Jak poznat obsah masa v granulích

Jak poznat obsah masa v granulích Previous item Pár rad od veterináře pro... Next item Pár rad pro zdraví pejsků...

Tento článek je pro všechny, kteří chtějí svého mazlíka krmit skutečně zdravě a bez chemie.

O kvalitě různých značek granulí byl již napsán bezpočet článků. Náš článek má však pouze pomoci objasnit chovatelům, jak najít kvalitní krmivo pro psy a jaké jsou jeho výživové hodnoty.

Nejsledovanějšími hodnotami v každém krmivu pro psa, pomineme-li rozdíl mezi extrudovanými a za studena lisovanými granulemi, by mělo být složení a kvalita použitých surovin. Proto je před každou výrobou nové značky granulí nejdůležitější kvalitní receptura a všechny její složky díky kterým mohou vzniknout kvalitní granule pro psy, ale nebo třeba i ty méně kvalitní.

Na prvním místě v každé receptuře je bezesporu maso! Ne všechny granule však obsahují čisté a kvalitní maso. Mnohdy je použita tzv.masokostní moučka jejíž kvalita může být na straně jedné skvělým zdrojem příjmu pro výrobce granulí, na straně druhé však potenciálním zdrojem zdravotních potíží pro psa.

O masokostní moučce a soje jistě slyšel každý. Masokostní moučka může být v krmivu zdrojem živočišných bílkovin. V honbě za ziskem však může masokostní moučka nahrazena levnějším zdrojem bílkovin, čímž je soja. Málokdo však ví, že soja může být zdrojem a náhražkou živočišných bílkovin. A ještě méně chovatelů ví, že právě soja může být u psů potenciálním zdrojem zdravotních problémů jako alergie, špatné trávení, potíže s kůží apod. BOHUŽEL pro chovatele i psy však neexistuje žádná právní úprava, která by donutila výrobce uvádět množství živočišné a rostlinné bílkoviny v granulích odděleně.

► Proto granule lisované za studena Yoggies neobsahují žádnou masokostní moučku, sóju, lepek ani chemii

Hlavní zdroje energie pro každodenní život psa jsou dva. Prvním jsou uhlohydráty (škrob,cukr a vláknina). Ty mohou být v běžných, extrudovaných granulích založeny na obilovinách, což není pro psa optimální, lehce stravitelné a jejich větší množství může mnohdy vést např.k plynatosti. Ve většině granulí lisovaných za studena se vyskytují uhlohydráty spíše ve formě lehce stravitelné mouky, nebo, jako v případě granulí Yoggies například ve formě lehce stravitelných rýžových, či bramborových vloček. Je však důležité vědět, že určité množství vlákniny v potravě je nutné pro bezproblémovou funkci zažívacího traktu, peristaltiku střev i k vytváření tuhé stolice!

Něco málo o tuku, jako o druhém zdroji energie pro psa by měl vědět každý chovatel. Měli bychom vědět, že maximální množství „přirozeného“ tuku z masa, které z něj lze „vymáčknout“ je do 10% (nepoužíváme-li např.vepřové maso s 40% tuku). Pokud tedy chcete jako chovatel krmit svého psa zdravě, bez chemie a přidaných tuků (většinou rostlinné, pro psa těžce stravitelné a mnohdy extrudací přepálené), pak by jste měli hledat granule s obsahem tuku okolo 10%. Psa ve vysoké zátěži pak lze přikrmovat „energetickými“ a lehkými svačinkamia apod. Pro zajímavost: obsah tuku v hovězím mase je ca 8%, v kuřecím mase ca 3-5%, králík má ca 5% na 100g masa.

Přírodní a z kvalitního masa získané tuky, jako v případě krmiv Yoggies, jsou nejkoncentrovanějším a nejlépe stravitelným zdrojem výživné energie. Tuk poskytuje 2.25 krát více energie než uhlohydráty a bílkoviny. Přírodní, živočišné (nepřepálené, ani rostlinné) tuky jsou potřebné pro vstřebání vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E, K) a jsou také zdrojem mastných kyselin jako kyseliny linolové a arachidonové, které jsou potřebné pro zdravou kůži, srst i funkci nervového systému . Přírodní tuk, získaný z masa také obsahuje specifické aroma, které psům ovlivňuje chutnost krmiva. To je jeden z důvodů, proč jsou granule Yoggies oblíbené i velmi vybíravými psy. Dobré je také vědět, že strávení tuků v organismus psa má i své genetické hranice. Jednoduše řečeno, myslím-li si, že do psa dostanu velké množství tuku v domnění, že jeho organismus „naperu“ energií, jsem na omylu. Organismus je totiž schopen vstřebat jen určité množství všech tuků. Překročení tohoto množství v organismu je jednoduše vyloučeno, což může být potenciálním zdrojem např.průjmů u psa.

►  V Yoggies vracíme psům skvělou chuť, složení i vůni jejich potravy z přírody.

Co by měly granule pro psy splňovat, aby byly zdravé a dobře stravitelné?

  • Hlavní zdroj bílkovin by mělo být kvalitní maso, ne masokostní moučka
  • Granule nesmějí v žaludku, ani v trávicím systému psa bobtnat. Tím pak není trávicí systém psa přetěžován
  • Měly by obsahovat dostatek masa i přírodních vitamínů, vlákniny, bylin, zdrojů vápníku i dalších živin
  • Výroba by měla být co nejšetrnější k použitým surovinám, aby se neznehodnocovaly jejich výživové hodnota
  • Neměly by obsahovat zbytečné, nejlépe však žádné chemické látky, konzervanty ani dochucovadla
  • V zájmu zachování kvality granulí by se granule neměly prodávat v obchodech z otevřených pytlů formou „rozvažování“

► Granule lisované za studena tak spolu s vyváženým BARFem zůstávají jedinými krmivy na trhu, která poskytují psům dostatek přirozených živin bez „poškození“ základních živin.

Jak poznat obsah masa v granulích…

Jak tedy správně na obalu přečíst informace o složení granulí?
Každý pytel granulí musí obsahovat informace o složení granulí. Od nápadně levných granulí doporučujeme držet se dál již od prvního okamžiku. Takové granule buďto obsahují převážně „sojové“ bílkoviny, obiloviny a chemii nebo již zmiňované „vedlejší živočišné produkty“ ve formě masokostní moučky.

Na obalech granulí každé značky vždy naleznete % složení surovin v usušené formě. Yoggies k tomuto složení vždy uvádí, jako doplňkovou informaci pro spotřebitele, skutečný obsah syrového masa v granulích před sušením!

I mezi extrudovanými krmivy lze najít kvalitní granule. Důležitou informací pro každého chovatel však zůstává fakt, že všechny typy extrudovaných granulí obsahují vždy určité množství chemie ve formě dochucovadel, vůní, nebo „jen“ přidaných umělých vitamínů a tuků jako konzervantů.

► Granule lisované za studena neobsahují žádné konzervanty ani chemii. Ke kvalitnímu masu (žádná masokostní moučka) obsahují také bylinky, ovoce, výtažek z masa mušlí pro zdravé klouby a šlachy i mnoho dalších, důležitých surovin v přírodní, nezměněné formě.

► Princip výroby zdravých granulí bez chemie je vždy stejný. Kvalitní, vybrané suroviny se nejdříve vysuší, poté se melou (nahrubo pro prebiotický efekt a peristaltiku střev) a finálně lisují do formy granulí, nebo minigranulí.

► Obsah syrového kvalitního masa v granulích lisovaných za studena Yoggies je od 85% před sušením. To je fakt, který sděluje spotřebiteli, že se jim do rukou dostávají granule v TOP KVALITĚ, vyrobené bez chemie, obilovin, s obsahem masa 85% a 15% obsahem ovoce, zeleniny a bylinek.

Takové granule jsou vyrobeny v souladu s přírodou, skvěle voní, jsou plné přírodních živin, živočišných bílkovin a chutnají i těm nejvybíravějším pejskům.