Jak správně pečovat o psa v zimě 1.díl

Jak správně pečovat o psa v zimě 1.díl Previous item Jak správně pečovat o psa... Next item Jak zatočit s alergiemi psů

Nenechte se zmást tím, že zima zatím pořádně nevytáhla svoje nejsilnější zbraně. Podle předpovědí se už brzy dočkáme mrazů i sněhu… Je tedy nejvyšší čas se na to pořádně připravit! Podívejte se na pár rad, jak pečovat o psa v tomto období.

V mrazech zkraťte procházky

Pes žijící v teplém bytě či v domě by neměl ve větších mrazech chodit na příliš dlouhé procházky. Je-li to možné (s ohledem třeba na vaši práci), neberte ho ven příliš brzy ráno a pozdě v noci (tehdy je největší zima), ale venčete (na delší dobu) ideálně kolem poledne. S malými štěňaty buďte ještě mnohem opatrnější! Nenarostla jim dostatečně plnohodnotná srst, aby je v mrazech ochránila. Samozřejmě, můžete jít i se štěnětem v mrazu na procházku, ale mrně musí být pořád v pohybu! A určitě neuděláte chybu, když psímu dítku (zejména je-li krátkosrsté) dáte raději obleček (viz níže).

Leccos z toho se týká i dospělých psů – pes může cvičit a běhat i v mrazu, ale neměl by čekat na páníčka před obchodem…

Klesne-li teplota na -15 °C a více, buďte opravdu opatrní. Omezte pobyt venku jen na tu nejnutnější dobu (tj. vyprázdnit se, a domů!) a žije-li váš pejsek trvale venku, vezměte ho radši do zateplené části domu. Nutno mít na paměti, že pes žijící trvale venku není zvyklý na pokojovou teplotu, takže je pro něj lepší třeba pobyt v chodbě nebo v místnosti, kde teplota neklesá moc nízko, ale ani tam nehrozí přílišné teplo.

POZOR!

V žádném případě nenechte svého psa mrznout uvázaného třeba před obchodem! Pomineme-li nebezpečí, že vám ho někdo ukradne nebo mu ublíží (což hrozí celoročně!), může nastydnout, nebo třeba „jen docela obyčejně“ trpět zimou.

V zimě krmit psa víc, nebo jinak?

Větší potřebu živin a energie mají samozřejmě zvířata trvale žijící venku. Jim se opravdu může dávkování zvýšit, případně přejdou na granule/konzervy pro psy s vysokou zátěží. U takových psů je i běžné, že se majitel snaží, aby zvíře na zimu přibralo a vytvořilo si rezervy (což schvalují i odborníci). Na krmení bytových psů není nutné kvůli ročnímu období nic měnit.

TIP PRO VÁS:

Potřebujete psovi dodat více energie? Vyzkoušejte YOGGIES ACTIVE!

Obsahují 86 % syrového masa (před sušením) – z kachny „barbarie“, jelena nebo ryby – doplněné o vločky z hnědé loupané rýže. Skvěle voní a chutnají a připomínají potravu psa v přírodě. Vyrábějí se lisováním za studena bez tepelné úpravy, bez chemie, sóji, lepku i dochucovadel. Jsou tvrdé, aby psům také čistily zuby od kamene a poskytovaly požitek z chroupání. K dostání ve dvou velikostech – pro normální psy a jako minigranulky i pro štěňata a malá plemena.

Krém chrání tlapky před solí

Týká se to samozřejmě psů žijících ve městě – ochráníte jim tak tlapky před popraskáním a záněty, zejména když musíte chodit po prosolených ulicích. A čím je vhodné tlapky mazat? Klidně třeba obyčejnou indulonou (nebo jiným mastným nedráždivým krémem), vazelínou apod. Díky mastnému krému nedojde k popraskání bříšek prstů a tlapky ochrání i před ničivou solí. Po návratu z procházky psovi tlapky opláchněte (nejlépe vlažnou vodou) a znovu je ošetřete vhodným krémem.

Psí boty? Nejsou jen pro zábavu!

Leckde už upustili od používání soli a zamrzlé chodníky ošetřují posypem malými (a velmi ostrými) kamínky. Což může být zrovna pro vašeho psa kámen úrazu… Zvažte tedy, zda mu nepořídíte botičky. Opět nejde o módní zbytečnost, ale o šikovnou „pomůcku“ na ochranu tlapek.

ZVLÁŠTNÍ RADA:

Pokud pejskovi kupujete botičky úplně poprvé, rozhodně mějte v mobilu v pohotovosti nahrávání videa: První nesmělé krůčky psa v botách jsou absolutně nezapomenutelné J Krom toho, že ochráníte psovi tlapky, ještě navíc veselou nahrávkou pobavíte své okolí a vděčné fandy na facebooku.

Na další tipy a rady se můžete těšit v dalším díle. A nezapomeňte, že Zdraví začíná v misce®.