AKITA INU
vše o plemenu

Pochází z japonské prefektury Akita, japonský překlad pojmenování plemene je doslova „pes z Akity“. Patří k nejstarším psím plemenům. Akity byli společníky japonských kočovníků už v době 5000 l př.n.l. Hlídali rodiny a majetek svých obvykle vysoce postavených majitelů a pomáhali při lovu velké zvěře – medvědů, kanců nebo jelenů. Na přelomu 19. a 20. století se v Japonsku rozšířily psí zápasy a akita inu bylo jedno z plemen, které bylo použito pro křížení s tosami a mastify pro vznik agresivních a silných psů. 

Po zákazu psích zápasů v roce 1910 se začalo toto plemeno pomalu díky přílivu zbylé původní krve do genofondu postupně obnovovat v čisté formě. Po druhé světové válce si mnoho amerických vojáků odvezlo akity zpět do vlasti, kde se rozvíjel chov odlišného rázu psa než v Japonsku. Nakonec byla uznána dvě oddělená plemena – akita inu a americká akita. Akita inu je součástí japonského kulturního dědictví. Nejslavnější představitel tohoto plemene byl japonský pes Hačikó, který na počátku minulého století čekával na svého majitele vracejícího se z práce každý den na nádraží. Když jednou jeho majitel v práci zemřel, pes se nenechal se svého místa odvést a čekal na tomto místě dalších deset let až do své smrti. 

Povaha

Jsou to věrní, spolehliví a oddaní společníci svého majitele. Akita je kromě toho statečný a velmi inteligentní pes. Miluje děti ve své lidské smečce, pokud se k ní chovají vhodně a nejsou dotěrné. Chová se k nim s citem a jemně. Stejně jako její předci i dnešní akita ctí a miluje a brání svoji rodinu, vycítí-li nebezpečí. U psů – samců se někdy objevuje dominantní až agresivní chování k jiným psům. Je to zřejmě pozůstatek z dob psích zápasů. Proto je velmi důležitá brzká socializace ve štěněčím věku. Akita inu je také velmi tvrdohlavá a udělá jen to, co považuje za správné. Neposlušnost je třeba řešit důslednou výchovou, fyzické tresty se obvykle míjí účinkem a jen utvrzují tvrdošíjnost psa. K cizím lidem je většinou nedůvěřivá a vyhýbá se fyzickému kontaktu. 

Pro koho se hodí

Akita inu není pes pro každého. Je vhodná pro zkušeného majitele, který se bude její výchově věnovat. Měl by být důsledný a trpělivý. Vlastnictví akity vyžaduje od majitele dostatek času, neboť tito psi jsou na svého majitele úzce navázáni a chtějí s ním trávit veškerý čas. Není to pes, který by mohl trávit celé dny o samotě. Potřeba pohybu je průměrná, nicméně pravidelné vycházky jsou nutností. Kromě toho je třeba počítat i s její velikostí a tedy schopností manipulovat s velkým zvířetem.

Základní informace o plemeni

Akita inu je velký, důstojný a rezervovaný pes s robustní konstitucí. Má typickou pomalou a strnulou chůzi. Hlava je ušlechtilá, oči jsou malé a tmavé. Tělo mohutné, dobře osrstěné, ocas silný, vysoko postavený, pevně stočený na záda. Srst má pevné a rovné krycí chlupy a měkkou a hustou podsadu. Barvy srsti jsou červenobéžová, sezamová, žíhaná a bílá. Všichni psi musí mít „urajiro“, tedy bílé znaky na krku, ocasu, těle, hrudníku, tvářích, na vnitřní straně končetin a po stranách tlamy. Sekundární pohlavní znaky jsou dobře patrné.

Fena štěně 6 měsíců
Fena dospělá
Pes štěně 6 měsíců
Pes dospělý
Výška
61 – 66 cm
66 – 71 cm
Váha
25 – 35 kg
35 – 45 kg
Věk dožití
11 – 15 let
11 – 15 let

Výchova a výcvik

Akita inu vyžaduje individuální přístup, důsledného, ale vlídného a trpělivého a zkušeného cvičitele či majitele. Od počátku je nutné, aby měl pes jasnou představu o hierarchii v lidsko-psí smečce. Bude se snažit být v této skupině na vysokém stupni nadvlády a správnou výchovou je třeba tuto snahu o dominanci potlačovat. Nad nezkušeným a nedůsledným majitelem akita snadno převezme vládu. Je to klidný pes, který bude poslouchat, pokud mu budou povely a přání majitele dávat smysl. Příkazy, které se akitě nelíbí, bude ignorovat. Také prodleva mezi povelem a jeho vykonáním bývá delší než u ostatních plemen, trpělivost cvičitele je zde důležitým faktorem úspěšného výcviku. Je to jeden z mála psů, kterého nemusí při výcviku dostatečně ovlivnit pozitivní motivace v podobě pamlsků. Proto je velice důležité nastolení bezpodmínečné důvěry mezi psem a majitelem, která bude základem úspěšné výchovy a bezproblémového celoživotního soužití. Vhodnou výcvikovou odměnou je sušené maso, ideálně Yoggies Sušené maso hovězí, Yoggies krůtí výcvikové pamlsky. Střídat je mohou také psy a štěňaty oblíbené lyofilizované pamlsky Yoggies.

Nemoci akity inu

U tohoto plemene se můžeme setkat častěji s onemocněním kloubů- dysplazií kyčelních a loketních kloubů a poškozením kolenních vazů. Vyskytuje se u nich také progresivní atrofie sítnice (PRA), myastenia gravis, poruchy srážlivosti krve – Von Willebrandova choroba. Kromě toho také snížená funkce štítné žlázy a některé poruchy imunitního systému, například pemfigus foliaceus. Kožní problémy pak u akit zahrnují deficit zinku a sebaceózní adenitis. Vzhledem k utváření hrudního koše se u akity inu setkáváme také s torzí žaludku. 

Čím a jak akitu inu krmit

Akita inu patří mezi velká plemena, která je vhodné pro optimální vývoj krmit:

  • po odstavu mezi 2. a 5. měsícem věku 4x až 5x denně, 
  • od 5 do 8 měsíců 3x denně a 
  • od 8. měsíce věku 2x denně. 

Jedincům, u kterých se vyskytnou onemocnění kloubů, tedy DKK nebo degenerativní kloubní změny, lze pomoci doplněním krmné dávky o preparáty kloubní výživy, například Yoggies pro zdravé psí klouby s probiotiky. Dlouhodobě pak bude vhodná také syrová potrava Yoggies B.A.R.F. 100% maso s probiotiky a kloubní výživou. Vzhledem k možnosti rozvoje syndromu torze žaludku po větší náplni žaludku je u akity doporučeno zůstat celý život u dvou denních porcí krmiva. Ráno 1/3 krmné dávky a večer po poslední procházce zbylé 2/3.

Yoggies Sušené hovězí maso pro psy (proužky) 45g


Yoggies Extrakt z mušlí pro zdravé psí klouby s probiotiky 600g
Hovězí výcvikové pamlsky

Nejoblíbenější psí jména a psí kalendář

Při pořizování nového psího člena rodiny bývá tohle jedno z nejdiskutovanějších témat. Ne kdo se o něj bude starat, krmit ho, chodit s ním ven, ale jak se bude jmenovat. Výběr psího jména nebývá jednoduchý, a protože ho tak budete oslovovat celý život, dejte

Číst dál >>

První dny se štěnětem – co dělat a nedělat?

Pokud jste důkladně zvážili všechna pro a proti, tak už víte, že pes by neměl být jen „módní“ doplněk, ani živý zvonek u dveří a už vůbec ne hračka pro malé děti… Má to být především přítel a věrný parťák. Leckde je i rovnoprávným členem

Číst dál >>