Rozdíl mezi extrudovanými a za studena lisovanými granulemi pro psy

Rozdíl mezi extrudovanými a za studena lisovanými granulemi pro psy Previous item Zcela nový jogurt pro psy... Next item Novinky z Yoggies

Pokud jste chovatel, kterému záleží na zdraví psa, dáte mi jistě za pravdu, že pro něj pravidelně hledáte tu nejlepší a nejzdravější potravu. Určitě byste chtěli mít jistotu, že krmivo, které kupujete, je skutečně pro vašeho mazlíka to nejlepší. Jenže jak poznat kvalitní granule pro psa a při výběru nepodlehnout hned na první pokus vábení krásně barevně vyvedeného pytle? Nepodlehněte dokonce ani tehdy, pokud jste toto krmivo viděli třeba na internetu nebo v televizní reklamě, která vám zaručeně tvrdila, že se jedná o 100% přírodní krmivo nejvhodnější pro srst, vitalitu i zdraví psa.

Nevěřte všemu, co se říká v televizi!

Je velmi pravděpodobné, že žádné granule, a už vůbec ne ty extrudované, nejsou 100% přírodní. To je naprostá lež..Nebo jste snad viděli psy, kteří si postavili fabriku v lese a v ní vařili 100% přírodní extrudované granule a do nich přidávali konzervanty proto, aby jim granule vydržely skladování v plastovém pytli…mimochodem asi také 100% přírodním? Co myslíte?

Otočte pytel a podívejte se do odstavce „Složení“

Záhy možná zjistíte, že jako v případě jedné „kvalitní“ značky, je ve složení 38% jehněčí moučky, 37% rýže, 2% ovoce, k tomu nějaká ta chemie a dokonce také „přírodní chuť“ a to je vše. Nemusíte být matematicky zdatní na to, abyste si spočítali, že 38%+37%+2% je 77%. Co je tedy ještě v granulích? Naše druhá rada vás tedy nabádá k tomu, abyste dokázali číst v „složení granulí“ mezi řádky.

Poznejte rozdíl mezi extrudovanými, pečenými a za studena lisovanými granulemi

Na první pohled většinou uvidíte, že za studena lisované granule jsou baleny v papírových pytlech proto, aby neměly možnost se „zapařit“ a být kontaminovány třeba nepříjemnými zápachy z plastových pytlů nebo plísněmi. K tomu si v papírových pytlích zachovávají svou přirozenou chuť a vůni použitých syrových surovin. Oproti tomu extrudovaným granulím je prakticky jedno, do čeho je zabalíte. Jejich výroba formou extrudace*(vysvětlení pojmu najdete pod čarou tohoto článku) a následné používání dochucovadel, vůní a konzervantů v jednom zaručuje těmto granulím stálou chuť i kvalitu až po dobu několika let.

Sami rozhodněte, zda chcete krmit psa zdravě a třeba se podívejte na intuitivní kalkulačku krmných dávek i s několika tipy pro správné krmení psů

I extrudované granule mohou být z pohledu dodaných výživových látek kvalitní. Jenže celý výrobní proces extrudace a následné konzervace a dochucování s sebou nese mnoho negativních vlivů a složek krmiv, které neblahým způsobem mohou a pravděpodobně také ovlivní zdraví většiny psů.

Oproti tomu koncepce výroby granulí a pamlsků lisovaných za studena je založena na použití výhradně syrových (RAW) surovin. Ty se pak jen suší, melou a lisují do podoby pelet, které pak dodají psům přírodní chuť i složky z těchto syrových surovin. Tedy něco jako vyvážený a dobře sestavený jídelníček BARF, jen ve vysušené podobě. Nejen pro chovatele, kteří krmí BARFem, je pak důležitá také informace, že granule lisované za studena obsahují sušené syrové maso, jehož obsah je deklarován nejen v kolonce „Složení“, ale je tam také napsáno, že „obsah sušených mas v granulích odpovídá obsahu např.85% syrového masa“, jako například u našich granulí s Jehněčím masem a bílou rybou. To proto, aby si každý chovatel uměl představit, jak vypadá kvalitní a vyvážená potrava v podobě granulí pro psy od české firmy Yoggies.

Závěrem: V Yoggies máme motto, že Zdraví začíná v misce.  A možná proto, že chceme naše psy krmit zdravě, stáváme se postupně dodavatelem stále většímu okruhu chovatelů, veterinářů i profesionálů ze státní správy. Ze všech směrů se k nám pak dostávají, někdy i velmi smutné příběhy o tom, jak psi trpí rakovinou nebo zažívacími potížemi, alergiemi apod. Ne vždy je samozřejmě na vině člověk, ale ve většině případů se může jednat o degenerativní vady, nebo „jen“ nekvalitní potravu, kterou můžeme své nejlepší přátele člověka nevědomky zabíjet.

A právě proto, že nejenom my, ale i naši zákazníci, i mnoho dalších chovatelů, chce své psy krmit zdravě, rozhodli jsme se s několika veterináři uveřejňovat vzdělávací články na téma: 

  • Nádory a rakoviny psů a jak se jim bránit
  • Zažívací potíž a alergie u psů, z čeho vznikají, jak jim předcházet apod.
  • Potíže psů s trávením
  • Jak svého psa kvalitně krmit a jak mu dopřát krásný, šťastný a na zážitky plný život

Těšte se na první ze série těchto článků. Věříme, že vás budou bavit.


*Co je extrudace vs. výroba granulí lisováním za studena

Zjednodušeně lze popsat výrobu krmiv extrudací tak, že se nejdříve připraví těsto z masokostní moučky a dalších složek, včetně ochucovadel a podobných „dobrot“. Toto těsto, které se podobá „paštice“, se následně nanáší do forem, ve kterých je poté lisováno, pod velkým tlakem, parou a teplotou, do formy granulí. Faktem však zůstává, že teplo a tlak vykonají své na přírodních chutích, vůních a složení granulí. Jednodušeji řečeno – přírodní složení, bílkoviny a vitamíny jsou z velké většiny zničeny a musí být, včetně konzervantů, do, nebo na, granule vpraveny chemicky.  Takový proces výroby je nešetrný k přírodním složkám, které umí pes bez potíží strávit, protože i po mnoha tisíciletích je DNA každého psa podobná té DNA vlka z přírody – tedy masožravce.

Proces výroby granulí lisovaných za studena je odlišný a vysoce šetrný k přírodním složkám v syrových surovinách. Proto jsou kvalitní granule lisované za studena vyrobeny z masa a ne z masokostní moučky, u které je jedno, co do ní semelete. Proto jsou také granule Yoggies hodnoceny chovateli, kteří rádi krmí BARFem, jako „sušený BARF“, jelikož jsou výhradně ze syrových surovin, které se pouze suší, melou a lisují. Jedinou nevýhodou granulí lisovaných za studena je fakt, že jejich expirace dosahuje 8.měsíců. Avšak tato zdánlivá nevýhoda je výhodu jak pro chovatele, tak i jejich psy, protože na skladě musí být granule stále čerstvé a nesmí být vyráběny „do zásoby“.