BELGICKÝ OVČÁK
vše o plemenu
V tomto případě název plemene skutečně odráží jeho původ. Tito psi byli chování v Belgii jako pracovní psi pro rolníky a pasáky ovcí. Do konce 19. století nebyl v chovu těchto psů žádný řád a byli kříženi zcela náhodně a chaoticky pouze s cílem upevnit požadované pracovní vlohy. Tento stav se změnil až založením bruselského Klubu belgických ovčáků v roce 1891. Plemeno bylo dle charakteru srsti standardem rozděleno do tří typů – psi krátkosrstí, hrubosrstí a dlouhosrstí. Během let se varianty plemene různě měnily a přelévaly až do dnešní doby, kdy rozeznáváme čtyři typy belgického ovčáka, pojmenované podle čtyř belgických měst. První a druhá světová válka znamenala obrovské uplatnění belgických ovčáků ve službách armády. Hlídali muniční sklady, předávali zprávy, byli cvičeni jako obranáři apod. Pro genofond plemene to bohužel znamenalo katastrofu – kvalitní psi byli odvedeni a většinou zahynuli, a ti, kteří chovatelům zůstali, nebyli nositeli potřebných znaků a vlastností. Naštěstí se podařilo chov belgického ovčáka zrestaurovat. Během posledních desítek let zažívá velký rozmach.

Povaha
Jsou to celkově velmi aktivní a živí psi. Jejich předci jim zanechali vlastnosti vynikajícího strážce majetku a nemovitostí. S ostražitostí jsou ihned připravení kdykoli bránit svoji lidskou smečku. Je to neuvěřitelně aktivní a vitální pes neustále sršící energií. Milují svoji rodinu, k dětem je přátelský, ale nemá rád dotěrné chování. Je to pes, který velmi těžce nese změnu majitele nebo prostředí. Nejraději má práci venku, a potřebuje dlouhé a výcvikem naplněné procházky. K cizím lidem je nedůvěřivý, ale nebývá agresivní. Jeho rychlé reakce během výcviku jsou důvodem, proč může dostat v některých oblastech přednost před mohutnějším a pomalejším německým ovčákem.
Pro koho se hodí
Vzhledem k potřebě poměrně náročného výcviku a permanentního zaměstnávání belgického ovčáka to rozhodně není pes pro každého a zcela jistě to není pes vhodný pro majitele – začátečníka. Ten by měl mít zkušenosti s výcvikem a výchovou služebního psa. Optimální je vybrat belgickému ovčákovi trvalé využití a dostatek pohybu, tedy obranářský nebo záchranářský výcvik. Jsou pro něj vhodné i psí sporty, například agility nebo flyball. Je to pes pro aktivního sportovce, kynologa nebo psovoda, který bude umět ideálně využít jeho potenciál. Při správné výchově obou stran je to vhodný rodinný pes k dětem. Důležité je sebejistý a důsledný přístup k výcviku, kde by měl být člověk psovi rovnocenným partnerem. Nedostatečná výchova a výcvik může vést k nebezpečnému a problematickému chování.
Základní informace o plemeni
Belgický ovčák je středně velké plemeno harmonické a štíhlé konstituce. Tlama je delší a úzká. V současné době jsou rozlišovány čtyři varianty, lišící se délkou, barvou a směrem růstu srsti. Nejběžnější a nejznámější je malinois. Krátká srst je plavá s tmavými znaky, hlava má černou masku. Podobný mu je tervueren, který má ale delší srst, a řadí se proto k dlouhosrstým variantám. Vzácnější jsou dlouhosrstý groenendael s černou barvou srsti a bílými znaky a nakonec laekenois s krátkou, hrubou srstí barvou podobnou variantě malinois. Všechny typy jsou elegantního a majestátního vzhledu.
Fena štěně 6 měsíců | Fena dospělá | Pes štěně 6 měsíců | Pes dospělý | |
---|---|---|---|---|
Výška | 55 – 60 cm | 61 – 65 cm | ||
Váha | 20 – 25 kg | 25 – 30 kg | ||
Věk dožití | 12 – 15 let | 12 – 15 let |
Výchova a výcvik
Výchova vyrovnaného belgického ovčáka ideální povahy vyžaduje důslednost a pevnou ruku optimálně zkušeného majitele již od štěněte. Služební výcvik bude pro belgického ovčáka optimální variantou. Pokud je chován jako rodinný pes, musí mít bezpodmínečně náhradní psychické i fyzické zaměstnání. Jako velmi inteligentní pes se rychle a snadno učí, rád plní zadané povely a příkazy zejména pokud je správně odvedená reakce odměněna pochvalou a vhodným pamlskem. Tito psi nebývají náchylní k obezitě a tak kromě optimálních výcvikových pamlsků v podobě sušeného masa, například Yoggies Výcvikové pamlsky pro psy jsou vhodné i pečené pamlsky, třeba velmi oblíbené Yoggies Originální piškoty pro psy. Povahou je to typicky služební pes a alespoň základní výcvik je naprostou nutností. Není to založením důvěřivý pes, proto je velmi důležitá časná socializace. Zanedbání této fáze vývoje může vyústit v agresivního jedince, který se bude složitě zařazovat do společnosti lidí a zvířat.
Nemoci belgického ovčáka
Patří mezi poměrně zdravá plemena, může se u něj vyskytnout idiopatická epilepsie, případně degenerativní onemocnění kloubů. Dysplazie kyčelních kloubů, tak častá u jiných středních a velkých plemen psů, je u belgického ovčáka poměrně vzácná.
Čím a jak belgického ovčáka krmit
Belgický ovčák patří svou hmotností mezi střední plemena, která je vhodné pro optimální vývoj krmit:
- po odstavu mezi 2. a 5. měsícem věku 4x až 5x denně,
- od 5 do 7 měsíců 3x denně a
- od 7. měsíce věku 2x denně.
Vzhledem k hyperaktivitě a velké spotřebě energie tito psi nemívají sklony k obezitě. Jedincům, u kterých se vyskytnou onemocnění kloubů, tedy DKK nebo degenerativní kloubní změny, lze pomoci doplněním krmné dávky o preparáty kloubní výživy, například Yoggies pro zdravé psí klouby s probiotiky. Dlouhodobě pak bude vhodná také syrová potrava Yoggies B.A.R.F. 100% maso s probiotiky a kloubní výživou.

Výchova a výcvik psa
Pořídili jste si štěně a chcete, aby Vaše soužití bylo ideální a bezproblémové? Držte se našich rad a čeká Vás se zvířecím společníkem spokojený a šťastný život!

Nejoblíbenější psí jména a psí kalendář
Při pořizování nového psího člena rodiny bývá tohle jedno z nejdiskutovanějších témat. Ne kdo se o něj bude starat, krmit ho, chodit s ním ven, ale jak se bude jmenovat. Výběr psího jména nebývá jednoduchý, a protože ho tak budete oslovovat celý život, dejte

První dny se štěnětem – co dělat a nedělat?
Pokud jste důkladně zvážili všechna pro a proti, tak už víte, že pes by neměl být jen „módní“ doplněk, ani živý zvonek u dveří a už vůbec ne hračka pro malé děti… Má to být především přítel a věrný parťák. Leckde je i rovnoprávným členem