Lenka a Ondra z Ostravy si letos splnili svůj sen – pořídili dodávku, vlastními silami si ji upravili a vydali se na cestu po Evropě se svými dvěma pejsky – Dolly (fenka amerického stafordšírského teriéra) a Ragnarem (anglický minibulteriér). Když jsme se o jejich plánu v Yoggies dozvěděli, rádi jsme se jejich cestu podpořili. Přečtěte si jejich zážitky 🙂

Pokud ještě někdo váhá, zda vycestovat se psem autem do zahraničí, pak se nemusí ničeho bát. Říkáte si „… ale já mám bull psa, ten skoro nikam nesmí“? Omezení je sice dost, ale dají se velmi dobře vybrat. My jsme se letos vydali do Itálie se dvěma bull psy, mířili jsme konkrétně do Rimini a k jezeru Lago di Garda.

Co nezapomenout: Očkování, lékárničku, pojištění

Pro vstup do země (a průjezd dalšími zeměmi) je potřeba platné očkování (a starší 21dnů), PET pas, čip, ošetření proti srdečním červům. To necháte aplikovat 2–3 dny před cestou. Většinou se jedná o přípravek Advocate (pipeta za cca 450 Kč, dle velikosti psa). Místní své psy ošetřují každý měsíc, po celý rok. Tito nebezpeční červi jsou přenášeni komáry, a že jich tady v létě je! Proto radíme nepodceňovat.

Nepovinnou, ale velice důležitou součástí cestování, je lékárnička, a bezpochyby také pojištění psa, které pokryje úraz, škodu na majetku, ošetření aj. Týdenní pojištění psa vyjde cca do 250 Kč (podle pojišťovny). Pokud váš pes bere léky, nezapomínejte ani na ně. Pro případ zaběhnutí by měl mít pes identifikační známku nebo obojek s telefonním číslem.

Letos jsme poprvé vyzkoušeli chladicí podložky. Při koupi dbejte na to, aby byla několika komorová gelová. Jakmile ji dáte na chladnější podklad, ihned chladí. Stačilo ji dát kamkoliv do stínu a psi ji ihned vyhledávali.

A co s krmením?

Když jsme doma, naši psi se stravují formou B.A.R.Fu. Proto byl docela oříšek, zda převážet maso, konzervy, nebo si zjistit nákup na místě? Po delším přemýšlení jsme se rozhodli pro české granule Yoggies. Dostalo se nám na ně spousty kladných recenzí. Podle výpočtu na webu yoggies.cz jsme si dokonce zjistili i nejvhodnější příchuť a konkrétní dávkování pro každého psa…

Měli je poprvé, a jak jim chutnaly! Pytel s granulemi jsme museli pečlivě schovávat – několikrát se nám totiž stalo, že je tajně chodili psi ujídat. Trochu jsem se obávala, zda jim budou chutnat opravdu takovou dobu – oba jsou totiž zvyklí na rozmanitou škálu chutí… Všechny obavy byly zbytečné. Krmili jsme dvakrát denně a misky byly vždy vylízané do posledního kousíčku! Dokonce jsme granule používali i jako pamlsky při výletech.

Myslete i na bezpečnost!

Nepodceňujte ani bezpečnost během cesty! Pes musí být řádně zajištěn, nejlépe v kufru v kleci, případně na sedačkách s postrojem a bezpečnostním pásem. Cestovali jsme upravenou obytnou dodávkou, kde má každý pes svůj kotec. Dodávka nemá klimatizaci, ale nijak nás to neodradilo od cestování. Dali jsme na vršek každého kotce větrání, plus přes zásuvku pouštěli psům malou mobilní klimatizaci. Navíc se celý prostor větral otevřenými okny.

Hladce přes hranice

Na hranicích jsme nepotkali žádné kontroly. Pro hladký průjezd stačila 10denní rakouská dálniční známka (9 €) a

poplatek za dálnici až do Rimini (36 €). Samozřejmě je možné ušetřit a dálnici neplatit. Pojedete ale okruhem přes Alpy, zavaříte brzdy, zvednete spotřebu auta na dvojnásobek a prodloužíte si dobu dojezdu o cca tři hodiny. Pohonné hmoty se v sezóně pohybují okolo 1,5-1,9 € za litr.

Během průjezdu Rakouskem můžete zastavit na jakémkoliv tzv. Rastplatz (značeno cedulí). Jedná se o místa pro odpočinek. Najdete zde stoly s lavicemi, tekoucí vodu s kohoutkem, bezplatné čisté WC, travnaté plochy. Dalším místem jsou tzv. Raststation (odpočinek s benzínkou). První varianta je příjemnější.

Pláže v Itálii – s psem jak kde

Vždy si dopředu zjistěte, jak je to se psem na pláži ve vybrané lokalitě. V Rimini smějí psi na pláž ráno mezi šestou a osmou, večer pak 19:30–21 hod. (byli jsme pak i déle, povolili).

Na některých plážích můžete mít psa s sebou celý den, ale nesmí do vody. V Rimini je přímo i placená psí pláž s plným servisem. Za den zaplatíte asi 27 € za dvě lehátka se slunečníkem a dva psy. Kolem každého návštěvníka je pak nízký plůtek s vrátky.

Obecně psi, ale podotýkám hlavně bull psi, jsou zde vítáni. Každý, kdo kolem nás prošel, se na psy usmíval, hladil je, snažili se s námi lámaně komunikovat. Psi jsou po domluvě povoleni v kavárnách, cukrárnách, restauracích i barech (venku i uvnitř). Sami vám pro psy donesou i vodu v miskách. Za celou dobu jsme se nikde v Itálii nesetkali se strachem, uhýbáním, odporem, nemístnými poznámkami apod. Naši psi spíš nestíhali vítat všechny, kdo si je chtěli pohladit 🙂 Dokonce sami rodiče pouštěli k psům i děti…

My jsme se „ubytovali“ s dodávkou na neplaceném parkovišti, u psího parku s výběhem, s tekoucí vodou a samoobsluhou. V místních hotelích a penzionech nebyl problém, bylo zde dost ubytovaných turistů. Dokonce jsme se potkali s další českou bulteriérkou Růženkou. Velikou raritou je v Rimini nákupní centrum, kde si můžete vzít do nákupního vozíku psa. Je rozdělený na dvě části – pro psa a nákup.

Azurové jezero Lago di Garda

Hodně jsme váhali, zda jezero navštívit. Lákaly nás příběhy a fotografie na internetu. Hodně lidí nás ale odrazovalo s tím, že v sezóně je tam hlava na hlavě, a kempy se objednávají dlouho předem. Přes aplikaci ubytování jsme si obvolali obsazenost a našli úžasný kemp přímo u pláže jezera. Opět byla velká možnost ubytování v hotelích, penzionech, v soukromí i v kempech.

Na Gardě to bylo se psy trochu jinak. Na pláže mohli kdykoliv a kamkoliv. Ale je tam zákaz pouštění na volno, vodítko musí být pevné a krátké. Stejně tak měli své psy zajištěné i místní. V kempu museli být psi uvázaní napevno u kotev. Nejdříve majitel požadoval i náhubky, ale nakonec polevil. Osobní doporučení: stále mějte po ruce sáčky na výkaly, neexistuje, abyste po sobě neuklidili!

Do jezera je pozvolný vstup a čirá až průzračně azurová voda. Pláže jsou kamínkové. Lidem psi na pláži nevadili (samozřejmě na vodítku). V okolí jsou různé trasy pro pěší i pro kola.

Bydleli jsme ve městě Brenzone. Celým pobřežím projížděl trajekt. Převoz psů je možný, do výšky 50 cm jedou zdarma. Za vyšší psy se platí 1,5–3 €, podle vzdálenosti. Dospělá osoba platí dle zastávek okolo 12 €. Jízdní řády a zastávky jdou snadno najít a stáhnout na internetu.

Krásné jsou dlouhé procházky po pobřeží. Všemi městy vede jedna dlouhá promenáda. Pláže i ulice jsou ráno do 10 h dopoledne prázdné. Dá se procházet i vodou podél pobřeží.

No, a my už se těšíme na cestu opačným směrem – na sever, do Polska… Pokračování tedy příště 🙂

Text a foto: Lenka Ďuríšková