Pokud bydlíte například v Praze, nebo v aglomeraci, kde se denně potkává mnoho psů, může být nebezpečí nákazy parazity pro vašeho psa velmi vysoké. Možná vám na jeho zdraví záleží natolik, že víte, že chemické odčervování může poškodit jeho imunitní systém. A proto byste nejraději psa chemicky neodčervovali. Možná si po přečtení článku položíte otázku, zda chemické odčervování psa ano, nebo ne?

Výsledky testů dokazují, že budete-li psa krmit zdravě, můžete posílit jeho střevní mikrobiom (mikrobiální osídlení střeva utvářející mj. imunitu a obranyschopnost těla psa). Tím můžete docílit toho, že nebudete muset psa odčervovat chemickými preparáty, ale jeho imunitní systém si s případnými riziky bude umět poradit.

 Důležité sdělení č. 1: Každý pes žije v jiném prostředí a je krmen různými způsoby. Následující testy a shrnutí nemusí být aplikovatelné na úplně všechny psy.

Kdy a kde hrozí nebezpečí přenosu parazitů

Ve velkých městech, kde se potkává mnoho psů, nebo naopak na vesnicích, kde pes mnohdy “zbaští”, na co přijde, je nebezpečí nákazy či přenosu parazitů velmi vysoké. A právě z takového prostředí pochází jeden z našich sledovaných psů (testy probíhají opakovaně na několika vzorcích psů).

Nejčastější vnitřní parazité v zažívacím traktu psa

Oblý červ (škrkavka) a plochý červ (tasemnice) mohou napáchat na zdraví psů i lidí mnoho škody. Škrkavky jsou až 15 cm dlouzí střevní červi. Vyskytují-li se v trusu, bývá už pes napaden velmi silně. Pokud se nacházejí vajíčka škrkavek v trusu psa (většinou nebývají vidět pouhým okem), mohou být zdrojem nákazy i pro další psy, kteří exkrementy (z pudových důvodů) rádi očichávají. Tasemnice se na rozdíl od škrkavek přenáší na psa třeba z nakažených vnějších parazitů (např. blech). Psi mohou blechy pozřít, a tak sami sebe infikovat. V tenkém střevě se mohou vyvinout i několikametroví červi. Tělo tasemnice se skládá z článků, v nichž se vyskytují vajíčka. Jednotlivé články o velikosti cca 1-5 mm se postupně uvolňují a díky své velikosti jsou na rozdíl od škrkavek okem identifikovatelné. 

 Při krmení psů syrovou potravou je třeba myslet i na to, že nákaza může přijít také ze syrového masa. 

Jak parazitům předcházet

Při krmení syrovým masem nebo při pobytu ve městech je nebezpečí nákazy parazity větší. Samozřejmě i vesničtí psi s volným pohybem mají k nákazám velmi blízko. Zdá se, že správně vybraná potrava, zdravé krmivo a doplňky potravy, které podporují zdravý imunitní sytém a mikrobiom, si dokážou s mnoha parazity samy poradit.

 Poslední testy naznačují, že existují způsoby, jak parazitům předcházet, abyste nemuseli psa chemicky odčervovat a zbytečně mu neničili jeho imunitní sytém a vzácný mikrobiom.

Jak může krmivo s parazity zatočit

Ač se to zdá neuvěřitelné, a pro mnohé lidi z oboru (a především od konkurence) nepochopitelné, poslední výsledky testů naznačují, že se nám v Yoggies podařilo “nemožné”. Naše granule lisované za studena s obsahem speciálních probiotických kultur, konzervy, pamlsky i patentovaný jogurt pro psy mají taková složení, že jejich kombinace dokáže vytvořit ve střevech psa pro parazity a jejich uchycení velmi nehostinné prostředí. A “jen díky obyčejné potravě” pak nebudete muset psa chemicky odčervovat!

Jeden příklad za všechny od majitele Yoggies

Už před lety jsem se začal zabývat velmi pečlivě imunitním systémem svého psa. Jako první jsem vymyslel jogurt pro psy, následovaly receptury granulí lisovaných za studena, konzervy i pamlsky a doplňky. To vše s cílem, aby můj pes dostával kvalitní a zdravou potravu, jakou lze vyrobit z nejkvalitnějších surovin a bez zbytečné chemie a konzervantů.

Jídelníček našeho psa je sestaven následovně: Po ranní procházce Roxy (devítiletý pes) dostane cca 4 lžičky Yoggies jogurtu a za cca 15 minut první denní porci granulí. V zimě zpravidla jehněčí s bílou rybou, na jaře a v létě střídavě kuřecí s hovězím masem a Yoggies Active (kachna se zvěřinou). Okolo poledne dostane do misky cca 3-4 lžíce konzervy Yoggies. V průběhu dne jdeme na cca 3-4 procházky i s odměnou – pamlsky Yoggies. Okolo 19. hodiny jdeme na procházku, po níž dostane 3-4 lžičky jogurtu pro psy a po cca 15 minutách druhou porci granulí. To je náš den.

 Důležité sdělení č. 2:  Bude ještě chvíli trvat, než dokážeme touto přírodní metodou zdravého krmení potvrdit, že skutečně pomáhá zcela a beze zbytku proti vnitřním parazitům. Ale určitě to už dnes může být návod k tomu, jak krmit psa zdravě a nemuset ho chemicky odčervovat.

Jak probíhaly testy a jaké jsou laboratorní výsledky

Od veterinářů z minulých testů víme, že se různí parazité mohou ze střev uvolňovat v různou denní i noční hodinu, při různých aktivitách apod. Proto jsme pečlivě a pravidelně sbírali vzorky z KAŽDÉ STOLICE. Ty byly po dobu tří dnů ukládány do speciální lednice, která byla následně odeslána do certifikované laboratoře.

 Poslední výsledky laboratorních vyšetření byly takové, že Synlab czech s.r.o. provedl laboratorní vyšetření stolice psa 19.MW-000959 na přítomnost vnitřních parazitů s výsledkem: NEGATIVNÍ

Tyto výsledky napovídají, že cesta vývoje krmiv bez chemie s přímou podporou imunitního systému a mikrobiomu psa je správná.

Tento článek, ani výsledky testů nemají být přímým nabádáním k tomu, abyste své psy chemicky neodčervovali. Může to být ovšem návod, jak nastavit vašemu psovi zdravé krmení, které nakonec povede k jeho zdravému životu bez parazitů. Rozhodnete-li se psa neodčervovat chemicky, doporučujeme vám, abyste podnikli dostatečné kroky a provedli třeba i výše uvedené testy výkalů. Budete jistě klidnější, když budete vědět, že maximálně předcházíte nákaze parazity. A budou-li i testy vašeho psa negativní, bude to pro vás i vašeho psa odměna za zdravé krmení, které mu dopřejete.

S myšlenkou na to, že Zdraví začíná v misce®