během nemoci. Vitaminový komplex v celistvých potravinách je pro tělo efektivněji využitelný než syntetické vitaminy. Navíc vitaminy v celistvých potravinách působí synergisticky, což znamená že se navzájem doplňují a napomáhají si. 

Výzkumy v oblasti veterinární medicíny jasně ukazují, že kvalitní strava je základem pro zdraví psa. Studie zdůrazňují význam správného poměru živin, kvalitních bílkovin a omega-3 mastných kyselin pro podporu zdravé kůže, srstiimunity psa. Dostatečný přísun antioxidantů prostřednictvím stravy může navíc snižovat riziko vzniku různých onemocnění. Důležitost správné výživy je tedy zásadní nejen pro momentální stav a zdraví psa, ale také pro prevenci řady onemocnění spojených s nevhodným stravováním, jako jsou obezita, diabetes nebo onemocnění srdce.

 

2. Podpora trávení a absorpce živin: 

Holistická strava klade důraz na podporu trávení a absorpce živin. To může zahrnovat dodání enzymů, probiotik či prebiotik, které podporují zdravý střevní mikrobiom. Stejně jako u lidí je zdraví psů ovlivněno stravou a mikrobiomem. Mikrobiom je metabolicky dynamický orgán, který je spojen se zdravím psů, protože hraje roli při trávení a vstřebávání živin. 

Krmiva pro psy jsou obvykle sestavována tak, aby obsahovala základní živiny, ale v poslední době se strava pro domácí zvířata upravuje tak, aby obsahovala funkční potraviny či doplňky, která se zaměřují na zlepšení zdraví střevního mikrobiomu (probiotika, prebiotika) a/nebo poskytování základních živin (polynenasycené mastné kyseliny, fytonutrienty). Zdravý střevní mikrobiom u psů ovlivňuje dostatečný příjem bílkovin a vlákniny. Zdá se, že obsah vlákniny a bílkovin je skutečně klíčovým modulačním faktorem a změny v těchto živinách způsobují rychlé změny ve složení mikrobiomu. 

Různé střevní bakterie mohou produkovat různé metabolity, kterou mohou být prospěšné pro zdraví střeva. Například butyrát (sůl kyseliny máselné) může být bakteriemi produkován buď z vlákniny, nebo z bílkovin. Butyrát dokáže obnovit celistvost sliznice střev a snížit tak pronikání toxinů do krve, díky čemuž zabraňuje a tlumí chronické záněty ve střevech 

Zdraví střev ovlivňuje zdraví celého organismu. Mikrobiom zdravých psů a koček je odolný a přizpůsobivý a je schopen se rychle obnovit do výchozího složení, jakmile se zvíře vrátí k obvyklé stravě. To znamená, že pokud je zvíře krmeno kvalitně a má zdravý střevní mikrobiom, mnohem snáze se vypořádá s tím, pokud náhodou pozře něco nevhodného.  

 

3. Respektování individuálních potřeb: 

Jeden přístup nemusí vyhovovat všem psům. Holistická výživa bere v úvahu individuální potřeby psa v závislosti na věku, aktivitě, velikosti a zdravotních potřebách. Zohlednění fyzické aktivity, věku a zdravotního stavu je klíčové pro dosažení optimální výživy. 

 

Holistický přístup zahrnuje i další aspekty života psa:

Důležitou součástí holistické péče o psa není pouze výživa, ale také pohyb, mentální stimulace, trénink či používání enrichmentových hraček. Tato komplexní péče podporuje zdraví a štěstí psa v celkovém kontextu. 

Holistická výživa pro psy představuje komplexní a individuální přístup ke stravě a péči, který podporuje celkové zdraví a pohodu psa, což má pozitivní vliv na jeho kvalitu života. 

Zdroje: 

  1. Ronald E. Carsten, D.V.M., M.S. – The Benefits of Whole Food Nutrition in Veterinary Medicine
  1. Pilla R, Suchodolski JS. The Gut Microbiome of Dogs and Cats, and the Influence of Diet. Vet Clin North Am Small Anim Pract. 2021 May;51(3):605-621. doi: 10.1016/j.cvsm.2021.01.002. Epub 2021 Feb 27. PMID: 33653538. 

 

Autor článku: 
Anna Králíčková 

Nadšená průvodkyně výživou všech psích parťáků. Samostudiu se věnuje již 5 let, neustále se vzdělává a sleduje nové trendy. Aktivně se podílí na vývoji receptur všech krmiv ve firmě Yoggies.