Otrava neboli intoxikace u psů je bohužel častá a nezřídka vinu nese páníček. Jak se můžete těmto nepříjemným situacím vyvarovat a co všechno je pro psy jedovaté? Přečtěte si užitečné rady a tipy veterináře i výživového specialisty.

Jedovaté potraviny pro psy

Čokoláda

Potraviny jedovaté pro psy - kostičky čokolády
Čím tmavší čokoláda, tím větší nebezpečí.

Sežral váš pes kousek čokolády? Ještě předtím, než začnete panikařit zjistěte jaké množství a jaký typ čokolády pozřel. Nebezpečnou látkou pro psy je totiž Teobromin a toho není ve všech čokoládách stejné množství. Obecně můžeme říct, že čím tmavší (kvalitnější) čokoláda s velkým podílem kakaa, tím větší nebezpečí. Nejvíce teobrominu najdeme v kakau a čokoládě na vaření. 

První pomoc při otravě čokoládou

Vyvolejte zvracení (podat můžete zředěný 2% peroxid vodíku nebo dejte psovi na kořen jazyka hořčici). A v případě potíží nebo podezření na snědené velké množství vyhledejte veterináře.

„Otrava psa čokoládou je bohužel velmi častá a není výjimečné, že hlavně u malých váhových kategorií může končit i smrtí. První pomoc spočívá v dekontaminaci a podpoře základních životních funkcí. Vyvoláme zvracení a podáme okamžitě živočišné uhlí. Pokud již uběhlo více času a u psa se projevily klinické příznaky otravy jako hyperaktivita, zrychlené dýchání, svalový třes, křeče, nebo srdeční arytmie, okamžitě převezte pacienta k lékaři. V tomto případě je vyvolání zvracení kontraindikováno, mimo jiné i z důvodu možného vytvoření hroudy v žaludku. V takovém případě podáváme uhlí společně se salinickým projímadlem a monitorujeme základní životní funkce. Pokud je otrava slabší, stejně podávejte aktivní uhlí po třech hodinách po dobu tří dnů.“, doporučuje MVDr. Markéta

Hrozny a rozinky

Možná se to nemusí zdát, ale hrozny a rozinky jsou velmi jedovaté ovoce pro psy. Po podání vysoké dávky může dojít až k selhání funkce ledvin a uhynutí zvířete.

První pomoc po požití hroznů nebo rozinek

Vyvolejte zvracení do 1 hodiny po pozření, můžete také podat černé uhlí. A v případě potíží vyhledejte veterináře.

„Obecně se zvířatům nedoporučuje dávat žádné ovoce, může způsobovat průjmy i dehydratace,“ dodává odborník na výživu psů Jiří Švihálek zakladatel Yoggies.

Může pes avokádo?

Pro lidi je avokádo velmi zdravé, u psa ale může být nebezpečné. Ne všechna avokáda jsou ale pro psy toxická. Vždy záleží na druhu. Nevhodná jsou například guatemalská. Ty obsahují pro psy nebezpečnou látku persin, která může poškodit srdeční svalovinu.

Potraviny jedovaté pro psy - avokádo
Avokádo obsahuje pro psy nebezpečnou látku persin.

První pomoc při otravě avokádem

Vyvolejte zvracení a v případě potíží vyhledejte veterináře.

Další nevhodné potraviny pro psy jsou: 

 • ořechy
 • cibule
 • česnek
 • kofein a nápoje s jeho obsahem
 • slané jídlo
 • kuřecí kosti
 • zbytky lidského jídla (kořeněné, mastné, tučné, ostré)

Léky nebezpečné pro psy

U léků platí jedno zásadní pravidlo: zvířatům nikdy nedávejte lidské léky bez domluvy s veterinářem. Ano, několik humánních léčiv se používá i ve veterinárním lékařství, ale to neznamená, že svému psovi můžete podávat léky, které fungují u vás. Svým psům dávejte jen léky předepsané veterinárním lékařem, který zná zdravotní stav vašeho psa.

Jaké nejběžnější lidské léky jsou nebezpečné pro psy?

 • Ibalgin, Ibuprofen, Ibumax
 • Nurofen
 • Paralen
 • Panadol
 • Nimesil
 • Coldrex
 • Aulin a další.

První pomoc při požití léků psem

Vyvolejte zvracení, podejte černé uhlí a neprodleně navštivte veterináře.

Otrava pokojovými rostlinami

Nejlepší prevencí je informovat se už při koupi rostlin u prodejců, zda jsou jedovaté pro domácí mazlíčky či nikoli. Pokud doma ale toxické rostliny pěstujete, snažte se je mít tam, kam psi nedosáhnou.

Nejčastější toxické rostliny pro psy jsou:

 • anturie (toulitka), brambořík, dieffenbachie, filodendron, monstera, šplhovník, aloe vera, lilie, azalka (rhododendron), oleandr, cibule tulipánů, toulcovka …
Rostliny a květiny jedovaté pro psy - červená Anturie (toulitka)
Anturie (toulitka)
 

 

„U psů mohou otravu způsobit i toxiny obsažené ve zkažené potravě nebo vodě. Takovými toxiny jsou např. toxiny bakterií jako je botulotoxin, nebo třeba plesnivé krmivo. Mezi méně obvyklé otravy patří otrava avokádem nebo čokoládou. Mnoho lidí čokoládu podceňuje, ale měla jsem i pejska malého plemene, který po požití vysokoprocentní čokolády málem umřel. Ve vedrech se zase psi rádi koupou v různých rybnících a tůních, jenže i tam na ně číhá riziko otrav sinicemi, což může být také velmi nebezpečné.“, říká MVDr. Markéta Rázgová

poradna krmivo pro psy a kočky
Speciální probiotika pro psy Yoggies
Yoggies DogProBio® 130g
Léčebná probiotická směs pro psy

Po otravě pomohou probiotika

Otravy psů mají nejčastěji za následek postižení ledvin a jater. Po otravě může zůstat také velmi citlivé trávení, často až doživotně. Pejsek pak musí být opatrný na své zažívání.

Dobré je přejít na velmi kvalitní krmivo, které bude snadno vstřebatelné, méně tučné a nebude obsahovat konzervanty a chemii. Velmi vhodné je také podávat probiotika, aby se trávení a imunita psa co nejdříve upravily,“ říká Jiří Švihálek.

Právě z tohoto důvodu vznikla krmiva Yoggies a speciální probiotika pro psy, která představují možnou cestu k rekonvalescenci psa po otravě.

Více informací si přečtěte v článku Otravy psů, příčiny a následky.

Doporučujeme

Pokud váš pejsek sní něco, co by neměl a má podrážděné zažívání, tak doporučujeme zařadit jogurt pro psy a kočkyprobiotika pro psy. Dále krmit pejska kvalitním suchým či vlhkým krmivem, granulemi lisovanými za studena s probiotiky, nebo vlhkým krmivem, čímž je BARF. V nabídce máme i spoustu druhů zdravých pamlsků, doporučujeme například lyofilizované pamlsky (100% z masa)

B.A.R.F Hovězí a krůta s probiotiky a kloubní výživou
Kuřecí & hovězí maso, minigranule lisované za studena s probiotiky
Mrazem sušená kuřecí srdce (lyofilizovaná)