Probiotika a jejich význam pro zdraví psů a koček

Probiotika a jejich význam pro zdraví psů a koček Previous item Když psi "prdí" Next item Proč dávat psům a kočkám...

Každý veterinář nám dnes potvrdí, že zdravá potrava zcela zásadně ovlivní současné i budoucí zdraví našeho mazlíčka. Na trhu je nespočet značek různých složení krmiv. Převážná většina však má jedno společné – chybí v nich probiotika. Můžete tvrdit, že zbytečně přeceňujeme funkci probiotik na zdraví našich mazlíčků. My se pokusíme vysvětlit, na co jsou probiotika dobrá, jak fungují a především jaký je jejich jedinečný přínos na zdraví Vašeho psa i kočky.

 

Co tedy jsou ta probiotika?

Probiotikum je živý organismus přidávaný do potravin a krmiv, který příznivě ovlivní zdraví konzumenta tím, že zlepší rovnováhu jeho střevní mikroflóry, imunitu, hojivé procesy a předchází množení patogenních bakterií, virů a plísní v organismu.

 

Proč organismus potřebuje probiotika?

Každý živý organismus je složen mj. z bakterí „zlých“ a „hodných“. Proto aby mezi těmito dvěma tábory byla rovnováha, je třeba pravidelně konzumovat probiotika. Existuje nespočet studií, kdy bylo prokázáno, že kočky i psi, kteří přijímají zvýšenou dávku probiotik, než je možno dodat v běžné potravě, mají lepší zdravotní stav. Studovaným skupinám jsou odebírány vzorky stolice, aby se prokázal příznivý účinek probiotik v celém trávicím traktu. Pokud se totiž budou probiotické kultury vyskytovat ještě ve stolici psa, nebo kočky, znamená to, že pozitivně působili v celém trávicím traktu.

Toto znamená, že pokud je pes a kočky pouze na běžné potravě, pravděpodobně bude jejich organismus vykazovat vysokou přítomnost patogenních „zlých“ bakterií. Ty jsou nebezpečné proto, že do těla uvolňují jedovaté toxiny, které bývají zárodkem nádorových onemocnění i různých jiných chorob. Čím více toxinů, tím více je tělo oslabeno. Poté stačí jen malá infekce, nebo zdravotní komplikace a máte problém. Jakmile však zvýšíte pravidelný příjem probiotik u Vašeho psa, nebo kočky, hladina patogenních bakterií a toxinů okamžitě klesne.

 

Jak často a kdy podávat probiotika?

Při našich testech jsme zjistili, že probiotika např.v jogurtu pro psy a kočky příznivě ovlivňují zdraví našich mazlíčků. Příkladem může být plynatost a nadýmání, která je menší, nebo se prakticky nevyskytovala při pravidelném podávání Yoggies jogurtů. Jakmile jsme však probiotika vysadili, nastal s nadýmáním a plynatostí opět problém. Tento i další příklady dokazují, že pouze pravidelné podávání probiotik zajistí trvalé zdraví našich mazlíčků a vyváženou střevní mikroflóru, imunitu i hojivé procesy. Probiotika je vhodné podávat pravidelně jako prevenci. Může se však stát, že Váš pejsek, nebo kočička je po léčbě antibiotiky, nebo trpí průjmy apod. V tom případě jsou probiotika opět tím, co zlepší návrat k normálu. Takový jogurt pro psy a kočky dokáže po léčbě antibiotiky nastavit vyváženou střevní mikroflóru, V případě průjmů mohou zkrátit, nebo zastavit jejich průběh. Probiotika je také dobré podávat při stresu. Například během cestování, stěhování, při kastraci apod.

 

Shrneme-li funci probiotik, pak jsou probiotika vhodná pro zdravá zvířata jako prevence proti nemocem. Stejně tak jsou vhodná pro nemocná zvířata jako prostředek pro zkrácení doby léčení a uzdravení.