Jak správně krmit psa

Jak správně krmit psa Previous item Novinky z Yoggies Next item Nové granule Yoggies...

Každý den dostáváme dotazy „jak mám správně a zdravě krmit svého psa?“

Zdravé krmivo je základem zdraví každého psa, ať se jedná o pracovní, výstavní, nebo jen „gaučová“ plemena. Dokážete sami najít a zvolit to správné krmivo pro svého psa?

Je jasné, že každé plemeno i zátěž mohou mít své potřeby a specifika. Je tedy velmi důležité vybrat krmivo, které je právě pro tyto potřeby nejvhodnější. V dnešní době není snadné se probrat nepřeberným množstvím všech značek a druhů. Občas se stane, že sáhnete po krmivu plném obilí, chemie a sóji, které pro vašeho pejska není vůbec zdravé. Naštěstí již existují i kvalitní alternativy, které se blíží co nejvíce potravě psa z přírody a vyhovují jeho potřebám i DNA.

Díky mému psovi a jeho onemocnění z otravy někde při procházce (celý příběh zde) se již roky zabývám vývojem co nejzdravějších, a pro psy nejlepších, krmiv, která se nejvíce blíží původní potravě z přírody. Bude mi potěšením podělit se s vámi o několik poznatků z říše zvířat, jejich čenichů, chuťových buněk, slin, žaludků, střev a koneckonců i hovínek.

Odpověď na otázku „jak správně krmit psa“ leží někde mezi říší zvířat, DNA vlka a dnešní uspěchanou dobou chovatelů psů. Zdánlivě tři nesourodé proměnné spojuje jedna z hlavních potřeb psa – nasytit se! Všeobecně platí, že psi, kteří jsou krmeni kvalitním krmivem žijí déle, nemají zbytečné zdravotní potíže a jednoznačně chovatelé vydají menší náklady na veterinární péči. Jistě uznáte, že kořeněné zbytky od večeře, nebo levné granule a konzervy ze supermarketu v 17kg balení za 290.-Kč nejsou zrovna to nejlepší pro vašeho psa.

Kdy napadlo člověka, že bude psům „vařit“?

Zřejmě prvním člověkem, který začal krmit psy suchým krmivem, tehdy vyrobeným převážně z krve a obilí, byl v 70.letech předminulého století James Spratt z USA. Velký rozmach průmyslové výroby krmiv pro psy začal ve 30. letech minulého století. Již tehdy se v krmivech objevily, díky tlaku na cenu, obiloviny, krev, kůže i další odpad. Tento „kvalitativní“ trend pokračoval do 60. letech, kdy v honbě za tučným ziskem přišly velké potravinářské koncerny s dalším „skvělým“ nápadem, přidávat do krmiv pro zvířata zbytky z potravinářské výroby. Dnes má tento odpad dokonce svůj moderní a v EU schválený název „vedlejší produkty živočišné výroby“.

V 70. letech se objevila poptávka po krmivech „kompletních a vyvážených“. I zde byl však na prvním místě hon za ziskem a z našich nejlepších přátel se postupně stávaly „mlátičky na obilí“(bohužel tento trend přetrvává u některých značek dodnes).

Jako prémiová a  superprémiová, nebo také holistická, se začala krmiva označovat v 80. a 90. letech. V oněch dobách přišla na trh krmiva s obsahem obilovin, „vedlejších produktů živočišné výroby“ a díky rozmachu chemie také granule ochucené zchutňovadly, umělými vitamíny, tukovými nástřiky, konzervanty, ba dokonce obohacené o novinku – náhražku živočišné bílkoviny – levnou sojovou bílkovinu. Ta je v krmivech velmi obtížně zjistitelná a odlišitelná od bílkoviny živočišné. Nicméně pro člověka-výrobce převážně extrudovaných krmiv má zásadní dopad na jeho zisk a pro psa může mít zásadní, až fatální dopad na jeho zdraví. Poškozuje totiž funkci štítné žlázy a u březích a laktujících fen může být jednou z příčin eklampsie a záchvatů.

Pes by mohl žít déle… DNA psa se od časů, kdy byl pouze vlkem jen velmi málo změnila. Stále je v ní ca 95% genomu masožravého vlka. Proto byste měli krmit psa převážně krmivy, která obsahují alespoň 70% kvalitního masa. Proč zrovna 70% masa? Příroda vytvořila vlka i vašeho psa jako masožravou šelmu, která ze své kořisti (v přírodě) sežere nejprve vnitřní orgány a maso kolem nich. Až pak se „pustí“ do čisté svaloviny a kostí. Tak do sebe pes dostane spolu s masem a vnitřnostmi také trávu, bylinky, lesní plody i  laktobacily a živé kultury z trávicího traktu kořisti. A tak by také měla vypadat vyvážená, každodenní potrava psa na kterou je jeho DNA nastavena. A přesně takovou potravu se v Yoggies snažíme vyvíjet. Všimněte si prosím, že také nepíšeme o konzervantech, vaření, lákadlech ani obilí a sóje. Asi je pes nepotřebuje!?

S takovouto potravou bude váš pes žít déle, bez zdravotních potíží, průjmů, „prdíků“ i nechtěných nádorů a drahých plateb za veterinární péči.

Vyvážený BARF – krmivo nejblíže kořisti, ale… BARF je bezesporu pro psy nejbližší a nejlépe stravitelná potrava. Nicméně na začátku jsem psal o uspěchané době, kdy člověk nemá možnost stále psům připravovat, nakupovat a skladovat čerstvé potraviny a z nich denně vytvářet to nejlepší krmivo pro psa. S tímto faktem jsme před lety začali vyvíjet pro psa vyvážené, pro člověka pohodlné, krmivo „z přírody“. Chovatelé, kteří dnes krmí BARF, nahrazují např. na cestách syrovou potravu právě granulemi lisovanými za studena. Možná proto začali sami granule Yoggies nazývat „sušený BARF“.

Jak tedy krmit správně a zdravě psa?

Krmit psa zdravě není žádná věda. Pokud chcete předcházet zdravotním problémům psa, měli by jste již u štěněte myslet na to, že cukr (i ten v piškotech), sója, chemie, obilí ani „vedlejší živočišné produkty“ mu na zdraví jistě nepřidají.

Při nákupu krmiva pro svého psa se řiďte instinktem, nebo informacemi o složení. Hlavně ne grafikou a barvami! Složení musí každý výrobce uvádět v posloupnosti od největšího po nejmenší množství surovin. Pokud jsou na prvních dvou místech obiloviny, nebo „vedlejší produkty…“, či jinak „zajímavě“, ale pro vás nepochopitelné složení…pryč od tohoto krmiva. Dávejte si také pozor na „éčka“ nebo na bílkoviny. Mnohdy výrobci píší „bílkovina“ a nerozlišují zda se jedná o živočišnou, nebo rostlinnou (v případě sóji). Vyvarujte se sóji – viz.níže…

Nekrmte ani neodměňujte psa zbytečně. Nechte ho, ať si potravu i pamlsky zaslouží. To je přirozenost psa a naučíte ho tím i poslušnosti. „Vydováděný“ a hladovější pes se cvičí lépe, než pes „přežraný“. Proto ho nekrmte před procházkou. S plným žaludkem si můžete zadělat na problém zvaný „torze žaludku“. Podívejte se na kalkulačku krmných dávek Yoggies.

Krmte psa v klidu. Dejte mu pravidelný čas a klidné místo na potravu. Nenechte ho se příliš ohýbat, připravte mu čerstvou vodu a pokud něco nedožere, odneste mu misku. Nikdy nevhazujte již použité krmivo zpět do barelu, alespoň jej dejte do misky a tu pak vložte zpět do barelu. Krmivo tak „nevyčichne a bude stále stejně vonět.

Pes cítí min.100.000x více než vy. Přirozeně voňavá potrava i pamlsky by měly být základem potravy psa. Všechny typy granulí Yoggies jsme od začátku vyvíjeli tak, aby psům přinesly vůni použitých surovin. První, čím pes detekuje krmivo, je čumák. Tak mu to dopřejte i bez chemie a lákadel. Chemický průmysl ví, jak na vás i na vašeho psa. Zkuste to ale po „přírodnu“.

Kvalitní suroviny jsou základem pro kvalitní granule i konzervy. Toto platí napříč lidskou i zvířecí říší. Když uvidíte v supermarketu krásný 16+2kg zdarma obal a v něm neodolatelný obsah granulí za 290.-Kč, položte si otázku – kolik masa v granulích asi může být, když kilo masa na guláš stojí okolo 100.-Kč a pes by měl mít v krmivu alespoň 70% masa?

Necpěte psa piškoty. Už vůbec ne těmi lidskými. Víte, že cukr může způsobovat u psů šedý zákal i další potíže? I pes může onemocnět cukrovkou. To byste asi nechtěli, že? Raději vybírejte takové pamlsky pro psa, které jsou bez lepku, chemie a lákadel.

Zabijácká sója. Tento „terminus technicus“ se nebojím použít ve spojitosti se psy a touto plodinou. Sám mám rád sojový tvaroh. Lidé ho však umí trávit, psi ne.

Odnaučte psa hltat, nechte ho chroupat. Lehce se to řekne, ale hůře udělá, že? Nebojte se např.protihltacích misek. Můžete také spojit chuť pamlsku, který musí pes chroupat s chutí krmiva. Pes myslí jednoduše, nevymýšlí jak na to…. Příkladem může být chuť Fit kostiček Yoggies a kuřecích granulí lisovaných za studena. Pes bude kostičku chroupat a napříště si může spojit chuť i vůni obou a začne chroupat i granule. A když bude hltat a vy s tím nic nesvedete…u granulí Yoggies to není zas takový problém. Na rozdíl od extrudovaných granulí za studena lisované granule v žaludku psa nebobtnají.

Nechte psa v klidu také napít. Pokud se vám bude zdát, že pes hodně pije, je to správně. Pokud totiž dáváte psovi krmiva lisovaná za studena, jsou zbavena pouze vody pomalým sušením surovin. Tu musí pes postupně doplnit nejlépe čerstvou vodou. Nechat psovi v kýblu celý den v létě vodu na slunci není ideální a z bakteriologického hlediska si zaděláváte na problém!

Kontrolujte trávení, výkaly i pachové žlázy. Správně fungující trávení se projeví vždy tím, že pes minimálně „prdí“, přespříliš mu „neškrundá“ v žaludku, výkaly jsou konzistentní a pachové žlázy fungují tak, jak by měly. Proto, aby tomu tak bylo, vyrábíme granule Yoggies z kvalitních surovin sušených a mletých „nahrubo“. Tím se podporuje peristaltika střev, posun potravy trávicím traktem a především se přitom čistí střevní stěna (na rozdíl od extrudovaných krmiv, při jejichž trávení se mohou na střevní stěnu lepit zbytky potravy, které mohou být potenciálními zdroji parazitologických, zánětlivých i příp.nádorových onemocnění psa). Proto, aby pes dostal také chutné maso bez chemie, jsme vyvinuli skvěle stravitelné monoproteinové konzervy s vlákninou. Ty můžete podávat i jako svačinu a doplněk potravy.

Milujte svého psa, protože on bude vždy a za všech okolností milovat vás. 

Na závěr krátký vzkaz pro všechny chovatele psů. – Jen na chvilku si odmyslete ze svého života psa… A teď si odpovězte – šli byste sami v 6.hod ráno nebo ve 22.hod večer, jen tak v zimě, na podzim, nebo na jaře, kdy začínají zpívat ptáci a příroda rozkvétá, se sami jen tak projít? Chodili byste po lese v dešti, ve sněhu i za slunce, jen tak? Asi ne, že? A to je jen zlomek toho, zač můžeme být psům vděčni! Pes není jen „legislativně“ věc. Pes je váš nejlepší přítel po celý jeho život. Buďte mu vděčni za jeho lásku i za krásy přírody, které můžete díky němu v dnešním uspěchaném světě vnímat.

 J.Švihálek
jednatel firmy Yoggies s.r.o.