Obchodní domy září do dálky vánoční výzdobou a kdekoho přepadne panika „co já jen koupím pod stromeček…“ Nejedna rodina každoročně čelí náporu dětských přání „mami, tati, já chci štěně/kotě…“ A bohužel ne každý rodič je schopen tváří v tvář milovanému potomkovi dát přednost zdravému rozumu a srdceryvné žadonění odmítnout. A je také bohužel smutnou tradicí, že pár týdnů po svátcích (někde dokonce už po pár dnech!) končí spousta živých dárků v lepším případě v útulku, v tom horším jsou zvířata vyhozena rovnou na ulici nebo za město do lesa. Podobně jako jdou do popelnice všechny hračky, které už dítě, zprvu nadšeně jásající, omrzely.zvíře není dárek

Živé dárky hlavně nejsou vhodné pro každého! I když chcete psího kamaráda pořídit třeba osamělé babičce, aby jí už nebylo tak smutno, vždy to radši s dotyčným předem konzultujte! Jestli zvládne veškerou péči, bude mít na zvíře dostatek času a koneckonců i peněz… Mimochodem, už jste si spočetli, co taková péče o živého tvora vlastně obnáší?

Jen za samotné krmení dáte odhadem 1500-2000 na měsíc (záleží na velikosti pejska i druhu potravy). To je za rok asi 18 až 24 tisíc korun.

Přičtěte veterinu (běžné očkování a odčervení) – řádově stovky až tisícikoruny za rok; přihodí-li se ovšem úraz a nemáte pejska pojištěného, připravte si klidně i několik desítek tisíc a spousty nervů. Plus hračky, pelíšky, vodítka a veškeré další potřeby (také nejsou úplně zadarmo) – opět řádově minimálně několik tisíc ročně.

A to jsme nezapočítali vstupní „investici“ – zde hodně záleží na tom, kde hodláte pejska pořídit. Pokud vám nezáleží na konkrétním plemeni, zvolte prosím útulek (obvykle účtují adopční poplatky v řádu tisícikorun). Zachráníte živou duši, a ještě uděláte dobrý skutek – tomu se říká přímo dva v jednom.

Je-li ovšem vaším snem nějaké konkrétní plemeno, vždy prosím vyberte štěňátko s rodokmenem z dobré chovné stanice (cena hodně záleží na plemeni – běžnější pes vyjde i do 10 tis., ale může se vyšplhat klidně i na 50 tisíc, to je opravdu hodně individuální). A pozor, chovku vybírejte opravdu důkladně! Ne úplně všichni chovatelé jsou solidní, ale to už si snadno zjistíte a ověříte – v době internetu se dá najít spousta informací a lidí s konkrétními zkušenostmi, kteří vám rádi poradí.

Pokud byste náhodou chtěli ušetřit právě na tomto místě a koupit štěndo tzv. „čistokrevné bez PP“, dost možná velmi brzy zapláčete vy i vaše peněženka – protože vaše vysněné štěně může být nemocné (a na veterině necháte několikanásobně víc než při koupi), anebo vám „jen“ místo maličké čivavy vyroste osmikilové cosi, co ani neprošlo kolem fotky opravdové čivavy… Proto vybírejte opravdu zodpovědně.

Žije-li pejsek minimálně 10 a více let (což si dozajista každý majitel ze srdce přeje), dostaneme se na velmi slušnou sumičku v řádu statisíců, odpovídající hodnotě solidního osobního automobilu. Nemluvě o to, že k stáru se obvykle, podobně jako u lidí, mohou přidat nejrůznější choroby, takže jste pak na veterině jako doma, a konečný součet klidně vydá i za víc luxusních aut. Samozřejmě, žádné auto vám nedá tolik lásky jako pejsek – jde jen o to, abyste s tím předem počítali a věděli, že na to máte.

Ještě než učiníte závazné rozhodnuti, připravili jsme pro vás praktický souhrn, co byste měli předem rozvážit:

 • budu mít na psa/kočku dost času – a to min. na dobu 10–15 let jeho života?
 • jsme připraveni na výdaje na péči, a to včetně mimořádných (nemoci, úrazy)?
 • kdo se bude starat, když dítě (hlavní „majitel“ zvířete) onemocní, nebo na něj nebude mít čas kvůli jiným školním i mimoškolním povinnostem a zájmům?
 • jak budeme řešit dovolené, prázdniny…?
 • není to jen chvilkové přání a dítě projevuje dostatečný zájem starat se o zvíře?
 • disponuje náš byt/dům rodiny dostatečným a vhodným prostorem?
 • kdo konkrétně bude psa denně (min. 3–4×, malé štěně třeba i 10×) venčit? Je na to dotyčný připraven v zimě, v létě, brzo ráno, pozdě v noci, za deště, mrazu i v nesnesitelných vedrech…?
 • kdo z rodiny psa vychová a bude ho cvičit?
 • chcete-li pořídit štěně/kotě – kdo s ním bude první dny (radši spíš týdny) doma? Opravdu jste ochotni i několik týdnů až měsíců uklízet loužičky a hovínka z podlahy (než se 100% naučí, jak je to správně)?
 • kdo z rodiny bude denně uklízet kočičí záchod?
 • kdo uklidí, když se kočka/pes pozvrací nebo dostane „obyčejný“ průjem?
 • jste připraveni na to, že po kočce/psovi všude zůstávají chlupy?
 • chce psa/kočku opravdu celá rodina?

Fakt jdete do toho?

Ne, opravdu vás nechceme odradit od pořízení čtyřnohého kamaráda – vždyť třeba pro dítě není nic lepšího, než když vyrůstá s pejskem nebo kočičkou…  Jde jen o to, abyste si byli na beton jisti, že se váš nový přírůstek stane vítaným parťákem, členem rodiny a že nebude zakrátko na obtíž. A nebude se tak trápit ani vaše rodina, ani on sám.

Myslete na to všechno včas. Ušetříte zklamání sobě, dítěti, a v neposlední řadě i té nevinné zvířecí dušičce, která nikdy nepochopí, proč ji ta její „milující“ smečka (rodina) zničehonic vyhodila a nechala osudu napospas…

Přejeme vám krásné Vánoce – a zodpovědné vybírání těch nejlepších dárků.