Jak vůbec vznikly granule pro psy…
Prvním člověkem, který začal své psy krmit suchým krmivem byl James Spratt ze Cincinnati v USA. Pokusil se vyrobit suchary z hovězí krve a obilí. A protože vypozoroval, že psům toto krmivo chutná (co jim zbývalo), dočkala se suchá krmiva ve 30.letech minulého století průmyslové výroby. V tu dobu byla na pořadu dne i hospodářská krize. A tak se začalo používat do krmiv pro psy i obilí.
V 60. letech se pak velké potravinářské koncerny chopily nápadu a začaly do krmiv pro zvířata zpracovávat skoro cokoliv. To už byly i zbytky z různé potravinářské výroby. Od té doby u velkých výrobců krmiv definitivně převládala touha po zisku nad touhou po kvalitě. No a do krmiv se začaly dostávat i semleté odpady té nejhorší kvality.
Během 70. let min.století začala vznikat krmiva kompletní a vyvážená. I v těchto krmivech však stále s vidinou zisku, převládaly ty nejlevnější suroviny, nebo náhražky. A tak se stalo, že byla „vynalezena“ škodlivá sója jako náhražka masa (díky obsahu bílkovin, které však mohou poškodit zdraví psa), nebo umělé vitamíny které lze používat i jako konzervanty.
V 80. a 90. letech se pod vzrůstajícím konkurenčním tlakem začala krmiva označovat i jako prémiová, superprémiová nebo holistická. Spolu s marketingem se rozvíjely i poznatky z laboratorních výzkumů a od nich odvislé výrobní možnosti. Kombinace tohoto dala hlavně velkým nadnárodním koncernům možnosti, jak zpracovat prakticky cokoliv do podoby krmiva pro domácí zvířata. Nikdo se už neptal na zdraví čtyřnohých spotřebitelů. To se začalo postupem doby, kdy byl pes krmen extrudovanou potravou, stále více zhoršovat. Psi začali stále častěji trpět zažívacími těžkostmi, nemocemi jater, kůže, srsti i různými alergiemi, karcinomy i nadváhou.
Psi jsou především masožravci!
Dnešním trendem ve výrobě suchých krmiv je důraz na to, že psi jsou masožravci a tudíž potřebují živočišné proteiny. Jak ale zjistit, že krmíte správně, nebo zda jste podlehli reklamním tahákům? V prvé řadě je třeba znát něco o výrobě granulí pro psy.
Jaký je rozdíl mezi granulemi? Extrudované, pečené, nebo za studena lisované? Jaký je v nich rozdíl?
Extrudované granule mají svůj prvopočátek právě ve 30.letech minulého století. Podstatou jejich výroby je zpracování všech surovin na jemně mletou moučku (masokostní i další suroviny). Z té se vytvoří jemné těsto podobné paštice a v extrudéru se za vysoké teploty až 200°C a tlaku až 4bar protlačí sítem. Takto vzniknou horké granulky jedna jak druhá. Jak jistě napoví předešlý výrobní postup zpracovat lze prakticky cokoliv. Bohužel i kdyby byly použity ty nejkvalitnější suroviny, pak výrobní proces z těchto surovin může udělat tzv. mrtvé krmivo. To chtě-nechtě musí být dochuceno a doplněno o umělé vitamíny, dochucovadla a konzervanty.
Opakem jsou granule lisované za studena. I zde se ale někteří výrobci pokoušejí napodobovat kvalitu a nahrazovat skutečné maso a z něj získané bílkoviny a tuky náhražkami. Proto by jste i zde měli mít na paměti několik zásadních rad, které vám prozradíme na závěr tohoto článku.
Kvalitní, za studena lisované granule Yoggies mají základ ve vyváženém B.A.R.F.u!
I když vyvíjíme a vyrábíme granule lisované za studena, začali jsme jejich receptury vyvíjet jako vyvážený B.A.R.F. (bones and raw food – kosti a syrová potrava). Syrová potrava je pro psa nejlépe stravitelná. To potvrdí i zkušení veterináři. A proto jsme začali vymýšlet naše receptury granulí lisovaných za studena, jako vyvážený a pomalu sušený B.A.R.F.
Tip: Podívejte se, proč se granulím Yoggies přezdívá „Sušený BARF“
Důvody, proč vyrábíme granule lisované za studena jsou hned tři. Prvním je, že se mi můj pes otrávil a dalo hodně práce a trvalo dlouho ho z průjmů a zvracení dostat. Tyto potíže měl i z BARFu.. o extrudovaných granulích ani nemluvě.
Druhým je fakt, že v dnešní uspěchané době shánět a připravovat BARF je složité. Ne každý si také troufne BARF připravit.
Třetím důvodem je to, že pes je pro nás stále nejlepší přítel člověka, který umí pomáhat i dávat lásku. Jak pravil George Bernard Shaw, jediný způsob, jak si za peníze koupit lásku a přátelství je koupit si psa.
Někteří tvrdí, že bez konzervace a tepla nelze krmivo vyrobit. Mýlí se!
Mnozí konkurenti tvrdí, že takové krmivo bez tepelné úpravy a chemické konzervace nelze vyrobit. Mýlí se, nebo si jen nechtějí nechat ukrojit ze svého koláče zisků. Asi zapomněli na „májovky“ a indiány. I ti sušili maso, aby jim vydrželo.
A tak všechny naše receptury obsahují v prvé řadě syrové maso (žádný odpad) i dostatek přírodního živočišného tuku výhradně z masa. Nezapomínáme ani na kvalitní uhlohydráty (např. lehce stravitelné bramborové vločky) jako zdroj energie i jako přírodní pojivo (s tukem), vitamíny a vlákninu ze syrového ovoce i zeleniny.
Nedílnou součástí všech receptur Yoggies jsou též přírodní doplňky jako za studena lisované rybí oleje s Omega 3 a Omega 6. Podporu pohybového aparátu zajistí výtažek z masa mušlí. Bylinky pro psy, křemelina, probiotika i zažívací rašelina se postarají o peristaltiku a čištění střevní stěny i podporu imunity. Tyto suroviny pak postupně a pomalu sušíme, meleme a lisujeme.
V granulích Yoggies je skutečně až 87 % syrového masa před pomalým sušením!
Když tvrdíme, že v našich recepturách najdete 87 % syrového masa, tak, milá konkurence s obilím či rýží na prvním místě ve složení, nelžeme! Jak je možné, že je v granulích 87% masa? Představte si misku vyváženého BARFu, kterého pro ca 30kg psa potřebujete cca 1kg. V této misce je 8 7% různých druhů syrových mas, 11% uhlohydrátů, ovoce, zeleniny… a ca 2% doplňků jako křemelina, kloubní výživa apod.
Pokud toto vše „proženete“ procesem pomalého, několikastupňového sušení vždy o max. teplotě do 38 °C , dostanete suroviny ze kterých se odpařila pouze voda. V nich zůstávají zachovány výživové vlastnosti syrových surovin (maso obsahuje více vody, než např. zelenina, bylinky apod…). Tyto suroviny pak rozemeleme a sušíme. Díky tomu dostane váš pes v krmivu přírodní suroviny, které mu voní a chutnají tak, jako by konzumoval potravu v přírodě.
O prospěšnosti granulí lisovaných za studena na trávení i celkové dlouhodobé zdraví psa si povíme v některém z dalších článků. Důležité je znát rozdíly mezi extrudovanými a za studena lisovanými granulemi pro psy, aby jste svého miláčka mohli krmit zdravě a bez chemie. Proto jsou krmiva Yoggies pro vaše psy takové Zdraví v misce®.
Pár rad jak vybrat správné krmivo a kvalitní granule pro psa:
- Především by jste měli vědět, zda vybíráte granule pro staršího, dospělého, vytíženého psa, nebo pro štěně.
- Zajímejte se o procese výroby granulí (extrudované, pečené, za studena lisované…).
- Čtěte složení, protože na prvním místě by mělo být maso. Pokud není, vyberte jiné granule.
- Složení výrobku musí být sepsáno v sestupném pořadí. Je-li na prvním místě rýže, vězte, že největší část granule se skládá právě z ní.
- Vyhýbejte se granulím, kde jsou použity „vedlejší produkty živočišné výroby“ (co si pod tím představit?).
- Granule extrudované mohou obsahovat mnohdy až zbytečně vysoké množství konzervantů (např. i umělé vitamíny jako konzervanty)
- Objevíte-li „granule lisované za studena“ v plastovém obalu – pryč od nich! Buďto jde o reklamní trik a granule jsou extrudované, nebo prošly nějakou tepelnou úpravou a nejde tedy ani o extrudované, ani za studena lisované granule. Takové granule v kombinaci s plastovým obalem, okolní teplotou a vlhkostí mohou být pro vašeho psa extrémně nebezpečné díky vysokému množství mykotoxinů i alfatoxinů (plísní). Ty již poškodili zdraví nejednoho psa.
- Nepodléhejte reklamním tahákům, ani krásnému obalu. Otočte pytel a podívejte se na složení.
- Myslete na zdraví svého nejlepšího přítele a věnujte se alespoň krátce výběru kvalitního krmiva. Možná svému psovi prodloužíte život a bude se i těšit na každou dávku krmiva.
- Vybírat můžete na eshopu z několika variant krmiv pro štěňata, dospělé i starší psy, krmiva bez lepku a holistická, konzervy i pamlsky a doplňky.
Nezapomínejte, že v Yoggies platí – Zdraví začíná v misce®