HAVANSKÝ PSÍK
vše o plemenu

Tento malý, ze skupiny bišonků pocházející pejsek, byl vyšlechtěn v oblasti Středozemního moře v 17. století. Na Kubu byl pak dovezen španělskými osadníky. Havanský psík na Kubě rychle domácněl a byl pojmenován Habaneros. Rychle se díky své oblibě mezi bohatými šlechtici a španělskými kolonisty rozšiřoval. Cestovatelé z Evropy jich v té době pár přivezli i na starý kontinent. V době kubánské revoluce v 50. letech 20. století bylo vše patřící bohaté vyšší třídě systematicky likvidováno. Na to málem doplatil i havanský psík. Několik jich s sebou vzali i bohatí Kubánci prchající před revolucí do USA. Ti jsou předci dnešních amerických havanských psíků. V 80. letech došlo k prudkému vzestupu tohoto plemene v USA a dnes se jedná o jedno z nejoblíbenějších společenských plemen. 

Povaha

Havanský psík je veselý, hravý, chytrý pes, který je velmi fixovaný na svého majitele. Jsou to citliví psi, kteří špatně snášejí samotu. Může být také dost uštěkaný a proto je třeba jeho vynucování pozornosti štěkotem od mala usměrňovat. S dětmi se snášejí dobře, nepatří ale mezi plemena snášející všechny dětské rozmary. Hodí se proto spíše do rodin se staršími dětmi, kterým je možné vysvětlit, jak se mají ke psovi správně chovat. S jinými malými plemeny vychází obvykle dobře, vztah k velkým plemenům je třeba budovat od štěněte. K cizím lidem bývají většinou nedůvěřiví. Nejsou ale agresivní a proto to nejsou dobří hlídači, kteří by spolehlivě vyhnali zloděje. 

Pro koho se hodí

Především pro člověka, který mu bude moci věnovat spoustu času. Je to ideální volba pro staršího majitele, který je se svým psem celý den. Separační úzkost může být u tohoto plemene závažným problémem. Je to pes vhodný také pro majitele začátečníka. Je to výborný rodinný pes se správně instruovanými dětmi. Měl by žít výhradně v bytě. Nicméně je to pejsek plný energie a tak bude rád za každou procházku. Jeho majitel by měl být ochoten věnovat také dosti péče jeho dlouhé, jemné srsti. Havanský psík by měl být každý den česán a podle potřeby jsou také vhodné pravidelné koupele ve vhodném šamponu. 

Základní informace o plemeni

Havanský psík je malý, ale dobře stavěný společenský pes. Jeho tělo má obdélníkový rámec a pevnou konstituci. Srst všech možných barev je hustá, připomínající lidské vlasy. Ideálně by měla být mírně zvlněná. Nohy jsou krátké, ala hbité. Hlava je středně velká s tmavýma očima mandlového tvaru. Hřbet je rovný, zakončený vysoko neseným ocasem. 

Fena štěně 6 měsíců
Fena dospělá
Pes štěně 6 měsíců
Pes dospělý
Výška
21 – 26 cm
22 – 29 cm
Váha
3 – 5 kg
4 – 6 kg
Věk dožití
12 – 15 let
12 – 15 let

Výchova a výcvik

Výchova není obtížná, musí být ale stejně jako u všech, i společenských plemen, zejména důsledná. Tento pes není žádný „tvrďák“ a tak požadavky na něj kladené by měly být vedeny v pozitivním duchu s pomocí odměn. Havanský psík je velmi učenlivý a uplatní se tak i v mnoha psích sportech. Bavit ho bude agility, výcvik poslušnosti, flyball nebo tanec se psem. Pokud dostane možnost se výcviku některého sportu zúčastnit, může být velmi úspěšný. Důležitá je včasná socializace s velkými i malými psy, a také s dětmi. Pokud nebude mít dostatek pohybu, může mít sklony k nadváze. Proto by měly být pamlsky podávané při výcviku malé a nízkoenergetické. Ideální jsou Yoggies výcvikové masové pamlsky.

Nemoci havanského psíka

Tento malý pejsek patří k těm zdravějším psím plemenům. Můžeme se u něj setkat s luxací kolenní čéšky, choroby očí nebo kardiovaskulárního aparátu. Rozhodně je důležité hlídat stav zubů a dásní, neboť často mívají už ve středním věku zubní kámen a zánět dásní.

Čím a jak havanského psíka krmit

Protože patří mezi malá plemena, je vhodné ho pro optimální vývoj krmit:

  • po odstavu mezi 2. a 3. měsícem věku 5x denně, 
  • od 4 do 5 měsíců 3x – 4x denně a 
  • od 6. měsíce věku 2x denně. 

Vzhledem k velikosti jsou pro ně vhodné malé granule, například Yoggies minigranule. V případě diagnostikované luxace kolenní čéšky je vhodné volit krmivo s obsahem kloubní výživy, například Yoggies B.A.R.F. s probiotiky a kloubní výživou, případně do krmiva přidávat potravní doplňky – Yoggies pro zdravé psí klouby s probiotiky. Havanský psík může v případě nedostatku pohybu inklinovat k obezitě, a tak je třeba jeho krmnou dávku pečlivě odměřovat. 

Yoggies Sušené hovězí maso pro psy (proužky) 45g


Yoggies Extrakt z mušlí pro zdravé psí klouby s probiotiky 600g
Hovězí výcvikové pamlsky

Nejoblíbenější psí jména a psí kalendář

Při pořizování nového psího člena rodiny bývá tohle jedno z nejdiskutovanějších témat. Ne kdo se o něj bude starat, krmit ho, chodit s ním ven, ale jak se bude jmenovat. Výběr psího jména nebývá jednoduchý, a protože ho tak budete oslovovat celý život, dejte

Číst dál >>

První dny se štěnětem – co dělat a nedělat?

Pokud jste důkladně zvážili všechna pro a proti, tak už víte, že pes by neměl být jen „módní“ doplněk, ani živý zvonek u dveří a už vůbec ne hračka pro malé děti… Má to být především přítel a věrný parťák. Leckde je i rovnoprávným členem

Číst dál >>