CHODSKÝ PES
vše o plemenu

Chodský pes je společně s pražským krysaříkem nejstarším českým národním plemenem. Jeho název je odvozen od Chodů, kteří mezi 13. a 17. stoletím strážili hranice, usedlosti a stáda na Šumavě. Předci dnešního chodského psa jim pomáhali a doprovázeli je. Byli to houževnatí, silní a velmi odolní psi. Byli využíváni i ke stopování a pasení stád. Pak se až do devadesátých let dvacátého století na tyto psy zapomnělo. V r. 1982 vyzval tehdy uznávaný český kynolog Vilém Kurz české chovatele, aby se přihlásili vlastníci podobných psů těm z chodských časů. Vybral tři chovné jedince, kteří položili základ chodskému psu v podobě, jak je dnes známe. Do roku 1992 bylo odchováno 37 vrhů tohoto 

Povaha

Chodský pes je aktivní, sebevědomý a společenský pes s výrazným temperamentem. Je dobře ovladatelný a učenlivý a proto je schopen i náročného výcviku. Bývá velmi pevně připoután ke svému majiteli a rodině. Jeho vysoká míra tolerance a trpělivosti z něj dělá skvělého rodinného psa a společníka dětí. S jinými psy vychází dobře, ale není k nim přes míru přátelský. Stejně tak bývá zdrženlivý k cizím lidem a neohroženě brání své blízké a jejich majetek.

Pro koho se hodí

Jako dobře ovladatelný a poslušný pes může být po poradě s chovatelem a výběru vhodného štěněte také prvním psem. Jako ostatní ovčáčtí psi nesnáší zahálku a tak by jeho majitel měl být aktivní, pohyb milující člověk. Při správné výchově je skvělým rodinným psem. Je velice přizpůsobivý a může žít i v kotci nebo v bytě. Přirozeně je zvyklý spíše na horší tepelné podmínky a tak lze říci, že bude venku šťastnější než v bytě. Nicméně potřebuje pravidelný a častý kontakt s člověkem. Je to výborná volba pro psí sporty, ve kterých bude vynikající a výcvik si bude velmi užívat.

Základní informace o plemeni

Chodský pes má obdélníkový rámec těla s harmonickou stavbou. Středně velký pes má dlouhou srst s typickou hřívou kolem krku. Srst dlouhá 5 až 12 cm má hustou podsadu. Zbarvení je tzv. black and tan, tedy černé se žlutými znaky. Typické jsou také vzhledem k délce těla spíše kratší nohy. 

Fena štěně 6 měsíců
Fena dospělá
Pes štěně 6 měsíců
Pes dospělý
Výška
48 – 52 cm
52 – 56 cm
Váha
16 – 20 kg
20 – 25 kg
Věk dožití
12 – 15 let
12 – 15 let

Výchova a výcvik

Základem úspěšné a bezproblémové výchovy musí být klidný přístup a pozitivní motivace. Chodský pes nesnáší dril a jednotvárnost. Vhodná výchova vede k psovi ideální klidné a neagresivní povahy. Správně vedený chodský pes dobře vychází s jinými psy a k domácím zvířatům je přátelský, pokud s nimi odmala vyrůstá. Na rozdíl od jiných ovčáckých plemen příliš neštěká. Jako velmi inteligentní pes se rychle a snadno učí, rád plní zadané povely a příkazy, zejména pokud je správně odvedená reakce odměněna pochvalou a vhodným pamlskem. Tito psi nebývají náchylní k obezitě a tak kromě optimálních výcvikových pamlsků v podobě sušeného masa, například Yoggies Výcvikové pamlsky pro psy jsou vhodné i pečené pamlsky, třeba velmi oblíbené Yoggies Originální piškoty pro psy. 

Nemoci chodského psa

Patří mezi poměrně zdravá plemena. Chovní jedinci musí absolvovat povinné rentgenologické vyšetření kyčelních kloubů k vyloučení vyššího stupně dysplazie.

Čím a jak chodského psa krmit

Chodský pes patří svou hmotností mezi střední plemena, která je vhodné pro optimální vývoj krmit:

  • po odstavu mezi 2. a 5. měsícem věku 4x až 5x denně, 
  • od 5 do 7 měsíců 3x denně a 
  • od 7. měsíce věku 2x denně. 

Vzhledem k hyperaktivitě a velké spotřebě energie tito psi nemívají sklony k obezitě. Jedincům, u kterých se vyskytnou onemocnění kloubů, tedy DKK nebo degenerativní kloubní změny, lze pomoci doplněním krmné dávky o preparáty kloubní výživy, například Yoggies pro zdravé psí klouby s probiotiky. Dlouhodobě pak bude vhodná také syrová potrava Yoggies B.A.R.F. 100% maso s probiotiky a kloubní výživou. 

Yoggies Sušené hovězí maso pro psy (proužky) 45g


Yoggies Extrakt z mušlí pro zdravé psí klouby s probiotiky 600g
Hovězí výcvikové pamlsky

Nejoblíbenější psí jména a psí kalendář

Při pořizování nového psího člena rodiny bývá tohle jedno z nejdiskutovanějších témat. Ne kdo se o něj bude starat, krmit ho, chodit s ním ven, ale jak se bude jmenovat. Výběr psího jména nebývá jednoduchý, a protože ho tak budete oslovovat celý život, dejte

Číst dál >>

První dny se štěnětem – co dělat a nedělat?

Pokud jste důkladně zvážili všechna pro a proti, tak už víte, že pes by neměl být jen „módní“ doplněk, ani živý zvonek u dveří a už vůbec ne hračka pro malé děti… Má to být především přítel a věrný parťák. Leckde je i rovnoprávným členem

Číst dál >>