Veterinářka radí: Veganská strava, sója, lepek

Veterinářka radí: Veganská strava, sója, lepek Previous item Vstupenka na FOR PETS pro... Next item Veterinářka radí: Pes je...

V I. dílu jsme s paní MVDr. Danielou Královu přehledně probrali 5 způsobů krmení, které jsou majitelům psů v dnešní době k dispozici, přičemž mnozí lidé ani netuší, že vůbec mají na výběr tolik možností. Takže si to shrňme – nejlepší potrava je BARF – je vyvážená, syrová, pro psa nejlepší, potom je to vaření, pak granule lisované za studena, až za nimi granule pečené a granule extrudované. Pokud jste článek ještě nečetli, odkaz je ZDE…

 

Nejprve pojďme k věci, která je sice na trhu minoritní, ale tu a tam se o tom diskutuje – zda je možné převést psa na vegetariánskou nebo veganskou potravu? A hlavně, jak se na to díváte z pozice veterinářky?

Dívám se na to velice negativně, protože opět zdůrazním, že pes – ať chceme nebo ne – je masožravec! A nemůžu z masožravce dělat býložravce, tak jako z všežravce neudělám jenom masožravce. Jednoznačně je to úplný odklon od přirozenosti.

Jedna věc je dívat se na to, co je ten pes schopen spolknout – ano, je schopen spolknout v podstatě cokoliv, ale druhá věc je, zda mu to dělá dobře a jestli je z toho schopen žít. Dlouhodobě je naprostý nesmysl krmit masožravce rostlinnou potravou. Velmi mu to ublíží a samozřejmě až v extrému ho to může i zabít.

 

Když majitel psa špatně zvolí s ohledem na rasu nebo velikost či věk svého psa potravu – s jakými chorobami se pak v ordinaci setkáváte?

Kvůli zažívacím problémům navštěvují lidé veterináře nejčastěji. Jednoznačně jsou to průjmy, zvracení, nadýmání, špatné trávení, neprospívání, špatná kvalita srsti… Výživa totiž souvisí úplně se vším. Lidi si ani neuvědomuji, že špatným krmením můžou psovi zavinit i závážné potíže – torzi nebo hypotyreózu (= snížená činnost štítné žlázy), a způsobili to tím, co mu dali do misky!

Když v krmení, které má být převážně z masa, bude místo toho zastoupeno vysoké množství obilovin, tak to žaludek vyhodnotí, jako že přichází už natrávená potrava a nespustí se trávicí mechanismus, jak by měl. Pak se ani maso netráví správným způsobem a dochází k hnilobným procesům. Tím pádem může dojít i k už zmíněné torzi, protože když se žaludek nafoukne a je naplněný. Další problém je v tom, že klasické (tj. extrudované) granule vzlínají, tzn., že se psovi v žaludku mnohonásobně zvětší snězený objem potravy. V extrému to pak opravdu může dopadnout až smrtí psa na torzi žaludku.

 

Jsme tedy u správného výběru granulí – majitelé psů by neměli dát jen na atraktivní obal a na lákavá hesla vpředu, ale měli by ten obal obrátit a podívat se hlavně na složení. Už v I. díle jsme si řekli, že na prvním místě má být maso. Ale co když je na prvním místě obilí (hlavně pšenice), nebo sója?

Obilí, jak už jsem zmínila, spouští špatný trávicí mechanismus, při němž dochází k hnilobným procesům. Ale sója – to je úplná katastrofa!

Sója je levná náhražka živočišné bílkoviny. Ona sice obsahuje určité množství aminokyselin, které tělu dodá. Problém je ale v tom, že nejenom je to častý alergen, nejenom že přímo brání trávení bílkovin v trávicím traktu, dokonce zhoršuje vstřebávání esenciálních minerálů, ale je i tzv. strumigenní. To spousta lidí neví, co znamená – že obsahuje fitoestrogeny, tj. umělé hormony, byť v rostlinné podobě, které ovlivňují hormonální stav těla, a tím pádem může dojít k hypotyreóze. Určitě není úplná náhoda, že z endokrinních onemocnění je hypotyreóza u psů na prvním místě. Tak častá je!

 

Řekněme si to zcela polopaticky – sója negativně ovlivňuje funkci štítné žlázy…?

Ano, zhoršuje funkci štítné žlázy. A štítná žláza reguluje veškeré metabolické procesy v těle, takže má vliv na celkové zdraví, nejenom na zažívání…

 

Co třeba lepek obsažený v pšenici?

Tohle je obdobné jako u lidí – někteří lepek absolutně nesnesou a dělá jim zle, jiní ho snášejí v pohodě, ale pak jsou i lidé, kteří nevědí, že jim dělá špatně. Nedělá jim viditelně špatně – tj. natolik, aby se třeba nechali důkladně vyšetřit, ale dobré to pro ně není.

Jelikož je pes primárně masožravec, tak je pro něj lepek velice špatný a byť je schopen ho částečně trávit, tak v globálu mu prostě nedělá dobře. Ať už způsobuje alergie, nebo zhoršuje trávení…

 

V I. dílu jste zdůrazňovala, že nejlepší je pro psa vyvážený BARF. Vyvážený znamená pestrý. Co to znamená z pohledu veterináře?

Co se týká pestrosti, tak se opět můžeme poučit v přírodě. Když budeme sledovat nejenom vlky, ale i divoce žijící psy, tak zjistíme, že nejedí pořád jenom maso, ačkoliv je základem jejich potravy. I vlk má špatné dny, kdy nic neuloví, ale musí přežít. Takže si zpestřuje jídelníček tím, co najde – ve formě kořínků, bylinek, bobulovin atd. Ale hlavně, když vlci skolí nějakou zvěř, tak první co sežerou, jsou vnitřnosti a obsah zažívacího traktu. A to je důležité, protože v tom zažívacím traktu už mají rostlinnou potravu částečně přednatrávenou a zpracovanou. No a u psa (a v tom je to unikátní) za tisíce let soužití s člověkem už došlo k určitým odchylkám – psi už mají ve svém trávicím traktu (hlavně v tenkém střevě) enzymy, které dokážou samy o sobě trávit rostlinnou potravu, hlavně škroby a sacharidy, což vlci neumějí. V tom je rozdíl, pes už to umí, tudíž pro něj je důležité, aby v potravě kromě masa, kostí, vnitřností měl i rostlinnou složku. Ideálně zeleninu – kořenovou, listovou, ale i různé bylinky, bobuloviny a další látky, a také oleje. Protože kdyby žil v přírodě, tak to získá už zmíněnou formou snědení vnitřností býložravců.

 

Pokud to správně chápeme, tak neuškodí určité procento třeba rýže nebo brambor?

V základu by zhruba 60-70 procent skladby potravy mělo tvořit maso (živočišná bílkovina) a zbytek (asi 30 procent) je rozdělen do zeleniny, ovoce a eventuálně dalších doplňků.

 

Teď se bavíme prakticky o skladbě masa v syrové formě?

Ano. Tuto skladbu a pestrost bychom ale měli dodržovat i u vaření. Důležité je, abychom používali různé typy živočišné bílkoviny, protože ani vlci pokaždé neuloví jenom buvola; někdy je to skutečně buvol, jindy ale myška, někdy veverka… Dokonce myši, když už jsem je zmínila, jsou hlavním jídelníčkem například v zimním období.