FRANCOUZSKÝ BULDOČEK
vše o plemenu

Patří do skupiny molosů, stejně jako například mops, mastif, cane corso nebo bordeauxská doga. Toto nyní společenské plemeno má ve své historii ale mnohem temnější minulost – jeho předci byli vyšlechtěni a používáni v Anglii k zápasům s býky. Buldoček je tedy český zdrobnělý tvar anglického slova bulldog. V první polovině 19. století, po zákazu těchto zápasů v roce 1835, se předci současných francouzských buldočků dostali do Francie s dělníky prchajícími z Anglie před průmyslovou revolucí. Zde pak následným křížením s různými, ne zcela jistě doloženými plemeny, vznikla současná podoba plemene. První sdružení chovatelů francouzských buldočků vzniklo v Paříži roku 1880. Je to tedy plemeno z historického hlediska poměrně mladé.

Povaha

Je to veselý, hravý a chytrý pes. Rádi se mazlí a milují děti. Jsou velmi společenští a díky absenci loveckého instinktu se výborně snášejí s jinými zvířaty. Mezi jeho předky nechyběli teriéři a tak bývá tvrdohlavý a rád prosazuje svůj názor. Je přátelský i k lidem, které nezná. Svoji rodinu bezvýhradně miluje.

Pro koho se hodí

Francouzský buldoček se výborně hodí do městského bytu. Je to ideální první pes pro člověka bez zkušeností. Skvělá volba i do rodin s dětmi všech věkových kategorií. Je vhodným plemenem také pro staršího člověka. Zájemce o francouzského buldočka by si nicméně měl být vědom jeho fyzických možností a potřeb. Zkrácená obličejová část ztěžuje dýchání, buldoček proto hůře toleruje fyzickou zátěž a vysoké teploty prostředí. Při pořízení tohoto plemene je také vzhledem k predispozicím k mnohým chorobám třeba počítat s možnými vyššími náklady na veterinární péči.

Základní informace o plemeni

Typický francouzský buldoček je menší, podsaditý, svalnatý pes kompaktního vzhledu. Tvar hlavy a obličeje ho neomylně řadí mezi molosy. Hlava je velká, s krátkou nosní partií. Typické jsou také velké, mírně z oční orbity vystupující oči. Nápadné jsou velké uši podobné netopýřím. Krátká, lesklá srst postrádá podsadu. Vyskytuje se v široké škále barev, od krémové, srnčí, žíhané až po černou a bílou. 

Fena štěně 6 měsíců
Fena dospělá
Pes štěně 6 měsíců
Pes dospělý
Výška
24 – 32 cm
27 – 35 cm
Váha
8 – 13 kg
9 – 14 kg
Věk dožití
9 – 13 let
9 – 13 let

Výchova a výcvik

Francouzský buldoček patří k psům snáze vychovatelným. Tito psi by měli být cvičeni s citem, láskou, ale důsledně. Tvrdohlavost vlastní všem buldočím plemenům vyžaduje při výchově důslednost. Buldočci jsou velmi vynalézaví a díky své inteligenci umí velmi dobře a nenápadně prosazovat co chtějí. Pro rozvoj ideálního vztahu mezi majitelem a jeho psem je při výchově a výcviku francouzského buldočka vhodné vsadit spíše na pozitivní motivaci než na využití trestů. Přednost dáváme krátkým cvičením s přestávkami, neboť buldoček se někdy neumí soustředit delší dobu. Vzhledem k jeho výrazným sklonům k obezitě je velmi důležité při výcviku používat opravdu malé a málo energeticky bohaté pamlsky. Je důležité vyhýbat se piškotům pro děti. Ideální jsou například Yoggies krůtí výcvikové pamlsky. 

Nemoci francouzského buldočka

Toto plemeno obvykle nepatří k těm málo nemocným. Francouzský buldoček má predispozice k mnoha chorobám a málokterý jedinec se s některými z nich během svého života nesetká. Francouzský buldoček náleží mezi tzv. brachycefalická plemena, tedy ta s kratší nosní partií. Tato cíleně vyšlechtěná anomálie ho predisponuje k rozvoji tzv. brachycefalického syndromu. Změněné anatomické poměry v oblasti horních cest dýchacích a trávicích způsobují některým buldočkům celoživotní dýchací obtíže. K jejich nápravě může být nutný náročný a nákladný chirurgický zákrok. Kromě toho se u nich často setkáváme s atopickou dermatitidou, potravní alergií, dalšími kožními problémy. Běžná jsou onemocnění uší a očí. Kromě toho mívají díky velikostním poměrům rodících se štěňat problémy s porody. Jejich poměrně velká část končí císařským řezem. Z ortopedických problémů se u buldočků vyskytují častěji luxace kolenní čéšky nebo onemocnění meziobratlových plotének. Setkáváme se také s obtížemi močového aparátu, konkrétně s výskytem močových kamenů.

Čím a jak francouzského buldočka krmit

Francouzský buldoček patří mezi malá až střední plemena, která je vhodné pro optimální vývoj krmit:

  • po odstavu mezi 2. a 3. měsícem věku 4x denně, 
  • od 4 do 6 měsíců 3x denně a 
  • od 7. měsíce věku 2x denně. 

Jeho náchylnost k rozvoji nadváhy vyžaduje velmi pečlivé dávkování krmiva. Vzhledem k predispozicím pro potravní alergii a plynatosti může nějakou dobu trvat, než se podaří najít pro konkrétního psa ideální krmivo. Složením by francouzskému buldočkovi mohly vyhovovat Yoggies granule s jehněčím masem a bílou rybou nebo Yoggies granule s kozím masem a zeleninou lisované za studena. Pravidelně je vhodné přidávat probiotika a prebiotika v podobě Yoggies jogurtu pro psy a třikrát ročně probiotickou kůru Yoggies DogProBio. V případě ortopedických obtíží je vhodné volit krmivo s obsahem kloubní výživy, například Yoggies B.A.R.F. s probiotiky a kloubní výživou, případně do krmiva přidávat potravní doplňky – Yoggies pro zdravé psí klouby s probiotiky. 

Yoggies Sušené hovězí maso pro psy (proužky) 45g


Yoggies Extrakt z mušlí pro zdravé psí klouby s probiotiky 600g
Hovězí výcvikové pamlsky

Nejoblíbenější psí jména a psí kalendář

Při pořizování nového psího člena rodiny bývá tohle jedno z nejdiskutovanějších témat. Ne kdo se o něj bude starat, krmit ho, chodit s ním ven, ale jak se bude jmenovat. Výběr psího jména nebývá jednoduchý, a protože ho tak budete oslovovat celý život, dejte

Číst dál >>

První dny se štěnětem – co dělat a nedělat?

Pokud jste důkladně zvážili všechna pro a proti, tak už víte, že pes by neměl být jen „módní“ doplněk, ani živý zvonek u dveří a už vůbec ne hračka pro malé děti… Má to být především přítel a věrný parťák. Leckde je i rovnoprávným členem

Číst dál >>