DOBRMAN
vše o plemenu

Tohoto elegantního psa vyšlechtil ve druhé polovině 19.století německý výběrčí daní Louis Dobermann. Převážel běžně peníze, které bylo třeba chránit před tehdy všudypřítomnými bandity. Během křížení použil mnoho různých plemen a dodnes není známo, jaké zastoupení v tehdejším genofondu která z nich měla, neboť si nevedl žádné záznamy. Přelom 19. a 20. století znamenal pro dobrmana další šlechtění s cílem vytvořit německého „super“ psa. To se dařilo do té míry, že byli produkováni velcí, tvrdohlaví, agresivní psi. Dalšího šlechtění se ujal Otto Goeller, který se zaměřil na povahu a tak se chov začal ubírat směrem ke spolehlivému, laskavému a všestranně použitelnému psu. V době 2. světové války byl dobrman bohužel spolu s německým ovčákem používán a cvičen německou armádou, což negativně ovlivnilo jeho pověst. V současné době je to jedno z oblíbených služebních plemen na celém světě.

Povaha

Dobrman je zvíře budící přirozený respekt. Je inteligentní, spolehlivý a značně temperamentní, překypující energií. Svým zjevem může působit jako zlý, agresivní a ostrý pes, ale ve skutečnosti to bývají při správné výchově impozantní a laskaví, jemní a milující psí společníci. Je to ostražitý pes, který bude v případě hrozícího nebezpečí neohroženě bránit svojí rodinu a její majetek. Dobrman může být dominantní zvířecí člen rodiny, který se bude snažit uplatňovat svůj vliv na život svých majitelů. Miluje děti a ve správných rukou bude vynikající rodinný pes.

Pro koho se hodí

Dobrman rozhodně není pes pro majitele – začátečníka. Je to jedno z plemen, které vyžaduje důsledného, ale laskavého majitele, který bude ochoten výchově, výcviku a časné socializaci štěněte věnovat spoustu času. Přesto, že patří ke služebním plemenům a může být využíván například ke strážení objektů, vzhledem ke krátké srsti se v žádném případě nehodí k životu v kotci. Dobrmani bývají kromě toho velmi těsně vázáni na svého pána a měli by žít v jeho blízkosti. Tito psi také velmi špatně snáší samotu. Jsou také velmi aktivní a pro svůj zdravý psychický a fyzický vývoj potřebují zaměstnat tělo i duši. Není to pes pro lenochy.  

Základní informace o plemeni

Touha po kráse dobrmana občas převáží nad zdravým rozumem a bývá příčinou toho, že tento pes skončí v nevhodných rukou. Jsou to opravdoví aristokraté mezi všemi plemeny. Dobrman má krásnou, atletickou postavu. Tělo je štíhlé, s vyrýsovanými liniemi jednotlivých svalů. Hlavu s dlouhou nosní partií nese také dlouhý, štíhlý krk. Uši byly v minulosti kupírovány do ostré špičky. Tento tvar údajně dodával dobrmanovi jako služebnímu plemenu ostražitý výraz. V současné době je tento zákrok v ČR zakázán. Stejně tak byl zkracován hned po narození štěňat jejich ocas. Tento úkon zakázán není, nicméně se od něj postupně spíše ustupuje a většina dobrmanů má dnes ocas přirozeně dlouhý. Srst je krátká, hustá, přiléhající těsně na kůži. Klasické zbarvení je tzv. black and tan, tedy černá srst s hnědým pálením. Můžeme ale vidět i celo hnědé psy. 

Fena štěně 6 měsíců
Fena dospělá
Pes štěně 6 měsíců
Pes dospělý
Výška
63 – 68 cm
68 – 72 cm
Váha
32 – 35 kg
40 – 45 kg
Věk dožití
11 – 13 let
11 – 13 let

Výchova a výcvik

Důsledný majitel s optimálním spíše pozitivním a laskavým přístupem ocení snadno cvičitelného a výborně ovladatelného psa. Je velmi důležité zvláště v případě tohoto plemene oslovit pro výběr štěněte pečlivě vybraného a osvědčeného chovatele. Jedinec z nekontrolovaného chovu s nevhodnou povahou může vykazovat mnohé poruchy chování, například agresivitu a napadání jiných psů. Stejně tak nevhodně vedený dominantní jedinec může poranit i člena své rodiny při manipulaci, kterou vyhodnotí jako překročení meze své tolerance. Dobrmani bývají tvrdohlaví, a pokud je jim jednou něco dovoleno, nebudou akceptovat změnu páníčkova názoru. Jestliže ho například jednou pustíte do postele nebo na gauč, už ho odtamtud nejspíš nedostanete. V případě, že se výchova dobrmana neubírá ideálním směrem, je velmi důležité její nedostatky ihned řešit i s případnou profesionální pomocí. Při intenzivním výcviku lze očekávat velkou spotřebu pamlsků, je proto vhodné volit ty méně energeticky bohaté. Ideální budou například Yoggies Sušené maso hovězí, Yoggies krůtí výcvikové pamlsky. Střídat je mohou také psy a štěňaty oblíbené lyofilizované pamlsky Yoggies. 

Nemoci dobrmanů

Stejně jako mnoho jiných velkých plemen mívají ortopedické problémy v podobě dysplazie kyčelních kloubů, degenerativních onemocnění kloubů páteře a některých neurologických potíží. Častěji je postihují některá onemocnění kardiovaskulárního aparátu, zejména dilatační kardiomyopatie. Nacházíme u nich také geneticky testovatelnou von Willebrandovu chorobu.

Čím a jak dobrmana krmit

Dobrman patří mezi velká plemena, která je vhodné pro optimální vývoj krmit:

  • po odstavu mezi 2. a 5. měsícem věku 4x až 5x denně, 
  • od 5 do 8 měsíců 3x denně a 
  • od 8. měsíce věku 2x denně. 

Dobrmanovi s optimálním pohybovým režimem bude vyhovovat energeticky bohaté krmivo s vysokým podílem proteinů. Štěňatům a starším psům s vývojovými nebo získanými degenerativními kloubními změnami lze pomoci doplněním krmné dávky o preparáty kloubní výživy, například Yoggies pro zdravé psí klouby s probiotiky. Dlouhodobě pak může být vhodná taktéž syrová potrava Yoggies B.A.R.F. 100% maso s probiotiky a kloubní výživou. 

Yoggies Sušené hovězí maso pro psy (proužky) 45g


Yoggies Extrakt z mušlí pro zdravé psí klouby s probiotiky 600g
Hovězí výcvikové pamlsky

Nejoblíbenější psí jména a psí kalendář

Při pořizování nového psího člena rodiny bývá tohle jedno z nejdiskutovanějších témat. Ne kdo se o něj bude starat, krmit ho, chodit s ním ven, ale jak se bude jmenovat. Výběr psího jména nebývá jednoduchý, a protože ho tak budete oslovovat celý život, dejte

Číst dál >>

První dny se štěnětem – co dělat a nedělat?

Pokud jste důkladně zvážili všechna pro a proti, tak už víte, že pes by neměl být jen „módní“ doplněk, ani živý zvonek u dveří a už vůbec ne hračka pro malé děti… Má to být především přítel a věrný parťák. Leckde je i rovnoprávným členem

Číst dál >>