Majitelé psů a koček se mohou u svých mazlíčků setkat s různými zdravotními problémy, ty nejčastější jsou alergie a průjmy. Ve většině případů lze těmto problémům předcházet správnou potravou. U našich domácích mazlíčků je – stejně jako u nás lidí – životospráva velmi důležitá.

Co je alergie a jak si s ní poradit u našich mazlíčků?

Alergie je přehnaná reakce imunitního systému při setkání s alergenem. U psa je nejčastější alergie na bleší kousnutí, potravní alergie a atopie. U koček se nejčastěji jedná právě o potravní alergii.

Potravní alergii vyvolávají alergeny, které jsou přítomné v potravě psa a kočky. Příznaky jsou ve většině případů kožní, ale mohou se objevit také vracející se trávicí obtíže. Nejeden majitel zná situaci, kdy se pejsek nebo kočička začne víc, než je obvyklé, drbat, vykousávat si srst, začne mít zarudlou kůži okolo očí nebo je jejich kůže zarudlá. V tom případě může být zaděláno na pořádný problém. 

Co může být příčinou potravních alergií u psů a koček a jak jí najít?

Někteří chovatelé přisuzují alergie kuřecímu masu, přičemž nejčastějším alergenem u psů i koček je hovězí maso a na druhém místě mléčné výrobky. „Alergie na potravu je jedna z mála alergií, kterou je možné vyloučením problematických složek u konkrétního pacienta skutečně vyřešit. Provádíme to tzv. eliminační dietou. Po dobu minimálně osmi týdnů podáváme psovi potravu, která má odlišné složení od té potenciálně alergenní. Jedná se o potravu založenou na novém složení krmné dávky. Začneme podávat krmivo obsahující např. pro psa nové bílkoviny – například kozí, kachní maso nebo zvěřinu. Vždy ovšem zkoušejte jen jeden druh nové bílkoviny, abyste mohli do budoucna vyloučit, jaká konkrétně Vašemu psovi nebo kočce vadí nebo vyhovuje. Ideální je v tomto případě tzv. monoproteinová potrava, např. Yoggies Krůtí granule lisované za studena s probiotiky, které obsahují pouze jeden druh bílkoviny – krůtí maso. Stejně tak je možné přejít na vařenou nebo syrovou potravu založenou na odlišném složení. I tady si snadno vyberete jen jeden druh masa, abyste měli pod kontrolou, co Váš mazlíček jí. Můžete zvolit např. Yoggies B.A.R.F. 100% krůtí, 100% kuřecí nebo 100% hovězí. Pokud je zvolený postup správný, během několika týdnů začnou příznaky ustupovat. Je ovšem důležité vydržet na zvolené dietě opravdu minimálně oněch osm týdnů, aby došlo k úplnému vyloučení alergenů z těla psa. Pokud dieta zabrala, může pes zůstat na nové potravě dlouhodobě.“ vysvětluje veterinární lékařka MVDr. Michaela Riedlová.

Jak alergiím předcházet?

Alergie u psů a koček, stejně jako u člověka, mohou mít svůj původ především v kvalitě života a potravy. Zaměříme se tedy na body, týkající se kvalitní potravy, která může omezit alergické reakce, nebo být prevencí proti alergiím a nemocem.

Jak vybírat potravu pro psa a kočku:

 • Čtěte složení krmiva na zadní straně obalu. Výrobci mají povinnost uvádět přesné složení krmiv právě ve „Složení“.
 • Nekupujte krmivo, kde ve „Složení“ figurují obilí, sója, glycerin, konzervanty nebo je nejasný původ krmiva. Např. pokud uvidíte ve složení „mix mas“ nebo „vedlejší produkty živočišného původu“, nemáte jistotu, co se v daném mixu skrývá a zda je to kvalitní kus masa nebo „odpad“ po zpracování masných produktů, který se takto „schová“ do krmení pro zvířata.
 • Nekupujte nápadně levná, supermarketová krmiva. Z levných surovin se kvalitní krmivo nedá vyrobit.
 • Vybírejte krmivo, kde je na prvním místě ve složení jasně deklarované, kvalitní maso.

Co by při krmení psa a kočky nemělo chybět a co pomůže předcházet alergiím a různým nemocem:

Probiotika pro kočky a psy
 • Hlavní složkou kvalitního krmiva by mělo být kvalitní maso.
 • Krmivo psa by nemělo obsahovat obilí, ale dobře stravitelné, kvalitní obiloviny, jako např. rýžové vločky, v přiměřené míře nevadí. Fungují jako zdroj energie.
 • Naopak krmivo kočky by nemělo obsahovat obilí vůbec. Obilí nemá pro kočku žádnou energetickou hodnotu, pouze navozuje pocit plného žaludku. Čím více obilí je v krmivu, tím vzniká větší riziko obezity, propuknutí různých alergií, problémů s močovým ústrojím atd.
 • Krmivo by mělo obsahovat dostatek přírodních vitamínů (pozor na uměle doplňované vitamíny, dodávané typicky do granulí a pamlsků až dodatečně po dokončení procesu výroby), minerálů a vlákniny (tzv. prebiotik). Tyto složky pomáhají  správně trávit potravu a udržují trávicí trakt zdravý a v kondici.
 • Probiotika (laktobacily) v krmivu, nebo jako doplněk potravy jsou jedním z nejdůležitějších benefitů, které mohou omezit vznik, nebo potlačovat alergie psa a kočky. Dávejte si pozor na to, zda výrobce jen deklaruje obsah probiotik v krmivu, která ale při procesu výroby díky vysokým teplotám zpracování zemřely a jsou tedy zvířeti k ničemu nebo Vaše krmivo opravdu obsahuje živá probiotika prospěšná zažívání a imunitě.

TIP: Kvalitní zdroj milionů živých probiotik vhodných pro psy a kočky je Yoggies jogurt pro psy a kočky ze speciální směsi mlék z české farmy.

Pokud již doma máte alergického mazlíčka

Je dobré podpořit jeho imunitní systém, vyčistit zažívací trakt od škodlivin a tím výrazným způsobem omezit „spouštěče“ alergických reakcí. Jako první můžete zvolit jednu z vyzkoušených kombinací:

Tato kombinace spolehlivě „vyčistí“ zažívací trakt i případné negativní látky v krvi a tím může omezit „spouštěče“ jeho alergických reakcí.  

Jogurt pro psy a kočky

Pokud chcete předcházet vzniku alergií u svého psa nebo kočky

 • Je důležité průběžně posilovat jejich imunitní systém jogurtem pro psy a kočky, které byly vyvinuty nejen jako pochoutka, ale hlavně i jako podpora imunity a spolehlivě umí také zastavovat průjmy a větry. 
 • Krmte svého mazlíčka pestře. Jednotvárné krmivo podávané dlouhodobě po celý život není pro Vašeho psa či kočku ideální. S rozmyslem střídejte různé druhy kvalitních krmiv a doplňků dle aktuálního stavu a kondice Vašeho psa či kočky.
 • Vyzkoušejte krmiva Yoggies, která jsou bez jakékoliv chemie, zachovávají maximum přírodních živin a jsou vyrobena výhradně z nejkvalitnějších surovin a s přidáním živých probiotik i prebiotik. Takové krmivo zajistí vyváženou, kvalitní, zdravou potravu pro Vašeho mazlíčka, tím i bezproblémové trávení, silnou imunitu a pevné zdraví pro Vašeho čtyřnohého přítele a díky tomu budete moci se svým chlupatým parťákem strávit mnoho spokojených let.