Musheři na Yoggies sbírají úspěchy

Musheři na Yoggies sbírají úspěchy Next item Jak zatočit s alergiemi psů

Vyzpovídali jsme naši zákaznici Kateřinu Kulhánkovou, které se spolu s přítelem Václavem Zetkem a jejich dvěma spřeženími v této závodní sezóně velmi daří.

Nejvíce nás samozřejmě zajímají Vaši pejsci, kolik jich máte a jaké rasy?

Já mam tým sedmi Sibiřských husky, 6 fenek a jednoho pejska. Přítel (Václav Zetek) má tým Alaskan husky, 5 psů a jednu fenku.

Liší se nějak výkonnost psů a fenek? Jaké pohlaví je do spřežení „vhodnější“?

Rozdíl mezi psy a fenami je ten, že psi mají větší sílu. Jsou větší a mohutnější než fenky, a tak dokáží třeba víc pomoci do kopců. To ale neznamená, že by fenky byly bez síly. Já mám nyní spřežení převážně jenom z fen a síly mají až až. Fenky jsou spíše více citlivé a přijde mi, že i chytřejší, než psi. Psi jsou takové ,,motory“, takže já se přikláním spíše ke smíšenému týmu.

Kateřina Kulhánková

Kateřina Kulhánková

Jak se připravujete na závodní sezónu?

Začátkem sezóny (od září) začínáme trénovat na pár kilometrech a postupně trénink prodlužujeme až pak na přelomu prosince a ledna trénujeme 3-4 hodiny, cca 4x-5x týdně. Není pak čas na nic jiného. :)

Jaké závody jste už v letošním roce absolvovali?

První závod na sněhu byly Janovičky u Broumova, kde jsme se umístili s oběma týmy na 1. místě. Jedná se o závod na středně dlouhé tratě.

Poté jsme se rovnou přemístili na Šediváčkův long do Deštné v Orlických horách. To je jeden z nejtěžších závodů v Evropě a nejdelší a nejtěžší závod v ČR. Startuje zde přes 100 musherů z různých zemí Evropy (Německo, Rakousko, Itálie, Chorvatsko, Polsko, Švýcarsko….) Je extrémní i svým převýšením 7500 m. Závod se jede ve 4 etapách s jedním povinným bivakem (přespání venku na určeném místě). Závod je současně mistrovství ČR. Oba naše týmy se umístily na 1. místě a tím jsme se tedy stali mistry ČR pro letošní rok.

Další víkend jsme byli na závodě v německém Inzellu. Je to další extrémní závod ze seriálu The Ultimate Sleddog Challenge (patři sem zmíněný Šediváčkův long. Jedná se o seriál 4 extrémních závodů Evropy. Když závodník dojede minimálně 3 závody seriálu, získá titul The Ultimate Sleddog Challenge Finisher). Jedná se o 3 etapový závod s povinným bivakem. Oba týmy se znovu umístily na 1.místech.

Václav Zetek

Václav Zetek

To jsou opravdu skvělé výsledky. Chystáte se ještě v této sezóně na další závod ze série Ultimate?

Ještě nás tento rok čeká jeden závod ze seriálu a to International Nockberge Longtrail Innerkrems. Je to 4etapový závod s povinným bivakem v Rakouských Alpách.

Jak jste se dozvěděla o granulích Yoggies?

O granulích Yoggies jsem se náhodně dozvěděla na internetu, když jsem se jen tak koukala, co nového je ve světě krmení. Velmi mě zaujalo složení a zpracování.

Jak dlouho už pejsky Yoggies krmíte a pozorovali jste nějaké změny?

Yoggies krmíme od začátku sezóny. Nejdřív jsme měli strach, aby množství tuku v granulích stačilo v největší zátěži, ale zatím jsme žádný problém nenašli a s doplněním masa a občas loje nebo škvarků to funguje skvěle. U psů jsme tuto sezónu na Yoggies zpozorovali, že méně trpí na průjmy ze zátěže a celkově jejich zažívání je lepší.

Kateřina Kulhánková

Kateřina Kulhánková

Jak krmíte pejsky těsně před závodem a během závodu?

Pejsky před každým závodem musíme napájet, aby se dobře zavodnili aspoň 1-2hod před startem. Při takto náročných závodech do napájení dáváme mleté maso a drobet Yoggies Active, aby pejsci na tu ,,vodu“ měli chuť a vypili co nejvíce, a také aby měli před závodem dost energie. Poté jako každý den k večeru, nebo jak to zrovna vyjde mezi etapami, krmíme vždy Yoggies Active (cca 80%) a jako doplněk maso (cca 20%), občas přidáváme škvarky, ale to většinou jen když jsou pejsci v opravdu vysoké zátěži.

Moc děkujeme za nahlédnutí do světa mushingu a přejeme hodně štěstí do dalších závodů!