Veterinářka radí: Pes je masožravec!

Veterinářka radí: Pes je masožravec! Previous item Veterinářka radí: Veganská... Next item 86 % masa v granulích – to...

Díl I.: Rozbor 5 typů krmení

Valí se to na nás doslova ze všech stran – všudypřítomná reklama, kde se předhánějí nejrůznější světové i méně světové značky, výkřiky o té NEJ krmení právě pro vašeho psa… internet (hlavně skupiny na sociálních sítích) je plný vášnivých diskusí, jak správně krmit, co pejskař, to vlastní názor…

Zkrátka, když chcete svému pejskovi dopřát jen to nejlepší, tak z toho pak máte akorát jen větší zmatek v hlavě. A kde jinde hledat opravdu odbornou radu než u zkušeného veterináře? Zašli jsme proto za paní doktorkou Danielou Královou a zeptali se jí na to, co je při správné výživě psa to nejdůležitější.

MVDr. Daniela Králová

Narodila se v r. 1975 v Praze, nejprve absolvovala Střední zemědělskou škole v Brandýse n. Labem, obor: chovatel–pěstitel (1990-1994), poté Veterinární a farmaceutickou universitu v Brně (abs. 2000). Přehled praxe:

1995–2001 Ústav anatomie, histologie a embryologie
2001–2003 veterinární praxe v ZOO Liberec a na Veterinární klinice v Ostašově
2003–2005 Pohotovostní výjezdová služba a Veterinární ambulance v Praze 6-Dejvicích

V roce 2005 založila Veterinu 3v1 v Praze 5-Velké Chuchli, která poskytuje ucelený komplet služeb. Zakládá si na osobním přístupu k zákazníkům a snaží se poskytovat dlouhodobý servis každému na míru. Pomůže vám už se samotným výběrem vhodného domácího miláčka, pak samozřejmě s pravidelnou preventivní a léčebnou veterinární péči, ale třeba i s nákupem krmiv a chovatelských potřeb…

Kontakt: www.veterina3v1.cz

Paní doktorko, radí se vůbec s vámi majitelé psů, jak jim vybrat to nejlepší krmivo?

Ano, chodí s tím za mnou relativně často, ale přála bych si, aby chodili ještě častěji, protože kolem výživy psů panuje velká neznalost. Lidé by si hlavně měli nejdřív uvědomit, co vlastně mají doma, a od toho se pak odvíjí, co přesně mají chtít. Problém totiž je, že lidé se mě ptají většinou na značku, a já jim říkám: „Nedívejte se primárně na značku nebo hezkou reklamu, ale přemýšlejte o tom, jakou pes potřebuje skladbu potravy. A jaké dnes vůbec máte možnosti ve výběru krmiv“.

Zřejmě máte na mysli rozdíly mezi výběrem krmiva pro štěně, dospělého psa a staršího psa?

To samozřejmě ano, ale nejprve bych ráda podotkla, že pes je masožravec. Hodně lidí si myslí, že pes je všežravec. Biologicky a původem patří pes mezi masožravce – když se podíváme, jak vypadá pes a vlk, tak je zřejmé, že jsou si velice podobní. A geneticky jsou takřka stejní, jsou tam jen malé odchylky. I pes tedy umí ulovit, zabít a naporcovat potravu – je to prostě masožravec. Jsou tam jen určité odchylky v trávicím traktu, ty spočívají hlavně v produkci enzymů v tenkém střevě, které už částečně dovedou natrávit škrob a sacharidy, a tudíž i částečně dokážou využít rostlinnou potravu. Proto pes už není čistě masožravec, ale není ani všežravec, je něco mezi. Dalo by se říct, že je to domestikovaná masožravá šelma, která za určitých podmínek využije i malé množství rostlinné potravy.

V každém případě by ale ve složení psí potravy mělo být na prvním místě maso…?

Jednoznačně maso. To je naprostý základ výživy psa.

Proteiny živočišného původu jsou tedy předpokladem zdravého vývoje psa už od štěněte?

Určitě ano, ale teď je spíš otázka, v jaké podobě to maso se jim podává. V tom už mají dnes majitelé opravdu široký výběr – jakým typem potravy by měli psa krmit. Vždy radím – už od štěňátka se rozmyslete, jak to chcete dělat, pokud možno se o tom poraďte s někým fundovaným, potom už podle toho můžete jet celý život a uvidíte výsledky. Lidi dnes bohužel často sklouzávají k tomu, že zvolí takové ty klasické termicky (tepelně) extrudované granule, které byly základem krmení někdy před 20 lety. Jenže netuší, že dnes už mají ten výběr o dost bohatší!

Existuje pět typů, ze kterých si můžeme vybírat:

Termicky extrudované granule jsou vlastně mrtvá potrava. Při jejich zpracování se vše rozemele na jemnou moučku a při vysokých teplotách, které dosahují až 200 stupňů a vysokém tlaku až čtyř atmosfér, se vše rozemele na prach a slepí se to všechno do kuliček (granulek). Protože je to vlastně mrtvá potrava, musí se do ní přidávat všechny ostatní látky, ať už vitamíny, minerály ad., a není to přirozené. Způsobuje to u psů zlenivění střeva, střevo nemá strukturu, nemá co posouvat, a to je pak velký problém.

BARF – to je úplný opak zmíněné termicky upravované potravy. BARF je dnes velice moderní způsob krmení psů a lidé by měli rozumět, co to vlastně znamená. Je to zkratka, která vznikla ze slov „Bones And Raw Food“, což znamená „kosti a syrová potrava“. Je to návrat k přírodě, k přirozenému krmivu psa – tak jako se živí například vlk. A byť je to skvělé a nejpřirozenější, co můžeme pro psa dělat, jsou tam i velká rizika, která spočívají v dodržení pestrosti skladby a ve vyváženosti. Aby to majitelé psů dělali správně, tak už musí mít určité znalosti o skladbě krmiva.

Za studena lisované granule – to je úplně nová generace krmiv, novinka. Jsou to za studena lisovaná krmiva, která dodržují přirozenost. Je skvělé, že se u nich příprava dělá šetrně, to znamená pouze opakovaným vysoušením a slisováním, kdy teplota nikdy nepřestoupí 38 stupňů(!). To je důležité proto, aby zůstaly zachované veškeré biologicky aktivní látky ve své přirozené podobě. Proto se tam pak nemusí přidávat žádná éčka, ochucovadla, plnidla, ani nic chemického. Je to takový perfektní kompromis – můžete mít přípravu krmení jednoduchou, moc o tom nevědět, ale současně to dělat správně. Navíc se tato potrava dá i libovolně míchat ještě se syrovým masem nebo konzervou…

Konzervy jsou dalším způsobem typu krmení, ale zde vidím velký problém (a já jim říkám tzv. konzervované odpady) v tom, že by lidé měli opravdu pozorně číst etikety konzerv. Protože konzerva může sice být kvalitní, ale i přesto prošla sterilizací (to představuje 138 stupňů), což bohužel opět znamená, že se z toho stává mrtvá potrava. Čili, na určité zpestření, ochucení, a když je to kvalitní konzerva, proč ne…

Vaření – to je něco podobného jako BARF, teplotně suroviny tolik nezničíme, jenom je částečně upravíme. Výhoda je opět v tom, že víme, co jsme dali do hrnce. Vstupní kvalitu surovin si tedy sice hlídáme sami, ale opět zde hrozí nebezpečí v tom, jak dodržet vyváženost a pestrost.

DALŠÍ DÍL ZDE: Zažívací problémy psů, proč je sója katastrofa ad.