AUSTRALSKÝ OVČÁK
vše o plemenu
Tento barvami překypující pes pochází ze západních států USA, kde byl vyšlechtěn jako pracovní pes k pasení ovcí, krav a koní. Do Ameriky se někteří jeho předci dostali s pasáky ovcí přes Austrálii, odkud byly ovce dováženy. Zde je zřejmě původ označení plemene. Jedná se o poměrně mladé plemeno, první klub chovatelů byl v USA založen v roce 1957, FCI uznala australského ovčáka oficiálně až v roce 2007. Díky vysloveně pracovnímu určení nebyl vzhled při šlechtění prioritou, a proto je v současné době mnoho barevných variant „australáka“. Současně je to také pes značné inteligence, překypující energií a vytrvalostí.
Povaha
Australský ovčák je pes vždy připravený splnit příkazy svého pána, kterého ctí a miluje. Jako ovčácký a pastevecký pes, který musel u svého „zaměstnání“ přemýšlet, má ovšem sklony k jisté nezávislosti. K cizím lidem bývá spíše rezervovaný. Dobře se snáší s jinými psy. Díky svému ovčáckému založení mívá tendence shánět dohromady a hlídat psy a lidi, což obvykle nebývá v jiné, než pracovní situaci žádoucí. Snadno se podřizuje a učí, a proto je to v současné době stále oblíbenější rodinný pes. Zájemce o australského ovčáka si ale musí být vědom jeho obrovské energie a temperamentu, který tento pes musí mít možnost smysluplně uplatnit.
Pro koho se hodí
Ideální pes do aktivní rodiny. Toto plemeno potřebuje stejně jako ostatní ovčácká spoustu pohybu a zaměstnání. Nestačí jen dlouhé procházky, ale podobně jako border kolie potřebuje zaměstnat. Tedy plnit úkoly, aby se nenudil a uspokojil svůj temperament. Rozhodně to není pes do kotce, jako kontaktní zvíře musí žít v blízkosti svého majitele. Ideální pro něj nicméně bude dům se zahradou. Bude-li mít jeho mysl a tělo málo psychických a fyzických stimulů, může být destruktivní a uštěkaný. Nejšťastnější a pravděpodobně velmi úspěšný bude v mnoha psích sportech, především v pastevectví, frisbee nebo agility.
Základní informace o plemeni
Australský ovčák patří do skupiny středních plemen. Mohou dosahovat spíše horní hranice výšky středního plemene při poměrně lehkém těle. Má hbité, pružné a svalnaté tělo. Ocas může být přirozeně krátký nebo kupírovaný. Hlava je velikostně a tvarově k tělu vyvážená, mírně klenutá, skus je silný, nůžkovitý. Srst s pevnou podsadou je hladká nebo mírně zvlněná. Oblibu australského ovčáka umocňuje velká škála barev. Čtyři základní barvy nabízejí v kombinacích s různými znaky až 16 možných barevných variant. Stejně variabilní mohou být barvy očí – povoleny jsou modrá, hnědá, jantarová a jakákoli jiná kombinace těchto barev, včetně skvrn a mramorování.
Fena štěně 6 měsíců | Fena dospělá | Pes štěně 6 měsíců | Pes dospělý | |
---|---|---|---|---|
Výška | 46 – 51 cm | 51 – 58 cm | ||
Váha | 18 – 23 kg | 19 – 25 kg | ||
Věk dožití | 11 – 14 let | 11 – 14 let |
Výchova a výcvik
Australský ovčák je velice učenlivý, bohužel se učí stejně rychle věci špatné, jako ty správné. Rád pracuje, ochotně se podřizuje a poslouchá svého pána. Jeho výchova vyžaduje trpělivost, obezřetnost, důslednost a velkou míru pochopení a empatie. Jako ovčácký pes si zachoval určitou míru nezávislosti a díky své inteligenci rychle vycítí slabiny svého pána a ihned jich využije ve svůj prospěch. Má silné pastevecké a hlídací instinkty a honí a shání vše, co se hýbe. Zejména na procházkách je nutné s tím počítat a mít tohoto psa pod kontrolou. Začíná-li „australák“ se správně motivovaným majitelem brzy s tréninkem některého ze psích sportů, bývá v něm velmi úspěšný.
Nemoci australských ovčáků
Australští ovčáci bývají poměrně zdraví psi. Nicméně se u nich můžeme ve vyšší míře setkat s dysplazií kyčelního a loketního kloubu, idiopatickou epilepsií, očními chorobami, hluchotou nebo sníženou funkcí štítné žlázy. Dalším onemocněním pohybového aparátu může být osteochondrosis dissecans (OCD), při kterém dochází k poruše růstu a vývoje kloubních chrupavek v některých kloubech. Vyskytnou-li se tyto obtíže, lze pomoci doplněním krmné dávky o preparáty kloubní výživy, například Yoggies pro zdravé psí klouby s probiotiky. Dlouhodobě pak bude vhodná také syrová potrava Yoggies B.A.R.F. 100% maso s probiotiky a kloubní výživou.
Čím a jak australského ovčáka krmit
„Aussie“ patří mezi střední plemena, která je vhodné pro optimální vývoj krmit:
- po odstavu mezi 2. a 3. měsícem věku 4x denně,
- od 4 do 9 měsíců 3x denně a
- od 9. měsíce věku 2x denně.
Australští ovčáci nejsou příliš náchylní k obezitě nebo alergiím a tak musí být jejich každodenní potrava především kvalitní, ideálně s vysokým obsahem bílkovin a malým podílem obilovin. Velké množství spotřebované energie, které bude pro zdravý vývoj australského ovčáka třeba, vyžaduje pečlivý výběr vhodného krmiva. V případě sportovně využívaného jedince budou ideální například přímo pro aktivní psy v zátěži vyvinuté granule Yoggies Active s kachnou a zvěřinou lisované za studena. Výběr pamlsků by měl určitě zahrnovat sušené maso, například Yoggies Sušené hovězí nebo krůtí maso pro psy nebo Yoggies mrazem sušené (lyofilizované) maso.
Výchova a výcvik psa
Pořídili jste si štěně a chcete, aby Vaše soužití bylo ideální a bezproblémové? Držte se našich rad a čeká Vás se zvířecím společníkem spokojený a šťastný život!
Nejoblíbenější psí jména a psí kalendář
Při pořizování nového psího člena rodiny bývá tohle jedno z nejdiskutovanějších témat. Ne kdo se o něj bude starat, krmit ho, chodit s ním ven, ale jak se bude jmenovat. Výběr psího jména nebývá jednoduchý, a protože ho tak budete oslovovat celý život, dejte
První dny se štěnětem – co dělat a nedělat?
Pokud jste důkladně zvážili všechna pro a proti, tak už víte, že pes by neměl být jen „módní“ doplněk, ani živý zvonek u dveří a už vůbec ne hračka pro malé děti… Má to být především přítel a věrný parťák. Leckde je i rovnoprávným členem